Jelenlegi hely

Az Andrássy család titkai a megújult 140 éves épületben

Felbecsülhetetlen eszmei értékű műtárgy gyűjteményt tekinthető meg az újra látogatható tiszadobi Andrássy-kastélyban.

A hat éven át tartó felújítási munkálatok során rekonstruálták az Andrássy család egykori élettereit és megújult a kastélyparkot is. A több mint 12 éven át tartó Andrássy hagyaték összegyűjtésének köszönhetően az eredeti bútorok nagy része is visszakerült. 

Az 500 hektáros ősfákból álló erdővel körülvett romantikus stílusú épületet az Osztrák–Magyar Monarchia közös külügyminisztere, Andrássy Gyula építtette 1880-1885 között. 

A tornyokkal gazdagon tagolt épülettömbön a késő gótikus és reneszánsz Loire-völgyi kastélyok hatása érezhető.

A kastély berendezését és a környék parkosítását már a gróf fia, ifj. Andrássy Gyula fejezte be. Az épület falain egykor többek közt barokk stílusú itáliai és németalföldi festők művei, illetve modern francia műalkotások függtek, régi és kortárs magyar festményekkel egyetemben. A kastély környezetében művészi gonddal tervezett és gondozott angol- és francia parkok terültek el, benne híresen szép rózsalugasokkal.

A projekt célkitűzése az Andrássy család egykori nyaralókastélybeli életterének rekonstruálása. A megújult kastély első szintjén kialakított lakrészben a legtöbb bútor és tárgy az eredeti helyére került vissza.
Többek között megújult a lovagterem, ifj. Andrássy Gyula dolgozó-, illetve hálószobája, a nagyszalon és a zeneszalon is, amelyből egy kör alaprajzú könyvtárba juthatunk. Különleges látványt nyújt a Rippl-Rónai József üvegablakainak rekonstrukciója.

A második szinten, az interaktív kiállítási térben az Andrássy család politikai munkásságát, az Andrássy lányok életét bemutató történeteket, a család művészete által ránk hagyott örökséget, illetve Batthyány Gyula festészetét ismerhetjük meg.

A hazai historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemléképülete az Andrássy-kastély, mely másfélmilliárd forint vissza nem térítendő európai uniós forrásnak köszönhetően újult meg.

Az enteriőrök és tárlatok mellett ruhatár, kávézó és múzeumi bolt, rendezvénytér is helyet kap.

A kastélypark történeti helyreállítása is megvalósult, amelynek fő dísze a hímzéses parter, a barokk ruhák hímzésmotívumainak mintájára nyírt cserjék. Rehabilitálták a Holt-Tisza partját, létrehoztak egy csónakkikötőt és egy játszóteret is a kisgyerekes családoknak.

Az aktualitások követhetőek a kastély Facebook oldalán.

ForrásKépek

ADL - Debrecenimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére