Jelenlegi hely

Péntek esti láz dolgozó anyáknak

Eljön a nap, amikor a két hét gyerekkel - nehezített pályán játszóknak több gyerekkel - otthon töltött betegszabi - pontosabban gyermekápolási táppénz - helyett végre mehetsz dolgozni és hullafáradtan ugyan, de a szokottnál is korábban vágsz neki a munkanapnak.

Hatékonyság persze nulla. Ki is várná el, hogy miután lelked kihajtottad és éjszakákon át nem aludtál, aggódtál és percenként ugrottál, most friss és energikus legyél. Pláne, hogy hiába nyomkodtad a gépet két hőmérőzés között, így is-úgy is egy halom e-mail vár, aminek nagyjából a fele rendeződött nélküled is.

Csalódás.
Megnyugvás.
Para.

Aztán jönnek a kollégák:

-"Olyan fáradtnak tűnsz, pedig szabin voltál a múlt héten, nem!?"
-"Nem."
-"???"
-"Beteg volt a gyerek."
-"De már meggyógyult. Legalább ki tudtad pihenni magad."

Vagy az örökzöld kedvencem: "Téged is látni?"

Itt én rendszerint felveszem a széles mosolyom és sürgősen fontosnak igyekszem látszani, majd hirtelen belevetem magam a levelekbe vagy a telefonomba, hogy ne mondjam ki hangosan a titkos mantrát: Nem, gyereket ápolni NEM pihentető! Kimerítő lelkileg és fizikailag is! És az igazság az, hogy a munkahelyen lenni sokkal nyugisabb, mint a beteg gyerek mellett.

Vajon meddig lesz olyan a munkakultúránk, hogy gyerekápolás után lapos kúszásban kell visszaosonni a munkahelyre full stresszesen? És vajon mikor lesz végre olyan, hogy amíg egy anya otthon ápolja a beteg gyerekét ne azon járjon az agya, hogy ő most tulajdonképpen lóg...? (mások szerint, vagy tényleg?!)

A költői kérdés után lássuk a tényeket

A jogszabályok biztosítják a lehetőséget arra, hogy az szülő otthon ápolhassa a beteg gyerekét. A gyermekápolási táppénz (GYÁP) a 12 éven aluli gyermek betegsége esetén a szülőt megillető pénzbeli ellátás. Ilyenkor a szülő nem a saját betegsége okán ugyan, de keresőképtelenné válik, hiszen a gyermeke betegsége miatt nem tudja a munkáját ellátni. Ugyanazok a biztosítottak jogosultak rá, akik saját keresőképtelenségük esetén is táppénzben részesülhetnek. 

A gyermekápolási táppénzre jogosultságnak három alapfeltétele van:  

  1. a fennálló biztosítási jogviszony, 
  2. a keresőképtelen személy pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett, 
  3. az orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség.

A gyermekápolási táppénz folyósításának időtartama a beteg gyermek életkorától, valamint attól függ, hogy az azt igénybe vevő szülő egyedül neveli-e a gyermeket. 

A gyermek életkorához igazodóan igénybe vehető gyermekápolási táppénzes napok száma: 

  • 1 évesnél fiatalabb gyermek szoptatása, ápolása címén a gyermek egyéves koráig időbeli korlátozás nélkül jár.
  • 1-3 éves gyermek után évenként és gyermekenként a szülőnek 84 naptári nap jár.
  • 3-6 éves gyermek után évenként és gyermekenként a szülőnek 42, egyedülálló szülőnek 84 naptári nap
  • A 6-12 éves gyermek után évenként és gyermekenként a szülőnek 14, egyedülálló szülőnek 28 naptári nap jár.

Blaskó Anna – HR és munkaügyi szakértő, coach

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Te mivel kapcsolódnál ki? Ünnepeld Te is a lusta napot!

Te mivel kapcsolódnál ki? Ünnepeld Te is a lusta napot!

Ugyan a "lusta nap" hivatalos ünneplése nem létezik, de van egy világszerte elismert nap, amit "Nemzetközi Lusta Napnak" neveznek, és ezt augusztus 10-én ünneplik. Ezen a napon arra bátorítják az embereket, hogy lassítsanak le, pihenjenek, és élvezzék a semmittevést.
5+1 tipp, mit ne felejtsünk el ellenőrizni az utastérben az autós családi utazás előtt

5+1 tipp, mit ne felejtsünk el ellenőrizni az utastérben az autós családi utazás előtt

A nyár közepén járunk, sokan most indulnak nagy családi nyaralásra, jellemzően jól megpakolt autóval – különösen, ha hosszabb időre és messzebbre utaznak. A kalandos utazás azonban veszélyeket is rejthet magában, ha nem megfelelően pakolunk vagy néhány alapvető dolgot figyelmen kívül hagyunk.
Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Mostanra már nyakig vagyunk a nagy nyári szünet kellős közepében. Mindenki elképesztően várta, a szülők talán már el is felejtik a holazalvókám-elfelejtettükalogopédiafüzetet-beposhadtazúszáscucc kombinációját, a gyerekeknek pedig egy ideje nem kell a szülők gyengéd (vagy épp agyvérzésközeli hangvételű-keljmárfelmertelkésünk!!!) ébresztésére kelniük. Szóval mit csinálnak? Hát még az ébresztőóra megcsörrenése ELŐTT természetesen közlik, hogy felkeltanaaaap, éhesvagyooook, kakiltaaaaam :D Én nem tudom, hogy vannak kódolva, de egyszerűen félelmetes, hogy a tanév idején 7kor sírva nyalábolom ki az ágyból az ovist, bezzeg a szünidőben 6kor már arcon pörögnek a testvérével együtt… Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

A nagy nyári melegben gyakran úgy érezzük, hogy könnyebb lenne egy kávéval, vagy teával. Forró helyzetekre jól jön néhány jeges korty akár mindkettőből.
Ugrás az oldal tetejére