Legyen szó táplálkozásról vagy vitamin pótlásról, mindezekre megtalálhatjuk a választ a természet kincseiben. Az egészségmegőrzés nem bonyolult, ha tudatosan odafigyelünk a szokásainkra és kis lépésekben formáljuk át az életünket. De mivel kezdjük és egyáltalán mit érdemes tennünk azért, hogy testünk és lelkünk hosszú távon is jól működjön?
Táplálkozás – A természet kincsei a tányéron
A kiegyensúlyozott étkezés alapvető az egészség fenntartásában. A természetes, adalékanyagoktól mentes élelmiszerek fogyasztása az egyik legfontosabb lépés az egészséges életmód felé. Igyekezzünk a szezonális zöldségekre, gyümölcsökre és teljes értékű gabonákra építeni az étrendünket. A dietetikusok és táplálkozás szakértők szerint sincs szükségünk superfood-ra, sokkal fontosabb, hogy változatosan étkezzünk. Ha az alábbi néhány szempontot betartjuk, máris sokat tettünk az egészséges táplálkozásért.
Mire figyeljünk?
- Friss, szezonális alapanyagok: a helyi, szezonális zöldségek és gyümölcsök fogyasztása nemcsak a környezetet kíméli, de biztosítja, hogy a lehető legtöbb tápanyaghoz juthasson a szervezetünk. Ilyenek a leveles zöldségek, mint a spenót vagy a gyökérzöldségek, például a sárgarépa. A színes ételek – a cékla, a paprika, a bogyós gyümölcsök – tele vannak antioxidánsokkal és vitaminokkal, így segítenek a szabadgyökök leküzdésében, támogatva a sejtek egészségét.
- Egészséges zsírok: az avokádó helyett próbáljuk ki a tökmag, mogyoró vagy dióolajat. Fogyasszunk rendszeresen olajos magvakat, kis mennyiségben. Ezek mind fontos szerepet játszanak a szív- és érrendszeri egészség megőrzésében.
- Fehérjeforrások: a természetes forrásból származó, tiszta fehérjék – mint a hazai halak, a tojás vagy a hüvelyesek – erősítik az immunrendszert és segítik az izomzat fenntartását.
Vitaminok – Extra támogatás a szervezet számára, természetes úton!
Még a legkiegyensúlyozottabb étrend mellett is előfordulhat, hogy bizonyos tápanyagokból nem jut elegendő mennyiség a szervezetünkbe. Ilyenkor sokat segíthetnek a természetes alapanyagú vitaminok és natúr kivonatok, amelyek segítenek pótolni a hiányzó elemeket.
Nézzük, mely vitaminokat érdemes beépíteni a napi rutinba?
- C-vitamin: erős antioxidáns hatású és hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez. Emellett a kollagéntermelést is támogatja, ami segíti a bőr és ízületek egészségét. Ha már unjuk a tabletta formát, választhatunk natúr kivonatokat, amelyek a gyerekek számára is könnyen lenyelhetők, kellemes ízvilágúak. A homoktövis és a csipkebogyó kivonat tökéletes alternatívái lehetnek a kapszuláknak.
- D-vitamin: segít a kalcium felszívódásában, így elengedhetetlen a csontok egészségéhez. Különösen a téli hónapokban érdemes figyelni a pótlására, de már nyár végétől elkezdhetjük felkészíteni immunrendszerünket az első őszi megfázásos időszakra.
- Magnézium: elengedhetetlen a megfelelő izomműködéshez és az idegrendszer kiegyensúlyozottságához. Nem csak a mozgás, sportolás során érezhetjük jótékony hatását, de a rossz alvóknak is segíthet a pihentető, nyugodt alvás elérésében.
Az egészség természetes része a mozgás is
A rendszeres testmozgás természetes igényünk és elengedhetetlen a testi, szellemi jóllét fenntartásához. Nem szükséges maratoni távokat futni ahhoz, hogy formában tartsuk magunkat; már napi 30 perc aktív mozgás – legyen az egy tempós séta, kerékpározás, jóga vagy egy kis otthoni erősítés – csodákat tehet. A mozgás javítja a keringést, csökkenti a vérnyomást, és megelőzi a szívbetegségeket, miközben erősíti az immunrendszert a betegségekkel szemben. Ráadásul a rendszeres fizikai aktivitás csökkenti a stresszhormonok, például a kortizol szintjét, miközben növeli az endorfinokét; így nemcsak a fizikai egészséget támogatja, hanem javítja a hangulatunkat is, segítve a napi stressz levezetését. Azonban nem árt figyelnünk a vitaminpótlásra is, ami segíthet a mozgás utáni gyorsabb regenerálódásban és a teljesítmény fokozásában is. A természetes vitaminok, mint a D-vitamin és a C-vitamin, hozzájárulnak az izom- és a csontok egészséghez, valamint regenerálódásához.
Alvás és pihenés nélkül nincs regenerálódás
Az alvás és a pihenés legalább olyan fontos része az egészségnek, mint az étkezés vagy a mozgás, hiszen a szervezet az alvás során regenerálódik, ilyenkor töltődik fel energiával és helyreállítja az immunrendszert. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás segít abban, hogy könnyebben megbirkózzunk a napi stresszel; a jól kipihent agy jobban tud koncentrálni, és hatékonyabban kezeli a feszültségeket. Az alvás hiánya gyengíti az immunrendszert, így fogékonyabbá válhatunk a betegségekre. A rendszertelen, rossz minőségű alvás pedig a hormonháztartást is felboríthatja, amely elhízáshoz és gyorsabb öregedéshez is vezethet. A megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés lehetővé teszi, hogy friss elmével és pozitív hangulatban ébredjünk, ezáltal könnyebben vesszük az akadályokat a mindennapokban. Ha gondunk van az alvással, próbáljuk először természetes vitaminokkal helyrebillenteni az egyensúlytalanságokat. A B-vitaminok és a magnézium, elősegítik a melatonin termelődését, amely a szervezet alvás-ébrenlét ciklusát szabályozza, így hozzájárulnak a pihentető és minőségi alváshoz.
Szponzorált tartalom