Jelenlegi hely

Amit a terhességi toxémiáról tudni kell

A terhességi toxémia olyan orvosi kifejezés, aminek nincs igazán magyar megfelelője. Fordíthatnánk terhességi mérgezéses állapotnak (a toxin mérget jelent), de ez nem terjedt el a hétköznapi gyakorlatban.

A kórkép a várandósság harmadik harmadában fordul elő. Három fő tünete van: magas vérnyomás, fehérjevizelés és ödéma (vizenyő). Ezek közül az ödémának a legkisebb a jelentősége, hiszen ez a legtöbb kismamánál – kisebb fokban – jelentkezik.

Miért veszélyes?

A magas vérnyomás a legveszélyesebb, hiszen rontja a lepény keringését, és az extrém vérnyomás-emelkedés eklampsziához (eszméletvesztéssel járó görcsrohamhoz) vezethet, mely nem csak a magzat, hanem az anya életét is veszélyezteti.

A nagyobb mértékű fehérjevizelés a vesék károsodására utal. A betegség gyakrabban fordul elő idősebb kismamáknál, többször szülteknél és elhízottaknál. Különösen veszélyeztetettek azok, akiknek várandósságuk előtt is magas volt a vérnyomásuk. A kórkép kezelésében a vérnyomáscsökkentőknek jut a legfontosabb szerep.

Ügyelni kell arra is, hogy a gyógyszeres kezelést a terhesgondozást végző orvos állítsa be, ugyanis a számtalan vérnyomáscsökkentő szer közül csak néhány alkalmazható várandósoknál. A kismama vérnyomását normális szinten kell tartani! Ezt hatékonyan segítheti a só- és fűszerszegény diéta. A folyadékbevitel túlzott megszorításának nincs jelentősége, ettől az ödéma nem ürül ki. Ismételten emelkedő vérnyomás esetén a kórházi felvétel indokolt. Itt több lehetőség van az optimális gyógyszeres kezelésre (intravénás, infúziós terápia), továbbá lehetőség van a magzat életműködésének folyamatos megfigyelésére, monitorizálására. Ha a magzat súlyos veszélyeztetettsége igazolódik, vagy a várandós nő vérnyomása a kezelés ellenére is jelentősen emelkedik, a terhesség befejezése — szinte kivétel nélkül császármetszés útján — szükségessé válik.

 

dr. Bárány János
szülész-nőgyógyász

 

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére