Jelenlegi hely

Az omega-3 zsírsav szerepe várandósság alatt

Igen gyakori az omega-3 zsírsav okozta hiány napjainkban, a statisztikák szerint pedig a nőknél még magasabb. Hogy miért fontos ennek a hosszú szénláncú zsírsavnak a bevitele? 

Az omega-3  legfontosabb szerepe a magzat és újszülött szem- és agyideg fejlődésében van. E zsírsav segít maximalizálni a gyermek intelligenciaszintjét, és védi a babát az agyi sérülésektől, ennek hiánya vezethet például az autizmushoz, látható fejlődési elmaradáshoz.

Az emberi és állati sejtek nem képesek előállítani az omega-3 zsírsavat, így a magzatnak is már minden omega-3 zsírsavat az anyától kel megszereznie. Egy kismama étrendjében az omega-3 zsírsav bevitele és vérében e zsírsav plazmakoncentrációja közvetlen befolyásolják a fejlődő magzat omega-3 státuszát. Mivel a magzat állapota, fejlődése függ az anya étrendjétől is, így értelemszerűen a bevitt omega-3 zsírsav mennyiségétől is, és a szoptatós babáknál is hasonló a helyzet, hiszen az anyatejen keresztül érintkezik az anya minőségi étrendjével, ezért fontos, hogy a kismamák is megfelelő vitaminellátásban részesüljenek. Ennek ellenére a legtöbb nő étrendje hiányos e forrás tekintetében.

Az omega-3 erőműként működik annak érdekében, hogy a baba megfelelően fejlődjön és a lehető legmagasabb fejlettségi szintet elérje a terhesség végéig. A koraszülés a vezető magzati halálokok között szerepel, amelynek gyakori oka az első hónap hiányos tápanyagbevitele. Az állati alapú omega-3 zsírsav bevitele ugyanakkor túlnyomó többségben megakadályozza a koraszülést.

Egy 1991. márciusában végzett tanulmány szerint, melyben a Mayo Klinika  19 "normál étrendet" fogyasztó terhes nőt vizsgált, az eredményeik omega-3 zsírsavban való hiányt mutattak ki. Egy másik kutatásban inuit (eszkimó) és kanadai terhes nőket vizsgáltak, és az összehasonlításból az derült ki, hogy a kanadai szoptató anyák tejében omega-3 hiány mutatkozott.

Én amellett vagyok, hogy az egészséges zsírokat, vitaminokat és egyéb tápanyagokot elsődlegesen abból az ételből fedezzük, amelyet elfogyasztunk, azonban az állati eredetű omega-3 zsírsav esetében úgy gondolom, hogy a kiegészítés nagyon fontos.  Ennek két fő oka van. Először is, az omega-3 zsírsav élelmiszerforrások, amelyek a halakban és egyéb tengeri állatokban találhatóak, nem biztonságos megoldások. Sajnos, a legtöbb halkínálat manapság annyira erősen szennyezett ipari szennyező anyagokkal és toxinokkal, mint pl. higany, PCB-k, nehézfémek és radioaktív mérgek, hogy kismamáknak és gyermekeknek nem ajánlom ezt. A  másik fő ok, amiért a jó minőségű, állati eredetű omega-3 zsír kiegészítés olyan fontos, mert sok embernél, köztük a terhes nőknél is omega-3 hiány áll fent.

Megjegyezném még, hogy a növényi alapú omega 3 zsírsavak nem biztosítják ugyanazokat az előnyöket, mint az állati eredetűek, mert a legtöbb ember nem tudja átalakítani a növényi alapú zsírokat a megfelelő mennyiségű omega-3 zsírsavvá. Tehát lenmag, dió, és egyéb növényi eredetű omega-3  zsírsavat tartalmazó ilyesfajta forrás nem helyettesítheti az állati omega-3 zsírsavakkal. Egyszerűen nem kapja ugyanazokat az előnyöket, mert nem metabolizálódik olyan hatékonyan.

Babavárás kezdetén legyünk már tudatosak étrend tekintetében is, és keressünk megfelelő szakembert, megfelelő forrásokat a minőségi tápanyagok pótlásához.

 

Forrás: babykitchen.blog.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére