Jelenlegi hely

Mindenkit érintő fontos változás a hulladékgyűjtéssel kapcsolatban

Januártól kapunk majd kukát, külön kell gyűjteni a biohulladékot, betétdíjasok lesznek az üvegek, PET-palackok, fém dobozok, azaz életbe lép a kötelező visszaváltási díjas rendszer.

Országos cél hogy minél gyorsabban átállhassunk a körforgásos gazdaságra, amelyben egyre kevesebb termék válik hulladékká, a képződő hulladék pedig a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosul újra – közölte a környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár.

Milyen változások várnak ránk 2024 januárjától?

Év elejétől kötelező visszaváltási díjas rendszer működik majd Magyarországon, amely hozzájárul ahhoz, hogy néhány év alatt sikerüljön elérni a PET-palackok 90 százalékos visszaváltási arányát.

2024 év elejétől indul a biohulladék széles körű, vagyis a konyhai zöldhulladékot és élelmiszer-hulladékot is magában foglaló elkülönített gyűjtése.

Hova és mit vihetünk vissza?

2024. első napjától visszaválthatóvá válnak a Magyarországon forgalomba kerülő fém, műanyag és üveg italcsomagok – maximum 3 literes kiszerelésig. 

A visszaváltási rendszerben a fogyasztó a 2024. január 1. után forgalomba hozott kötelezően visszaváltási díjas termék után 50 Ft visszaváltási díjat fizet a vásárláskor. Ezt azonban visszakapja, ha az üres palackokat visszaváltásra alkalmas állapotban (nem tömörített, olvasható vonalkód) egy gépi vagy kézi visszaváltási pontra visszaviszi.

Az új rendszerben kizárólag a 2024. január 1. után forgalomba hozott palackok, amelyeken a visszaváltási logó szerepel, válthatóak vissza. A forgalmazókat nyár közepéig kötelezték jelenlegi, vissza nem váltható készletük lecserélésére. A logó nélküli palackokat nem lehet visszaváltani.

További részletekért kattints ide!

Hogyan gyűjtjük majd a konyhai zöldhulladékot januártól?

A december 14-i Magyar Közlönyben megjelent 559/2023. (XII. 14.) kormányrendelet rögzíti a háztartásokban képződő konyhai zöldhulladék elkülönített gyűjtési rendszerét.

Az érintett háztartások az erre a célra rendszeresített „hulladékgyűjtő edényzetben” gyűjthetik a háztartásokban képződő konyhai zöldhulladékot.

Milyen hulladékot jelent is ez pontosan?

Nyers zöldség- és gyümölcsmaradék, kávézacc, teafű, fűszerek, gyógynövények, tojáshéj, a konyhai élelmiszer-hulladékot azaz hulladékká vált konyhai ételt és élelmiszert.

Nem mehet bele csont, az élelmiszerek csomagolása, porzsák, porszűrő, papírzsebkendő, pelenka. Tilos lesz továbbá a barna kukákba helyezni a fák ágait, leveleit, gallyakat, valamint kommunális hulladékot is. 

Ezek, illetve az ehhez hasonló anyagok ugyanis amellett, hogy nem komposztálhatóak, károsíthatják a hasznosítást végző gépeket.

Mikor kezdődik az új rendszerben zajló hulladékgyűjtés?

A MOHU közleménye szerint két ütemben tervezi bevezetni a háztartási biohulladék szelektív gyűjtését.

A MOHU első ütemben 2024. januárjától 14 városban indítja el ezt a szolgáltatást:

Budapest XI. és XXI. kerület, Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa, Tatabánya, Kaposvár, Gyula, valamint Békés társasházi övezeteiben.

Ki viszi el a biohulladékot és miben?

A gyűjtésre szolgáló hulladékgyűjtő edényzetet, valamint a biohulladék átvételét, gyűjtését és elszállítását a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. biztosítja. Elsősorban házhoz menő gyűjtést vezet be, de emellett lehetőség lesz a biohulladékot a kijelölt hulladékgyűjtő pontokon, és a későbbiekben a hulladékgyűjtő udvaron is leadni.

Első körben a MOHU 188 000 darab 5 literes gyűjtőedényt és 14 524 darab 120 literes kukát biztosít a megfelelő elkülönített gyűjtés érdekében. A házhoz menő gyűjtés 2024-ben 460 000 embert érint.

Az edényzet kiosztását a szolgáltatók januártól márciusig tervezik a szolgáltatók, ezután 45 napon belül megkezdik a biohulladék begyűjtését.

Hetente hordják, havonta mossák majd a kukákat

A háztartási 5 literes kukák használata nem lesz kötelező (ha valaki már otthoni saját dobozba gyűjtötte a zöldséghéjakat, folytathatja abban), de ha valaki regisztrál, akkor megkaphatja ezt a külön erre a célra legyártott bioszemetest, ami – ahogy a 120 literes barna kukák is – gumigyűrűvel záródik, hogy a szag ne jöjjön ki, illetve a rovarok, rágcsálók ne menjenek rá.

A 120 literes barna kukákat Budapesten és a nagyvárosokban heti kétszer, a kisebb vidéki városokban heti egyszer viszik majd el azok a kukásautók, amik most a kommunális szemetet is elszállítják.

A bomlással járó rossz szagok megelőzésére, illetve kezelésére a nagy kukákat havi egyszer kimossák majd a szolgáltatók, de a társasházaknak is van erre lehetőségük, illetve a kötelezettség a jogszabály szerint a lakosokat terheli.
A tapasztalatok alapján elképzelhető, hogy később sűrítik majd a kukamosásokat, de egyelőre még nincsenek olyan kifolyás- és szagmentes kukásautóik, amik mosnának és ürítenek is, de jövőre szeretnének ilyeneket is beszerezni.

A kerti zöldhulladék átvétele az eddigi megszokott rend szerint folytatódik.

A közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy Magyarországon 2010 óta az újrafeldolgozott hulladék aránya több mint kétszeresére nőtt, és ezután még tovább emelkedhet a hulladékok gyűjtési és hasznosítási aránya. Ez növeli a hulladékokból előállított másodnyersanyagok kínálatát, mérsékli az elsődleges nyersanyagok felhasználását, ezáltal segíti a jogellenes hulladéklerakás és hulladékelhagyás visszaszorítását, valamint csökkenti a környezeti terheket – olvasható a közleményben.

ADL - Debrecenimami

Forrás; Forrás

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére