Jelenlegi hely

Minden, amit tudnod kell a szétnyílt hasizomról

Ez a probléma férfiaknál és nőknél egyaránt előfordulhat, sőt csecsemőknél is kialakulhat, mégis legtöbbször a várandóssággal kapcsolatban találkozunk vele. A terhes kismamák esetén általában már a második trimeszterben elindul a hasfal „szétnyílása”. Kezelésével kapcsolatban erősen megoszlanak a vélemények. A magánklinikák gyakran műtétet javasolnak, de nem biztos, hogy minden esetben indokolt – hívta fel a figyelmet Karóczi Csilla a Sherlock Rehab gyógytornásza, manuálterapeutája.

Hogyan épül fel a hasizom?

A hasfal elülső és oldalsó részét a középvonal mentén szimmetrikusan elhelyezkedő hasizmok alkotják: a külső ferde-, a belső ferde-, a haránt- és az egyenes hasizom. A középső rész erős kötőszövetből épül fel, ahol a has két oldalán található hasizmok izompólyái egy inas szerkezetet alkotva összeérnek. Akkor beszélünk szétnyílt hasizomról, ha az egyenes hasizmok rostjai hosszanti irányban szétválnak, ennek egyik jele, hogy a has középső részén a hasfal előredomborodik.

Akár természetes folyamat is lehet?

A hasizmok tónusa a hasüregi szerveknek nyújt védelmet, illetve a medencefenék, az ágyéki izmok és a rekeszizom funkcionális egységeként, a megfelelő testtartás kialakításáért és stabilizálásáért is felelős. A várandósság során a baba intenzív növekedése fokozza a hasfali nyomást, emellett a hormonális változások is hatással vannak a hasfalra. Például a relaxin hormon – felkészíti a női testet a szülésre, „relaxálja” az izmokat, szalagokat – jelenléte is hozzájárulhat a hasizmok szétnyílásához, amely egy természetes folyamat.

A kismamáknál a hasizmok szétnyílását fokozhatja:

  • megelőző terhesség,
  • nagy méretű baba,
  • ikerterhesség.

Mi segíthet a megelőzésben?

– Az jelen pillanatban vitatott, hogy a megelőző császármetszés mennyire van hatással a hasizmok szétnyílására. Az viszont bizonyított, hogy a várandósság előtt, illetve a terhesség alatt végzett megfelelő és rendszeresen fizikai aktivitás, valamint a szülés utáni célzott fizikai aktivitás, hatással van a hasizmok és ezzel együtt a kismedencei-, valamint a háti,- ágyéki szakaszon található izmok megfelelő állapotának fenntartására, helyreállításra – magyarázta a gyógytornász.

Mi számít kóros állapotnak?

Szétnyílt hasizom esetén nincs egységes megállapodás, hogy mi számít kóros állapotnak és mi nem, leginkább azért sem, mert a tapintás alapján történő vizsgálat nem mindig célravezető. Gondoljunk csak bele, mekkora a hibázás lehetősége, hiszen egyes esetekben a hasizmok mélyen a felületes kötőszöveti rétegek alatt helyezkednek el. A klinikai gyakorlatban a szétnyílás mértékének meghatározására használhatnak ultrahang- vagy CT gépet, ez azonban a hétköznapi, panaszmentes esetekben csak ritkán fordul elő.

A legtöbbször hallott és általánosan elfogadott megállapítás szerint a 2 cm-nél nagyobb szétnyílás már kóros, az 5 cm feletti pedig súlyos állapotnak számít. A szakértő szerint, mivel nincs egységes ajánlás a mérés pontos helyének meghatározására, mint például a köldöktől való távolság, vagy a vizsgálati pozíció – háton fekve nyújtott lábbakkal, esetleg felhúzott lábakkal, félig ülő helyzetben…stb. –, így sokkal nehezebb a szétnyílás pontos mértékét meghatározni, éppen ezért a fent említett, centiméterben kifejezett számok könnyen megijeszthetik a kismamát.

Okozhat derékfájdalmat?

A szülés utáni időszakban a hosszanti hasizmok közötti távolság megnő,- ami egy teljesen normális folyamat,- és hónapokig fennállhat, de jellemzően egy éven belül a két izom közötti távolság visszatér a terhesség előtti értékre. Ez az úgynevezett spontán regeneráció. – A szétnyílt hasizom egyik következménye lehet a sérv, illetve ez a két állapot akár egyszerre is előfordulhat. Figyelembe véve a hasizmok szerepét a testtartás fenntartásában, joggal feltételezhetjük, hogy a szétnyílt hasizom miatt a medence stabilizációja nem lesz megfelelő, ennek következtében pedig rossz testtartás, derék- és csípőtáji fájdalmak alakulhatnak ki. Ez így logikusan hangzik, azonban a tanulmányok ellentmondásosak a témát illetően, vagyis a kutatók nem találtak egyértelmű összefüggést a szétnyílt hasizom és a derékfájás gyakorisága között, valamint a szétnyílt hasizom és a kismedencei izmok rendellenes működése között – mondta a Karóczi Csilla.

Az önvizsgálata menete

Az önvizsgálat bár hozhat fals eredményt, nagyon könnyen kivitelezhető otthon is. Háton fekve talpra húzott lábakkal elhelyezkedve tegyük a kezünket a has középvonalára. Több régióban is elvégezhető a vizsgálat, a köldök alatti területen, a köldök felett közvetlenül és a szegycsont alatti területen. Csupán a fej megemelésére van szükség ahhoz, hogy az egyenes hasizom bekapcsoljon és ki tudjuk tapintani a két hosszanti hasizom közötti távolságot.

Mi lehet a megoldás?

Fontos tudni, hogy a szétnyílt hasizom kezelése során a műtét nem az első és egyetlen megoldás! Érdemes megpróbálni az életmódváltást, a célzott gyógytornát, illetve a fizikai aktivitás is sokat javíthat az állapoton. Számos kutatás igazolja, hogy a megfelelő mozgásterápia az érintett izmok funkciójának visszaállítása szempontjából rendkívül hatékony módszer.

Egy 2019-es tanulmány bizonyította, hogy a mély törzsizmok célzott stabilizáló tréningje – amely során a medencefenék, a mély hátizmok, a mély hasizom és a rekesz, mint funkcionális egység edzése volt a cél –, egyértelműen csökkentette a hasizmok szétnyílásának mértékét.

Emellett a szakértők szerint a funkció szempontjából a fizioterápiának is jelentős szerepe van, annak ellenére, hogy ez nem sokat tesz hozzá az esztétikai javuláshoz.

Jöhet a műtét?

Amennyiben a konzervatív kezelések nem járnak sikerrel, akkor jöhet szóba a műtét. Megoldás jelenthet például a nyitott-, a laparoszkópos- és az endoszkópos hasplasztika – ezekkel egy időben a sérvet is lehet orvosolni. A laparoszkópia előnye a nyílt hasi műtéttel szemben, hogy a kisebb heg miatt, kisebb a műtéti szövődmények kockázata. De természetesen mindig a kezelőorvos határozza meg, hogy milyen típusú beavatkozás jöhet szóba.


A cikk szerzője

Karóczi Csilla
gyógytornász, manuálterapeuta

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Mostanra már nyakig vagyunk a nagy nyári szünet kellős közepében. Mindenki elképesztően várta, a szülők talán már el is felejtik a holazalvókám-elfelejtettükalogopédiafüzetet-beposhadtazúszáscucc kombinációját, a gyerekeknek pedig egy ideje nem kell a szülők gyengéd (vagy épp agyvérzésközeli hangvételű-keljmárfelmertelkésünk!!!) ébresztésére kelniük. Szóval mit csinálnak? Hát még az ébresztőóra megcsörrenése ELŐTT természetesen közlik, hogy felkeltanaaaap, éhesvagyooook, kakiltaaaaam :D Én nem tudom, hogy vannak kódolva, de egyszerűen félelmetes, hogy a tanév idején 7kor sírva nyalábolom ki az ágyból az ovist, bezzeg a szünidőben 6kor már arcon pörögnek a testvérével együtt… Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

A nagy nyári melegben gyakran úgy érezzük, hogy könnyebb lenne egy kávéval, vagy teával. Forró helyzetekre jól jön néhány jeges korty akár mindkettőből.
Bolhazsákok és könyvmolyok

Bolhazsákok és könyvmolyok

Emlékszel még gyerekkorodból az összebújós meseolvasásokra? Az első kiböngészett betűkre, mikor végre összeállt egy szó? A takaró alatt zseblámpával olvasott regényekre? A könyvek világába belépés élménye egy életre elkísér bennünket.
Így lesz ügyes kezű gyereked

Így lesz ügyes kezű gyereked

Sok szülő csak az iskolaérettségi vizsgálatok során szembesül azzal, hogy óvodás gyermekének a rajzkészsége, vonalvezetése még nagyon távol áll attól, amilyen készségekre az első osztályban szüksége lesz. Kézenfekvőnek tűnhet ilyenkor színezők és feladatlapok garmadájával elárasztani a gyereket, ám a mozgások finomodásához nem erre van szükség.
Ugrás az oldal tetejére