Jelenlegi hely

Frissítsétek a kapcsolatot! – Házasság 2.0

Hogyan tudunk kilépni a régi, megszokott kerékvágásból? Van megoldás, ha új programot telepítünk és frissítjük a házasságunkat. Nem lehetsz néző a saját életedben! Ne érd be kevesebbel, mint az elérhető legjobb! Mihalec Gábor pár-és családterapeuta legújabb könyvében elárulja a titkot, hogyan tudunk javítani kapcsolatunk minőségén.

Egy utolsó esély

"Tudom, hogy milyen az, amikor az életedet úgy éled, mint a cirkuszi tányérforgató mutatványos, aki feltesz egyszerre öt tányért a pálcáira, aztán pedig egyre hektikusabban rohangál, hogy mozgásban tartsa őket. Te éppen hány tányért forgatsz?"

A könyv azoknak szól, akik több évet töltöttek együtt, belefáradtak, kiüresedett a párkapcsolatuk, napjaikat felemészti a monoton rutin. Már nincsenek nagy elvárásaik, álmaik a házassággal kapcsolatban. "Ez már csak ilyen marad. Szeretnék jobbat, de megszoktam. Végül is nem rossz."

A szerző közvetlen hangvételű, izgalmas írásában nem szépíti a valóságot: terápiás gyakorlatából – és saját életéből – vett példákon keresztül bemutatja a kihívásokat és drámákat, mindezt könnyed humorral fűszerezve. Hitelessé teszi azoknak az embereknek a személyes vallomása, akik a párterápia alatt kijöttek a krízisből, és ma örömteli, teljes az életük.

Magunkra ismerhetünk néhány történetben és rájöhetünk, hogy nem vagyunk egyedül a problémánkkal. Útmutatót kapunk, hogy a középszerűt különlegessé, az átlagost kiválóvá varázsoljuk. Persze ez nem  megy magától, hanem közös munkával, nézőpontváltással, új program futtatásával sikerülni fog.

A szeretet döntés kérdése

A szeretet elsősorban nem érzelem, hanem egy tudatos döntés és elköteleződés. Komoly kutatók, párterapeuták és a szakirodalom állítása mellett a szerző saját tapasztalata alapján is ezt vallja.

Szeretni valakit, az több, mint egy erős érzés - az döntés, ítélet és ígéret.

Az érzelmek irányításra szorulnak. Ha döntéseket hozunk, kitartunk mellettük, egy idő után az érzelmek újraszerveződnek, és beállnak a döntéseink mögé. A mindennapi életben gyakran akkor is megteszünk dolgokat, amikor az érzelmeink mást diktálnak de az eszünkre hallgatva tudjuk, hogy az a helyes.

Reggel korán kelünk, este tanulunk a gyerekkel vagy más feladatot végzünk otthon, pedig szívesebben pihennénk. Ha munkában, a tanulásban, a gyereknevelésben, a sportban, az étkezésben és már területeken a döntéseinknek elsőbbséget adunk az érzelmekkel szemben, akkor miért ne tennénk ugyanezt a házasságunkban is?

Ha belegondolunk, a legnagyobb teljesítményeink a kitartásunk, az önfegyelmünk eredményei, nem csupán az érzelmeinké. Miért csak akkor tennék valamit a társunkért, amíg érezzük a szikrát, a szenvedélyt? A szakértő azt javasolja, hogy hozzunk döntéseket, és kezdjünk el a döntéseink szerint cselekedni. Az érzelmek pedig később csatlakoznak hozzánk. Ha cselekvő szeretettel fordulunk társunk felé, akkor olyan légkört teremtünk, ami  segíti a konfliktusok megoldását, a hibák elismerését, így a házasságunk esélyt kap a megújulásra.

A fű zöldebb lesz, ha locsolod

Ha az 1.0 verzió kiürült, ideje elengedni a régi mintát és megalapozni a 2.0 változatot. Nem a társat lecserélni, hanem ugyanazzal a társsal egy új program szerinti kapcsolatot megalapozni. Amikor megszületett a döntés, akkor ideje cselekedni. Az eredmény nem biztos, ahogy azonnal jön, de szerettetteljes tettek képesek kiváltani szeretetteli érzelmeket, amelyek előbb-utóbb megérintik a másik szívét. A társunk magatartása változni fog.

A házasság hasonlít a kertre: magától csak a gyomok nőnek.

A szerző figyelmeztet: Ha semmit sem teszel érte, a kapcsolatotok automatikusan a válás felé sodródik. Ne várd, hogy magától rendbe jöjjön! A boldog párokat a boldogtalanoktól heti 6 óra különbözteti meg, amikor odafigyelnek egymásra, belépnek a másik világába: a búcsúzás, találkozás módja, dicséret és elismerés, gyengédség, randiest, "hol is tartunk" beszélgetés. Minimális befektetés, de hatalmas változást hoz.

Beszélitek egymás nyelvét? A Chapman-féle szeretetnyelvek alkalmazása is bevált módszer.

Az ajtócsapkodáshoz nem kell ész

Vizsgálatok szerint a párok kétharmada három év után is ugyanarról vitatkozik, ráadásul ugyanolyan módon. Ha rájövünk arra, mi zajlik a felszín alatt, mik az igazi mozgatórugói a vitáinknak, és a társunk valódi kérdésére válaszolunk, akkor javulni fog a kapcsolatunk légköre.  

A vita látszólag hétköznapi kérdésekről szól, - pl. Mikor szereled össze a szekrényt?, Mennyit költünk szórakozásra?, Hova menjünk nyaralni? -, lelkünk mélyén azonban azt szeretnénk tudni: Szeret még engem egyáltalán? Fontos vagyok neki?

Száz feletti pulzussal ne vitatkozzunk!

"Azok a párok dolgozzák fel sikeresen a traumájukat, akik szembenéznek a valósággal, vállalják a felelősség rájuk eső részét, feltárják azokat a működési mechanizmusokat, amelyek sebezhetővé tették a kapcsolatukat. Emellett újraépítik az egymáshoz való kötődésüket, új konfliktuskezelési mintákat sajátítanak el, új szokásokat és rituálékat alakítanak ki, és komoly döntéseket hoznak." – fogalmaz a szerző.

Ha megváltoztatjuk a hozzáállásunkat, a megrögzött sémákat, akkor generációkra meghatározhatjuk a családunk sorsát, mert így már olyan konstruktív viselkedési mintákat adhatunk tovább a gyerekeinknek, amelyek generációs családi átok helyett sok generációra kiható családi áldássá lehetnek.

Szerződés helyett szövetség

A szerződést a közös érdekek mentén kötjük, a szövetségünk alapja a közös értékek.

A szövetség annyiban más, mint a szerződés, hogy az akkor is érvényben marad, amikor éppen nem éri meg megtartani.

A szakember arra bátorít minket, hogy merjünk újrakezdeni. A kötet végén megszólaló párok példája is azt bizonyítja, hogy a reménytelennek tűnő helyzetben is létezik megoldás. A házasságunk első verzióját már jól ismerjük, de milyen legyen a 2.0? Hogyan szeretnénk leélni a következő 20-30 évet? Új szokások, magatartásformák, megfogalmazott értékek, apróságok, amire figyeljünk – mindezt együtt találjuk ki és írjuk le. Személyre szabott fogadalmunk új életünk első lépése lesz.

A könyvben feltett kérdések tükröt tartanak elénk: Mit szeretnénk, hogy a szomszédok meséljenek a családomról? Mit vinnénk magunkkal, ha egy lakatlan szigetre költöznénk? Miben lett a világ jobb hely attól, hogy mi találkoztunk?

Egy szép metaforával illusztrálja, hogy a sok sérülés és fájdalom után jobb és értékesebb lehet a házasságunk, mint az elején. A japán mesterek évszázados technikával állítják helyre az eltört kerámiát: a széttört darabokat aranytartalmú ragasztóval illesztik össze. A repedés mindig látszani fog, de arannyal lesz kitöltve. A sérülések megtörténtek, a forradásnyomok meglátszanak a lelketeken. De akik rátok néznek, a csúnya repedéseket látják rajtatok vagy az aranyszínű rajzolatot?

Halász Kinga
- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

7 őszi film, amit látnotok kell!

7 őszi film, amit látnotok kell!

Őszi hangulatú filmek közül rengeteg olyan akad, amelyek tökéletesen visszaadják az évszak borongós, melankolikus vagy épp varázslatos oldalát. Íme néhány ajánlás, amelyek garantáltan segítenek ráhangolódni az őszre.
10 tipp egy kedvessebb élethez

10 tipp egy kedvesebb élethez

A Kedvesség Világnapját (World Kindness Day) minden évben november 13-án ünneplik, és célja, hogy világszerte előmozdítsa a kedvességet és az emberek közötti megértést.
Halloween uzsonnás doboz gyerekeknek: így lesz a tízóraiból "rémisztő élmény", amiért az osztály is rajong!

Halloween uzsonnás doboz gyerekeknek: így lesz a tízóraiból "rémisztő élmény", amiért az osztály is rajong!

Kisgyerekkorom óta nagy rajongója vagyok a Halloween-nek, és örömmel látom, hogy egyre több Halloween buli és hagyomány épül be itthon is.
Így készíts emlékezetes őszi képeket a gyerekeidről! Tippek egy fotóstól

Így készíts tökéletes őszi képeket a gyerekeidről! Tippek egy fotóstól

Családi fotósként az ősz az egyik legszebb évszak számomra. Amíg nem kezdtem el fotózni, nem is figyeltem fel a természet csodás színekben pompázó átalakulására. Persze fotósként az a pénzkeresetem, hogy a családok engem válasszanak, de tudom, hogy nem mindenki engedheti meg magának a fotóst, és van olyan is, hogy épp egy kis délutáni sétánk alatt, vagy a hétvégén csak véletlenül meglátunk egy szuper helyszínt, csodás fényekkel, és színekkel. Na akkor elő a mobilt a gyönyörű pillanatok megörökítésére.
Ugrás az oldal tetejére