Jelenlegi hely

Minden a Windows 98-al kezdődött, miért is tiltanánk el a gyerekeket?

Még tisztán emlékszem arra, amikor a Bátyámmal közösen először kaptunk egy számítógépet. Előtte már volt egy-egy kis olcsó mobilunk is, de az asztali gép volt a hatalmas meglepetés. Csodáltuk, nézegettük és sokszor veszekedtünk is azon, hogy ki mikor gépezhet. Azt hiszem, még a Windows 98 ment rajta. De milyen jó is volt az.

A játékok grafikailag teljesen egyszerűek voltak, mai szóval mondva gagyi stílusúak. Nekünk teljesen jó volt, nem vágytunk többre. Majd lett egy laptopunk is, amit már főleg tanulási célból használtunk.



Ha megnézem a mai helyzetet, akkor mindig azt szoktam mondani, hogy szerencsésnek érzem magunkat azért, hogy még nem ebben a túldigitalizált világban kellett felnőnünk. Rengeteg előnye van a közösségi oldalaknak és ezeknek az eszközöknek, de úgy érzem, hogy hálás lehetek azért, hogy hagyományos gyerekkorunk lehetett. A szüleimnek nem kellett azért aggódnia, hogy hogyan szakítsanak el a géptől, nem jelentett ez számukra még egyel több terhet.
Az volt a természetes, hogy amikor csak lehetett, kint voltunk az udvaron és fociztunk, kosaraztunk, homokoztunk és bicikliztünk. Mindig találtunk valami játékot. És úgy érzem, ettől volt igazi a gyermekkorunk.

A mai szülőknek hatalmas kihívást tud jelenteni az, hogy a technika beszippantó jellegével felvegyék a versenyt. Hiszen minden családban ott van legalább egy asztali gép, vagy laptop, illetve az okostelefonok mára már alapvető eszközöknek számítanak. És mivel a mi kezünkben is folyton ezeket látják, ezért nyilván ők is arra vágynak, hogy a kezükbe vegyék. De sokszor azt látom, hogy az már teljesen megszokott lett, hogy az orvosi rendelőben, vagy a postán várakozás közben az alig 3 éves gyermeknek már nem a plüss maci van ott a kezében, hanem a telefon, vagy a tablet. Szerintem ez nagyon korai még, hiszen a gyermek azt sem tudja még, mi az a készülék, de már hozzászokik ahhoz, hogy természetes, hogy a kezében van.  Így később még nehezebb lesz lenevelni arról, hogy tegye le a tabletet és menjen ki homokozni.



Örökös kérdés marad az, hogy akkor mennyi időt töltsön a gyermek a telefonozással, tablezetéssel, vagy gépezéssel. Hogy húzzák meg a szülők azokat a bizonyos határokat? Sajnos nincs egy hivatalos álláspont, ami megmondaná, mennyi az egészséges és mennyi már káros.

Mindenképp fontos kijelentenünk, hogy teljesen nem tilthatjuk el a gyerekeket ezen eszközök használatától. Ezt felejtsük el. Hiszen egyre inkább digitalizálódik a világ, és ha meggátoljuk a gyerekeket abban, hogy használhassák ezeket az eszközöket, akkor egyúttal a mai társadalomba való beilleszkedésüket is komolyan megnehezítjük. A legfontosabb a középút és a mérték megtalálása. Valamint annak a kitalálása, hogy hány éves korában szeretnénk, ha először ilyen eszközt venne a kezébe. Minden szülő jogosan döntheti el ezt saját maga.

N.H.Helga - Kecskemétimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére