A friss teszteredmények lehetővé teszik, hogy 14 márka - AEG, Beko, Bosch, Candy, Concept, Electrolux, Gorenje, Ikea, Indesit, Miele, Samsung, Smeg, Teka Whirlpool – 46 beépíthető sütőjét hasonlítsuk össze különböző szempontok alapján. A termékeket laboratóriumban vizsgálta a Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi szervezetekkel együttműködve. A tesztek során a következőket figyelték és pontozták:
- sütési teljesítmény,
- energiafogyasztás,
- használat és tisztítás,
- zajszint,
- biztonság.
A sütési teljesítményt több szempont alapján is értékelték. Mérték az üres sütő 180°C-os előmelegítéséhez szükséges időt. A legjobb sütők esetében ez kevesebb mint öt percet jelentett, míg a legrosszabbak esetében akár háromszor ennyi ideig is eltartott. Azt is megfigyelték, hogy milyen pontos a készülék hőmérsékletszabályozása vagyis, hogy a sütő 80°C, 150°C, 200°C és max. hőmérsékletre állítását követően milyen valós hőmérsékletet mérhetünk bennük. A leggyengébb modellek akár 30˚C-kal is eltértek a beállított értéktől. Sőt azt is vizsgálták, hogy a kívánt hőmérséklet elérését követően mennyire stabilan tartják a készülékek a beállított hőfokot. Ezen túl arra is kíváncsiak voltak, hogy milyen jól sütnek az egyes sütők. Ezt aprósütemények, habcsók és piskótatészta készítésével tesztelték, a grillfunkciót pedig kenyérpirítással és grillcsirke sütéssel. A gőzfunkcióval rendelkező modelleket lazac és zöldség, brokkoli és puding készítésével tesztelték. A sütési teljesítményre vonatkozó kritériumok abszolút győztese a Whirlpool AKZ9 6270 IX terméke. Az összesített listán mégsem ez a sütő végzett az első helyen, mert néhány másik vizsgált termékjellemző, például a zajosság és az energiafogyasztás tekintetében, nem teljesített meggyőzően. Ezek lehetnek olyan hiányosságok, amiktől hosszú távon nem érezzük majd a barátunknak, ha szeretnénk csendes és energiatakarékos készüléket a konyhánkba.
A használhatóságot és a sütők esetében kritikus tisztíthatóságot is alaposan tesztelték a szakértők. Értékelték, hogy mennyire felhasználóbarát a használati kézikönyv és a kezelő panel (pl. hőmérséklet és üzemmód, idő beállítása, jelek, különböző programok), a hangjelzést, a sütőkamra világítását, vagyis, hogy mennyire jól lehet belátni a sütő üvegén keresztül, az ajtónyitást és zárást, a ki-be pakolást, az oldalsó vezetőrács kiszedését és a védőburkolatot. Ezekről mind külön-külön találunk értékelést a tesztben termékenként. A tisztítást könnyítő funkciókat (aqua clean, gőz, pirolitikus, katalitikus) is kipróbálták (amelyik terméknél volt ilyen) és kiderült, hogy mely termékek esetében könnyítik ezek meg valóban az életünket, amikor a sütő tisztítására kerül sor. Okos sütők esetében az app letöltését, használhatóságát is értékelték. Akadt rá példa, hogy egy márka egyik terméke kiváló értékelést kapott ebben a kategóriában (IKEA Eftersmak), míg egy másik (IKEA Anrätta (00411718) ugyanebből a szempontból említésre sem érdemes. Ha a boltban találkoznánk velük, még ár alapján se tudnánk megtippelni, hogy ez így van, hiszen a kevésbé jól teljesító termék még drágább is, mint a jobban teljesítő társa. Arról nem is beszélve, hogy összesítésben is jobban, sőt a legjobbak között szerepel az olcsóbb változat.
Jó, hír, hogy a biztonsági szempontoknak a termékek többsége megfelelt. Vizsgálták őket elektromos, mechanikai és termikus biztonsági előírások szerint is. Pontozták, hogy előfordulhat-e áramütés veszély, illetve megfelelő mértékben teherbíróak-e a polcok. Megnyugtató, hogy ezen a tesztsoron minden modell jól megfelelt. Továbbá a felületek átmelegedését is értékelték, vagyis, hogy normál sütéskor, grill funkcióban, öntisztító üzemmódnál mennyire melegednek át a gombok, a sütőajtó fogantyú, az üveg, az előlap és a levegő kivezető rész. Akad egy-két termék, például a Candy FCS 100X, amelyik elbukott ezen a próbán, ezért nem biztos, hogy jó döntés, ha ilyet helyezünk el a konyhánkban, amikor gyermekünk éppen elindul felfedezni a nagyvilágot.
A tesztelt sütők átlagára 71 000 Ft – 789 000 Ft között mozog. Összesítésben a legolcsóbb szerepelt a leggyengébben, viszont nem a legdrágább szerepelt a legjobban. 100 000 Ft -250 000 Ft között bőven találunk kiváló készülékeket.
Az élen holtversenyben egy Ikea, egy Bosch és egy Electrolux termék végzett. A legolcsóbb közülük 163 000 Ft-os átlagáron szerezhető be. Érdemes tehát végiggondolnunk, hogy számunkra melyek a legfontosabb szempontok egy sütő esetében, és annak megfelelően kiválasztani a legmegfelelőbbet a mi konyhánkba. Csupán ár vagy márka alapján nem biztos, hogy olyan döntést tudunk hozni, amivel elégedettek leszünk hosszú távon. A sütők valós teljesítményének megismerésében és összehasonlításában segít a termékteszt.
A teljes teszt előfizetéssel megtekinthető ITT
MIÉRT FIZETŐS AZ EREDMÉNY?
Az International Consumer Research & Testing (ICRT) 1990-ben létrehozott, egységes sztenderdeket követő termékteszteléssel foglalkozó szervezet. A célja az, hogy megalapozott információkkal segítse a vásárlókat. A hálózat fogyasztóvédelmi szervezeteket fog össze Európából és a világ minden tájáról. Minden tagja reklámmentesen, gyártóktól, kereskedőktől és politikai pártoktól függetlenül működik. A tesztek részletes eredményeit kizárólag az ICRT-hez tartozó szervezetek publikálhatják saját, erre a célra kialakított felületükön. A hálózat magyarországi tagja a Tudatos Vásárlók Egyesülete, amely a www.tesztek.tudatosvasarlo.hu weboldalon teszi közzé magyarul a nemzetközi vizsgálatokban megszerzett részletes, fogyasztói szempontok mentén rendszerezett eredményeit, valamint a nálunk is kapható termékek – teszt publikálásának időpontjában aktuális – átlagos fogyasztói árát. A TVE tesztjei olyan vizsgálatokra alapoznak, melyekben nemcsak műszeres méréseket végeznek, hanem ki is próbálják, felhasználói oldalról is értékelik az adott árucikkeket.
Tudatos Vásárlók Egyesülete
- Budapest, 2023.01.13.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges