Egy középfokú nyelvvizsga átlagosan 28-34 ezer forintba kerül a legnépszerűbb nyelvvizsgaközpontokban, míg egy felsőfokú nyelvvizsga bizonyítvány megszerzése pedig akár 38 ezer forintig is mehet. Ugyan vizsgára jelentkezéskor ezt a pénzt mindenképpen ki kell fizetni, de a nyelvvizsgázó akár vissza is kaphatja az összeget. Elegendő – természetesen a sikeres vizsga mellett – ha 35 évnél fiatalabb.
Mint kiderült, a 2019-ben vizsgázottak többsége ebbe a korosztályba is tartozik: 112 ezer vizsga közül 101 ezerre 35 évnél fiatalabbak jelentkeztek.
Az állam összesen 27 különböző idegen nyelv vizsgáit támogatja, a legnépszerűbb angol, német, olasz és francia mellett többek között a latin, arab, japán, kínai, illetve a nemzetiségi nyelveket is.
Elbizonytalanodtál, több kérdésed is lenne?
Mi van, ha nem magyar állampolgárságú a vizsgázó?
Nem magyar állampolgárságú fiatalok esetén a magyar nyelvi vizsga is beleszámít a támogatott körbe.
Ha emelt szintű idegen nyelvi érettségit tettél, és nem nyelvvizsgát?
Ahogy a felsőoktatási felvételin, itt is érvényes az a szabály, hogy a középfokú nyelvvizsgát kiváltja az emelt szinten letett idegen nyelvi érettségi. Eszerint visszaigényelhető az érettségi díja is annak, aki fizetett érte. Azoknak ugyanis, akik már nem először tesznek javító- vagy pótlóvizsgát, illetve akik tanulói jogviszony nélkül érettségiznek, nincs ingyen az érettségi: az idén a középszintű vizsgák tantárgyanként 24, az emelt szintűek 40 ezer forintba kerülnek.
És a külföldön letett, honosított nyelvvizsga is támogatható?
A támogatás a külföldön letett, de honosított nyelvvizsgákra is jár.
Ha külön sikerült a szóbeli és írásbeli, arra is vissza lehet igényelni a díjat?
Ha valaki nem egyszerre teszi le a nyelvvizsga szóbeli és írásbeli részét, akkor csak abban az esetben igényelhetők vissza a díjak, ha a két bizonyítvány kiállítása között legfeljebb egy év telt el. Ha ennél több idő, akkor csak a másodjára letett vizsgarész ára kérhető vissza.
Már több hónapja levizsgáztál, de nem tudtál erről a lehetőségről?
Lehetőség van nem csak közvetlenül a vizsga után igényelni a támogatást: egy éven belül még megteheted ezt.
Visszaigényelnéd? Mindössze három lépés!
Fontos, hogy 18 éves kor alatt csak a szülő nyújthatja be a papírokat.
1. lépés: Kérjetek a vizsgadíj befizetéséről névre szóló számlát
Ezzel lehet igazolni, hogy befizettétek a vizsgadíjat, természetesen mellékelni is kell az ezt bizonyító dokumentumokat is. Ez lehet a nyelvvizsgadíj megfizetését igazoló számla, honosított nyelvvizsga, illetve emelt szintű idegen nyelvi érettségi esetén az Oktatási Hivatal igazolása a honosítási eljárási díj, vagy az emelt szintű idegen nyelvi érettségi térítési díjának befizetéséről. A dokumentumnak a vizsgázó nevét is tartalmaznia kell.
2. lépés: A kérvény kitöltése
Ezt akár ELEKTRONIKUSAN ITT vagy POSTAI ÚTON ITT is megtehetitek.
A kitöltés megkezdése előtt
- keresd elő a személyes adataidat tartalmazó igazolványokat;
- a nyelvvizsgátok adataira is (a vizsganap, nyelvvizsga-bizonyítvány kiállításának napja, a vizsga anyakönyvi száma és a bizonyítvány száma);
- és az utaláshoz a számlaszámotokat és a bankotok nevét;
- és csatolnotok kell a korábban az 1. pontban említett számlát is.
A postai kérelemhez nem kell mellékelnetek a bizonyítványt, tanúsítványt, honosítási határozatot, mivel a kérelem elbírálásához szükséges további adatokat az Oktatási Hivataltól szerzik be.
Ha online külditek be a kérvényeteket, akkor a mellékleteket szkennelt dokumentumként vagy jó minőségű képként kell csatolni a kérelemhez.
3. lépés: Kérvény elküldése
Postai út választása esetén a címzett: Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság; postacím: Budapest 1820.
Online ügyintézés esetén: mindenképp kell ügyfélkapus regisztráció, hiszen így tudtok hitelesíteni.
A kérelmet elbíráló Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a döntését 30 napon belül hozza meg, megállapítás esetén a támogatás összegét a döntés kiadását követő 13 napon belül utalja az általatok megjelölt belföldi bankszámlára.
Ingyenes nyelvtanulási lehetőség állami támogatással, zsebpénzzel.
ADL – Debrecenimami
Forrás: magyarnemzet.hu; eduline.hu
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges