Jelenlegi hely

Miért vegyük komolyan, ha felvillan az autó olajszint jelzője a műszerfalon?

A műszerfalon sok figyelmeztető lámpa van, mely gond eseten fel is villan, viszont sokszor ez ijesztő lehet a számunkra, különösen akkor, ha nem vagyunk különösebben járatosak az autók műszaki állapotát illetően. Sokan vannak, akik ilyenkor hajlamosak figyelmen kívül hagyni a műszerfalon felvillanó figyelmeztető jelzéseket, mert nem tudják, mint is jelent pontosan. Pedig komoly gond is lehet a háttérben, még akkor is, ha az olajszint jelző lámpa gyullad fel.

A sokféle figyelmeztető lámpa közül természetesen csak az egyik az olajszint jelző lámpa, ám ha felvillan, azt bizony komolyan kell vennünk. De miért olyan fontos azonnal cselekedni, ha ez a lámpa kigyullad?

Az olaj kulcsszerepe a motor működésében

A motorolaj nagyon fontos feladatot lát el, mondhatni fontos alkatrésze a motornak. A motorolaj biztosítja ugyanis a motor megfelelő kenését, csökkenti a súrlódást és hűtési funkciót is ellát. Ha az olajszint túlságosan alacsony, akkor a motor egyes alkatrészei súrlódni fognak, emiatt pedig gyorsabban kopnak majd, ami akár súlyosabb meghibásodásokhoz is vezethet a motorban. Az alacsony olajszint elsőre nem tűnhet túl súlyos problémának, pedig komoly károsodást okozhat, ha nincs megfelelő kenés a motorban. Egy ilyen károsodás javítása pedig meglehetősen költséges lehet.

Mit jelez az olajszint lámpa?

Ha a motorolajjal kapcsolatban valami gond van, akkor a műszerfalon felvillan az olajszint jelző lámpa, jellemzően egy kis olajoskannát ábrázoló ikon, amely alatt látható egy csepp is. Természetesen több oka is lehet annak, ha felvillan ez a lámpa:

  • Alacsony olajszint: a lámpa felvillanása az olajszint jelentősen csökkenését is jelezheti, ilyenkor sürgős utánpótlásra van szükség.

  • Olajnyomás probléma: az is előfordulhat, hogy a rendszerben nem megfelelő az olajnyomás, vagyis az olaj nem tud megfelelően keringeni a motorban.

  • Olajszűrő vagy szivattyú hibája: akkor is felvillanhat az olajjelző, ha az olaj nem jut el megfelelően az alkatrészekhez, ez viszont veszélyezteti a motor működését is.

Mit tegyünk, ha kigyullad az olajszint jelző lámpa?

Mivel az olajszint jelző lámpa többféle hibát is jelenthet, akkor járunk a legjobban, ha azonnal megállunk egy biztonságos helyen. Ha a lehető leghamarabb megállunk, akkor elkerülhetjük a motor súlyosabb károsodását. Érdemes ellenőrizni ilyenkor az olajszintet, hiszen az alacsony szint is okozhatja a problémát. Amennyiben az olaj alacsony szintje okozza a gondot, akkor fontos, hogy a lehető leghamarabb pótoljuk, természetesen a megfelelő típusú olajjal. Arra is érdemes figyelni, hogy ugyanolyan fajtájú olajjal pótoljuk, mint amilyen már a rendszerben van. Ha tehát például 10w40 motorolaj van a rendszerben, akkor ilyet töltsünk rá, ne más fajtát.

Amennyiben a lámpa a feltöltést követően is világít, érdemes szakemberhez fordulni, mert komolyabb probléma is állhat a háttérben. Az sem kizárt, hogy autómentőre lesz szükség, bár sok eseteben arra még van lehetőségünk, hogy a legközelebbi szerelőhöz eljussunk az autóval.

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
Ugrás az oldal tetejére