Jelenlegi hely

Hány munkaviszonyom lehet egyszerre?

Ma már nosztalgikusan vagy épp elrettentően, esetleg elképesztően hangzik, hogy „másodállás”, mégis gyakorta felmerül a kérdés, hogy hány helyen lehet egyszerre dolgozni? 

És most nem a 8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás idoli(?) képét szeretném feszegetni. Pláne, hogy az egyik tipikus élethelyzet erre a gyed, gyes időszaka.

Ilyenkor fizetés nélküli szabadságon van az anya, és közben valahol általában sejti (vagy éppen tudja), hogy nem fogja tudni ugyanott folytatni, ahol abbahagyta a gyermek születése előtt, és kipróbálna más lehetőségeket is. 

Ugye, tudtad, hogy nem kell ilyenkor felmondanod?

A következőkben bemutatom számodra, mit mond a törvény, és mire kell odafigyelni, hogy ne érjen meglepetés.

Nézzük, mit is mond a jog!

A hatályos munkajogi szabályok nem tiltják, hogy több, akár teljes (8 órás) állásod is legyen. 

A jog rábízza ezt a döntést (is) a két szerződést kötő félre, vagyis rád és a cégre. Tehát elméletileg mindenki szabadon köthet akár több munkaszerződést, és akár több állást is elvállalhat. 

Ugyanakkor ez a szerződéses szabadság nem jelenti azt, hogy a többes foglalkoztatás ne vetne fel bizonyos jogi problémákat. Sőt!

Nézzük, mire kell odafigyelned, ha több munkaviszonyt szeretnél!

1) Munkaszerződésbe ne ütközzön

Az általánosan elterjedt gyakorlat az, hogy a munkaszerződésben kikötik a cégek, hogy a további munkaviszonyt csak az ő hozzájárulásukkal létesíthetsz.

Ha a munkaszerződésedben szerepel ilyen kitétel, és mégis a tudtuk nélkül elvállalsz egy másik állást, akkor bizony szerződésszegést követsz el. 

Ilyenkor ezt a szerződésszegést előbb-utóbb kénytelen leszel valahogy feloldani. Vagy úgy, hogy bíróságon kívül megegyezel a korábbi munkáltatóddal, vagy rosszabb esetben egy munkaügyi perben kell a szerződésszegésért felelned. DE! maga a szerződésszegés ténye nem befolyásolja a további (újabb) munkaviszonyod érvényességét.

2) Általános magatartási követelményekbe se ütközzön

Jogba ütközik az az eset is, ha a szerződés alatt megszeged az általános magatartási követelményeket. Ilyen például a munkáltatót és a munkavállalót egyaránt terhelő tájékoztatási kötelezettség elmulasztása.

Sokan azt hiszik, hogy ez már nincs benne a törvényben. Nem, nem igaz, az új Munka Törvénykönyvében ugyanúgy benne van a bejelentési vagy tájékoztatási kötelezettség. Az általános magatartási követelményekből könnyedén levezethető mindkettő. (Mt. 6- 8. §§)

Fontos ugyanakkor, hogy ez NEM engedélykérés, hanem bejelentés. Vagyis a munkáltató alapesetben nem tudja megtiltani neked, hogy több állásod legyen.

Megtiltani kizárólag akkor tudja, ha az írásbeli bejelentést elmulasztod, vagy a munkaszerződésedben rögzített megállapodásotok ellenére létesítesz egy újabb munkaviszonyt. 

A fenti két szabályon kívül a kollektív szerződés vagy a munkáltatói belső szabályzatok szintén meghatározhatnak további olyan eseteket, amelyek korlátozzák a többes munkaviszony létesítését. Érdemes minden esetben ezeknek is alaposan utánajárnod!

Kivételek mindig vannak – nézzük mi vonatkozik a vezető állású munkavállalókra!

Vezető állású munkavállalók esetében a Munka Törvénykönyve egyértelműen és határozottan fogalmaz. Ennek értelmében vezető állású munkavállaló NEM létesíthet további munkaviszonyt. (Mt. 211. § (1))

Ez viszonylag egyértelmű helyzet, és azt hiszem minden magyarázat nélkül is érthető, hogy egy kulcsbeosztású és felelősségű embernél a jog is egyértelműen a munkáltató mellé áll. Ha nem így lenne, itt már a cégre nézve lenne aránytalanul nagy a kockázat. 

Összefoglalva

Alapesetben nem tilos a többes munkaviszony, de ha bizonytalan vagy, hogy a konkrét helyzetben milyen lehetőségeid és kötelezettségeid vannak, inkább konzultálj egy szakemberrel, így elkerülheted, hogy pórul járj.

Ha hasznosnak találtad ezt a bejegyzést, oszd meg másokkal is, hogy ők se maradjanak le róla!

Szerző: Blaskó Anna
Közgazdász-szociológus, munkajogi szakokleveles tanácsadó
Még több hasznos cikk a témában itt: Munkajog! Érted?

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
Ugrás az oldal tetejére