Jelenlegi hely

Miért nem tudsz fogyni? Dr Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus tanácsai

"Miért nem tudok fogyni?" Nézzük, van-e jó válasz, szakértői válasz a kérdésre!

Úgy gondolom legtöbbünk már próbált valamilyen fogyókúrás diétát több-kevesebb átmeneti sikerrel.

Milyen fogyókúrás diétát válassz?

A felkapott divatdiéták kecsegtető eredményeket lebegtetnek szemeink elé, azonban orvosilag senkinek nem tanácsolható a sanyargató, állandó éhezéssel járó kampánydiéta vagy esetleg valamilyen hiánydiéta kipróbálása. A szélsőséges diéták nem tarthatóak fenn hosszútávon, hiányállapotokat okoznak, ill. jo-jó effektushoz vezetnek. Alapjaiban a mediterrán étrend javasolható, ennek kalóriatartalmát a habitusodhoz igazítva úgy, hogy napi 5-600 kalóriával kevesebbet vigyél be az eddigi megszokottnál!

A túl alacsony kalóriabevitel is gátolhat a fogyásban. Ha az alapanyagcseréd szintje alatti napi kalóriabevitelt választod, akkor a zsírvesztés helyett az izomszövetedből is veszíteni fogsz, amit viszont nem szeretnél.

Miért van jojó effektus?

Túl szigorú, jelentős kalóriamegvonással járó diéták kapcsán a szervezeted vészriadót fúj (mert az  éhínséget vészhelyzetnek éli meg), és nem enged a zsírraktárjaiból, lelassul az anyagcseréd, majd leáll a fogyásod. Ez a Set point mechanizmus  igyekszik visszaállítani a korábbi állapotot, mert úgy érzékeli az a  testsúly a „normális”. Ez a heti több, mint 1 kg-os fogyásnál már felléphet.

A mozgást hanyagoltad eddig és csak kalóriamegvonással próbálkoztál?

Sosem értem, miért érzik néhányan, hogy a mozgás valamilyen büntetés forma? Pedig stresszlevezetésnek is kiváló. Mozgással kalóriákat égetünk. Már heti 150 perc edzésnek is jótékony hatása van az egészségedre. Zsírégető mozgásformákat váltogass rezisztencia (izomerősítő) edzésekkel. Zsírégetőnek számítanak a közepes intenzitású, legalább 40 percig tartó mozgások: kocogás, ellipszis tréner, kerékpározás.

A túl sok stresszről és a kialvatlanságról, valamint az elhízás másodlagos okairól néhány gondolat...

Rendszertelen alvás, esetleg éjszakai műszak a cirkadián ritmus felborulásához vezetnek és elhízásra hajlamosítanak. Stresszhormonok termelődése megnő, ami szintén a szervezetet raktározásra ösztönzi. Tudtad, ha keveset alszol, akkor a jóllakottság érzésért felelős hormon (leptin) szintje lecsökken, viszont az éhségérzetért felelős ghreliné megnő?
Jó minőségű, min. 7 óra alvás is szükséges a sikeres fogyáshoz.

Ritkább esetben hormonális okok is állhatnak az elhízás  vagy fogyókúrás sikertelenség háttérben. Ha viszont kitartóan a kalóriadeficitet tartod, edzel becsületesen, de nem látszik az eredménye, és már gyógyszeres kezelést fontolgatsz, érdemes felkeresned orvosod, és a javaslatára ellenőriztetni bizonyos hormonok szintjét. Ugyanis több hormonális betegség is állhat az elhízás hátterében és hátráltathatja a fogyásod.

A fenti gondolatok szerzője Dr. Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus.

https://egerdiabetologus.hu/

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Tavaszi lomtalanítás – a léleknek is jót tesz

Tavaszi lomtalanítás – a léleknek is jót tesz

Ahogy a természet megújul tavasszal, úgy bennünk is megszületik a vágy a frissességre és a tisztaságra. A tavaszi lomtalanítás nemcsak a fizikai tér rendezéséről szól, hanem a belső harmónia megteremtéséről is. Amikor rendet teszünk a környezetünkben, azzal lehetőséget adunk arra, hogy a lelkünkben is könnyebbséget érezzünk. Nézzük meg, hogyan hozhat testi és lelki megújulást a rendrakás!
Készüljünk március 15-re!

Készüljünk március 15-re!

Készüljünk együtt, ünnepeljünk együtt!
7 autóipari újítás, amit nőknek köszönhetünk

7 autóipari újítás, amit nőknek köszönhetünk

Mintegy 100 évvel ezelőtt az autóvezetés vált a női egyenjogúság egyik jelképévé, mivel az autók nyújtotta mobilitás újfajta függetlenséget is nyújtott a nők számára.
Élet a térerőn túl – Tippek a digitális detoxhoz

Élet a térerőn túl – Tippek a digitális detoxhoz

Chatelünk, görgetünk, híreket böngészünk, filmet nézünk, ügyet intézünk… Mit tegyünk, ha túlságosan beszippant az online tér? Van valami megoldás, hogy ne az algoritmus diktáljon? Nem a teljes detox a cél, hanem egy egyensúly elérése a virtuális és a valós világ között. Ehhez adunk ötleteket.
Ugrás az oldal tetejére