Jelenlegi hely

Igaz-e a "kék bálna" hír, vagy csak lájkvadászat? Sikerült a médiának újra megfélemlíteni minket?

Arról, hogy a „kék bálna” létezik-e vagy sem, hiteles információt senki sem tud, egy biztos a média nagyon rácuppant erre a dologra. Sok esetben a lájkvadászat, más esetben a megfélemlítés lehet a cél. Sajnos a média nem mindig önzetlen figyelmeztető szándékkal tárja elénk ezeket a jelenségeket. Mi szülők pedig mind-mind hisszük vagy sem, de félünk, féltjük gyermekeinket.

Nem az a legnagyobb baj, hogy sok esetben indokolatlan félelmet ébreszt az olvasókban, hanem hogy olyan gondolatokat ültet el egyes emberek fejében, akik valóban létrehozhatnak ehhez hasonló vagy durvább fiatalokat célzó közösségeket.

Olvasson, tájékozódjon mindenki, de ne engedjük, hogy a média szétzúzza a mindennapjainkat! A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány öt tényt, és öt valós veszélyt tár elénk a "kék bálna" ügy kapcsán.

ÖT TÉNY ÉS ÖT VALÓS VESZÉLY A "KÉK BÁLNA" KAPCSÁN:

Mi az a "Kék Bálna"?

A kék bálna egy hatalmas tengeri emlős, feltételezhetően a valaha élt legnagyobb állat. Mostanában azonban más kontextusban hallunk róla. A kék bálnáról neveztek el egy jelenséget  - egy "játékot"?, mozgalmat?, szektát?, amelynek lényege a hírek szerint, hogy egy feladatsoron át, a manipuláció és a megfélemlítés eszközeivel fiatalokat arra vesznek rá, hogy önkezűleg vessenek véget életüknek.

 

Ijesztgetős álhír, városi legenda vagy valós veszély? 

Párhuzamosan jelennek meg a hazai és a nemzetközi sajtóban a hírek, a riportok és a híreket cáfoló cikkek. Van, akik hoaxról, álhírekről, akár politikai szándékú megtévesztésről beszélnek, máshol áldozatok magyarázatot kereső hozzátartózói szólalnak meg, és ezen riportok nagy részletességgel írnak a tragédiához vezető folyamatról.​

Átvett, átfogalmazott cikkek, szörnyű gyanúk, ijesztő sejtések keringenek a médiában, kevés megbízható forrásból megerősített tény közléssel, sok kérdőjellel. ​

 

Mik a tények? 

  • Tény, hogy a közösségi hálózatokon rengeteg zárt csoport működik. Ezek a csoportok lehetnek önsegítő jellegűek, lehetnek a közös érdeklődés mentén szervezettek, lehetnek konstruktívak és destruktívak - vagy hol ilyenek, hol olyanok. Ezekbe a csoportokba könnyen beépülhetnek rossz szándékú felnőttek is, könnyen lehetnek kiinduló pontok egy zaklató folyamatnak.
     
  • Tény, hogy az online játékok képesek egy párhuzamos világba repíteni; fokozni a valóság elől menekülő útvonalat kereső tizenévesek elszigetelődését, rossz lelkiállapotát. Ezek a felületek is kedvelt terepei a rossz szándékú, csábító felnőtteknek. ​A neten történő zaklatás, megfélemlítés sokszor veszélyesen sokáig titokban marad, a kamaszok különösen nehezen kérnek ebben a témában segítséget.​
     
  • Tény, hogy ha egy kamasz az önsértéssel, önpusztító gyakorlatokkal, öngyilkossággal kapcsolatban keresgél az interneten, nagyon sok olyan tartalmat talál, amik nem valós megoldásokat, pszichológiai, gyermekvédelmi segítséget kínálnak, hanem ötletet adnak az önpusztításra, fokozzák a kilátástalanság érzését, és az öngyilkosságot nem mint egy visszafordíthatatlan tragédiát, hanem mint romantikus befejezést, feloldást jelenítik meg.
     
  • Tény, hogy a tizenévesek ​alakulnak testileg, lelkileg, és minden viszony, kapcsolat alakul körülöttük, ​mind​ez érzelmileg instabillá teheti őket. ​Életkori feladatuk mindent megkérdőjelezni, amit eddig hittek, mindent mérlegre tenni, saját válaszokat találni, felelni a ki vagyok én és miért is vagyok kérdésre. ​Fogékonyak élet és halál kérdéseire​, ezért különösen nagy a felelőssége minden felnőttnek, hogy hogyan kommunikál velük a "Kék Bálnáról" szóló hírekről.
     
  • ​Tény, hogy Magyarországon és a legtöbb európai jogrendszerben az öngyilkosságra buzdítás bűncselekmény. Az ilyen tartalmakat nagyon fontos, pontos URL címmel jelenteni a biztonsagosinternet.hu​ címen, amire anonim módon is lehetősége van bárkinek.


Mik a valós veszélyek? 

  • Valós veszély, ha a média úgy tudósít tragédiákról, hogy az ötletadó, kedvcsináló lehet; ha nem a valós veszélyek és igazi megoldások kerülnek fókuszba, hanem a borzongató hírek.
     
  • ​Valós veszély, hogy ha egy serdülő nem segítő felnőttektől, és nem is a családjánál, a barátainál, tanárainál keres megoldásokat vagy érzelmi támogatást, ha veszteség éri, ha bántják, hanem ellenőrizetlen online csoportokban, netes fórumokon. Ha egy online játék, egy netes közösség, azaz a virtuális valóság fontosabbá válik minden másnál, ha a korábbi kapcsolatok, hobbi, sport, tanulás jelentőségét veszti.
     
  • Valós veszély, ha egy fiatal a serdülőkori depresszió tüneteit (levertség, fásultság, kedvetlenség, bezárkózás, teljesítmény romlás, étkezési szokások megváltozása, önsértés...) kezdi mutatni és ezt nem veszi észre a környezet, illetve nem kap időben pszichológiai segítséget.
     
  • Valós veszély, ha a gyermekvédelmi jelző rendszer ne működik megfelelően, és egy gyereknek hosszú időn keresztül, azt kell megélnie, hogy a rosszul működő családjában nem történik változás, hogy a bántalmazás, rossz bánásmód nem ér véget, hogy senki nem veszi észre, hogy senki nem segít.
     
  • Valós veszély, ha a bármilyen bántalmazás vagy visszaélés áldozatává vált gyerekek nem kapnak szakszerű segítséget, ha a gyermekvédelmi szakellátásban, a gyermekegészségügyben és az oktatási intézményekben, hiány van szakpszichológusból, gyerekpszichiáterből. 

 

No de mi van a bálnákkal? 

É​rdekes helyzet, hogy maga az elnevezés is egy téves feltételezésen alapul. Állítólag, az állítólagos csoportok azért használják a Kék Bálna nevet, mert a hatalmas tengeri állatok csoportos öngyilkosságaira akarnak ezzel utalni. Nos, a tudomány mai álláspontja szerint, egyik cetfajra (ahogy valószínűleg más állatokra) sem jellemző az öngyilkosság. Magányosan partra vetett kék bálnát 1920-ban találtak. Ez az állat feltételezhetően azért úszott a part felé, mert szigony találat érte, mivel sebesült volt, és elmerülésekor megfulladt volna, éppen az életben maradás - lélegzés esély miatt úszott a sekélyebb víz felé. Más, csoportosan partra vetett tengeri emlősök esetében a háttéreben a környezetpusztítás, a zajszennyezés, a vizek felmelegedése áll.

 

Tehát a bálnák nem követnek el öngyilkosságokat.
Hogy a tizenévesek se kerüljenek olyan helyzetbe, olyan lelkiállapotba, hogy maguk ellen forduljanak, minden felnőtt közös felelőssége.

Forrás: Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány
A 116- 111 Lelkisegély-vonal és a 116-000 Eltűnt Gyerekek Vonala éjjel- nappal, ingyenesen, az egész országból, minden hálózatból hívható!

M.Mariann

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére