Jelenlegi hely

Mit takar a műlencse tervezés?

A műlencse tervezés a műlencse beültetését megelőzően valósul meg. Látásjavító műlencse műtét vagy szürkehályog operáció során a saját szemlencsét ultrahangos technikával műlencsére cserélik. Az optimális eredmények érdekében az előzetes
műlencse tervezés szerepe pedig igencsak meghatározó. Nézzük, mit érdemes tudni az eljárásról!

Ekkor van szükség műlencse beültetésre

40 év felett már gyakran közelre és távolra látáshoz is szemüveg hordása szükséges. Ezt, valamint a különböző dioptriájú szemüvegek gyakori váltogatását sokan nem szokják meg könnyen. Nem beszélve arról, hogy sokszor még a rendszeres
szemüvegviselés ellenére sem biztosítható az éleslátás.

Lézeres szemműtétre csak bizonyos életkorig van lehetőség, műlencse beültetésével azonban örökre lemondhat a szemüveghordástól, látása tökéletes lesz és még a szürkehályog kialakulása is megakadályozható a műtéttel. A mindössze 20 percig tartó, abszolút fájdalommentes operáció elvégzésének nincsen felső korhatára és dioptriakorlátja sem. Így mindenki számára elérhetővé teszi az élethosszig tartó, egészséges látást.

Ezért fontos a műlencse tervezés

Az operációt szakorvosi vizsgálat és műlencse tervezés előzi meg, amely hatalmas jelentőséggel bír a műtét eredményessége szempontjából. A megfelelő lencsetípus kiválasztása során nem csupán orvosi szempontokat mérlegelnek a szakemberek, a páciens életmódját, hobbijait, igényeit is figyelembe veszik.

Ezek megbeszélését követően kerül sor a műlencse tervezésre. Dr. Nagymihály Attila szemész orvos a műlencse tervezést a világ egyik legpontosabb optikai lencsetervező eszközével végzi el. Az eljárás során meghatározzák, milyen „méretű” műlencse illik a leginkább a páciens szemére, melyik az a típus, amely lehetővé teszi az éleslátást.

Műlencse típusok

A műlencse tervezés során nemcsak a méretet, de a típust is meghatározza a szakorvos. Alapvetően monofokális, multifokális, trifokális és tórikus műlencsét különböztethetünk meg.

A monofokális, vagyis egyfókuszú műlencse jellemzője, hogy kizárólag egy távolságra – közelre vagy távolra – biztosítja a tökéletes látást. Általában távolra nézéshez alkalmas műlencse beültetése történik meg, közelre nézéshez (vezetéshez, TV nézéshez vagy munkához) pedig szemüveg viselése szükséges. A multifokális műlencse közelre és távolra nézéshez is megfelelő. 

A trifokális műlencse a multifokális továbbfejlesztett változata, amely mindhárom távolságra – vagyis közelre, távolra és középtávolra is – megajándékozza viselőjét a tökéletes látás élményével. Ez a típus a legkényelmesebb, hiszen a páciensek 80%-a számára szükségtelenné válik a szemüveg viselése az operációt követően. Nem véletlen, hogy a legtöbben ezt a fajtát választják a műlencse tervezés során. A trifokális műlencse azok számára is megfelelő, akik már szürkehályog
betegségben szenvednek. Csak az egyik szemet érintő probléma vagy más szembetegség fennállása esetén azonban nem opció ez a típus a műlencse tervezés alkalmával.

Mindegyik típus kérhető tórikus változatban is, amelynek segítségével a cilinder dioptriája is korrigálható. Tórikus műlencse esetén tehát a cilinder dioptriáját is figyelembe veszik a műlencse tervezés során.

Műlencse beültetés segítségével akkor is részesülhet a tökéletes látás lehetőségéből, amikor a lézeres látásjavítás korhatárából már kiesett. Az operációt minden esetben pontos műlencse tervezés előzi meg, amely kulcsfontosságú a megfelelő eredmények érdekében. Ha szeretné a fiók mélyére száműzni a szemüvegét, vegyen részt műlencse műtéten!

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére