Web: www.kszipecs.hu
Igazgató: Kaurek Csilla
Pécs Megyei Jogú Város Kisgyermek Szociális Intézmények Igazgatósága, a három éves kor alatti kisgyermekek napközbeni ellátását 11 tagbölcsődéjében biztosítja.
A Kisgyermek Szociális Intézmények bölcsődéi, családias környezetben – a vonatkozó gyermeki és szülői jogok és kötelességek figyelembe vételével – magas színvonalú ellátást biztosít jelenleg 832 férőhelyen , az alábbi telephelyeken,
A Belvárosban a Zöldliget és a Napsugár bölcsődék, a Mecsek oldalban a Mandula bölcsőde, a Szigeti külvárosban a Mezőszél bölcsőde, Uránvárosban a Fészek és Cseperedő bölcsődék, a kertvárosban a Kicsi kék, Csoda, Kiskuckó és Törpike bölcsődék, illetve a keleti városrészben a Hétszínvirág bölcsőde teszi elérhetővé a szolgáltatást a város legfontosabb részein.
A bölcsődei ellátás modern felfogásában, a szolgáltatás funkciója már nemcsak a szülők munkavégzésének támogatása, hanem:
- a gyermekek egészséges fejlődésének segítése,
- jóllétének biztosítása,
- a szocializáció, a közösségi létre való felkészítés,
- az esélykiegyenlítés, és esetenként a környezeti kockázati tényezők felismerése és kezelése is.
A felsorolt feladatok mindegyikét kiemelt fontossággal kezelik a pécsi bölcsődék. A bölcsődei ellátásban dolgozó szakemberek a 0-3 éves korosztályra vonatkozó sokrétű szakértelemmel rendelkeznek a kisgyermekek nevelésében-gondozásában. A pécsi bölcsődékben a gyermekek életkori és egyéni sajátosságait, fejlettségét figyelembe véve segítik a gyermek fejlődését.
Fontos bölcsődei alapelv a gyermek személyiségét elfogadó, pozitív megerősítéseket fókuszba helyező nevelői magatartás, ezzel is támogatva az aktivitás, önállóság, a tanulást segítő légkör kialakítását.
A pécsi bölcsődei intézményekben is, a személyi és tárgyi állandóság segíti a kisgyermekek érzelmi biztonságának kialakítását, amit az állandó, otthonos csoportszobai környezet, a napirend, a rendszeresség és a saját kisgyermeknevelő rendszer biztosít.
A gyerekek, az egyéni ütemhez igazított módon, a fokozatosság elvét követve, nem siettetve szokhatnak be a bölcsődébe, ami az új helyzetekhez való alkalmazkodás, az új személyek, tapasztalatok elfogadásához elengedhetetlen a kicsik számára.
A fentiek teljesüléséhez olyan családhoz hasonló, meleg, biztonságot nyújtó környezet, a korosztály fejlettségének megfelelő játékok ingergazdag, változatos tevékenységeket biztosító bölcsődei környezet kialakítására törekszenek a pécsi szakemberek is, ahol a gyermek a szülő távollétében is jól érzi magát, és a testi-lelki-szellemi fejlődéséhez szükséges feltételek rendelkezésre állnak.
Kicsi Kék, Fészek, Napsugár, Zöldliget bölcsődék különös hangsúlyt fektetnek a gyerekek alkotó kedvének felébresztésére is, így önálló teret, “alkotószobát” hoztak létre intézményeinkben.
A Fészek és Cseperedő bölcsőde továbbá sószobával, a Napsugár bölcsőde „meseszobával” segíti az egészségmegőrzést, a nyugodtabb, csendesebb, elmélyültebb foglalkozás lehetőségét.
A KSZI bölcsődékben jelentős múltra visszatekintő hagyományokat ápolnak a kisgyermekek zenei nevelése, a népi játékok, az anyanyelvi kultúra értékeinek megőrzésében is.
Különös hangsúlyt kap a szabad levegőn tartózkodás, a mozgás lehetőségének biztosítása, így több intézményben tornaszoba is rendelkezésre áll.
A pécsi bölcsődei intézmények többsége már elköteleződött a környezeti nevelés fontossága, a gyerekek öko-tudatos szocializációjának sürgető feladatai mellett, így legtöbb bölcsőde udvarát már kiskertek díszítik, amit a gyerekekhez méretezett kerti eszközökkel „művelnek meg”, rendeznek a legkisebbek.
A KSZI bölcsődék fogadják a másként fejlődő, integrálható sajátos nevelési igényű gyerekeket, akiket, felkészült szakemberek nevelnek-gondoznak. A Fészek bölcsődében gyógyúszásra is van lehetőség.
Az intézmények a legkorszerűbb táplálási ajánlások figyelembevételével, dietetikus team által összeállított étrendet biztosítanak a gyerekeknek, szükséges esetben a diétás és speciális étkeztetés, a Cseperedő bölcsőde diétás konyhájáról kiszállítva, minden pécsi bölcsődében – szakorvosi javaslatra – igényelhető.
A szocio-kulturális hátrányokkal küzdő gyerekek speciális igényeihez és szocializációs kihívásaihoz igazodóan, a Törpike és Hétszínvirág intézmények empatikus, befogadó hozzáállással, inkluzív pedagógiai módszerekkel segítik az érintett családokat.
A munkahely és család összeegyeztetésében – munkahelyi időbeosztásuk miatt – problémákkal küzdő szülőknek a Mezőszél utcai bölcsőde nyújt megoldást, nyújtott nyitva tartásával, 19 óráig.
A pécsi bölcsődei intézmények többsége saját alapítvánnyal, vagy egyesülettel rendelkezik, ami teret és lehetőséget biztosít az – alapfeladatok ellátásán túl is – gyerekek, családok fejlődését támogató programok, szolgáltatások, projektek megvalósítására is.
A májusi hivatalos beiratkozást megelőzően, a bölcsődei nyílt napokon, nyitott játszókert programokon – a bölcsődeválasztás előtt álló családok – betekintést nyerhetnek az intézményekbe, kötetlenül tájékozódhatnak a szakemberektől.
A Bölcsődés leszek szülői klubok több bölcsődei intézményben is elérhetők, ami segíti a szülők bizonytalanságát, esetleges félelmeit eloszlatni, oldani a bölcsődei ellátással kapcsolatban.
Intézményünk saját gyógypedagógus, pszichológus, szociális munkás, dietetikus végzettséggel rendelkező szakemberi magas szakmai színvonalon végzik:
- a gyermekek gyógypedagógia-, pszichológiai szűrését, fejlesztő támogatását,
- a családok gyermekneveléssel kapcsolatos tanácsadását,
- egyéni és csoportos szülőkonzultációt, szülőcsoportok vezetését,
- a gyermekvédelmi feladatok preventív megvalósítását,
- a gyerekélelmezéssel kapcsolatos tanácsadás megvalósítását.
Intézményünk dolgozói folyamatos képzéseken, továbbképzéseken vesznek részt tudásuk specializációja, magas szakmai színvonalon tartása, fejlesztése érdekében.
Intézményünk – a Magyar Bölcsődék Egyesülete által kijelölt – módszertani Bázis intézmény a Dél-dunántúli régióban, így a régió bölcsődei intézményei számára tájékoztatással, tanácsadással, szakmai napokkal, műhelyek foglalkozásokkal segíti a bölcsődei feladatellátást.