Jelenlegi hely

Ahogy jó szülni és születni - dokumentumfilm a szülésről

A Magyarországi Dúlák Egyesülete filmvetítést szervez, Pécsre is ellátogat a nagy sikerű Mikroszülés című film, amely a Life Sciences filmfesztivál Grand Prix díját is elnyerte. A program ingyenes, de a helyszín korlátozott befogadó képessége miatt regisztrációhoz kötött.

A vetítés helyszíne és időpontja:

2016. április 8. péntek  -  9.30-12.30
Civil Közösségek Háza - Tükörterem
Pécs Szent István tér 17.

A jelentkezéshez kattints ide!

Milyen a nő- és családközpontú szülészeti ellátás? Hogyan befolyásolják a szülés közbeni beavatkozások a gyermek és az édesanya jóllétét? Mindez kiderül a Mikroszülés című dokumentumfilmből, amit a Magyarországi Dúlák Egyesülete szervezésében 2016 tavaszán több helyszínen is vetítenek.

Milyen elvek és protokollok alapján döntenek a szülőszobákban, és hogyan hat mindez a gyermekek egészségére? Hogyan befolyásolja a születés módja az emberiség jövőjét? - többek közt ezekre a kérdésekre ad választ a Mikroszülés című film, amely a Life Sciences filmfesztivál Grand Prix díját is elnyerte.


A film a szülés, születés körülményeinek fontosságát hangsúlyozza. A Magyarországi Dúlák Egyesülete (MODULE) szerint a szülészeti beavatkozások csökkentése a felnövekvő nemzedékek egészségmegőrzésének alapja, erre hívják fel a figyelmet a Létkérdések projekt keretében megvalósuló programjaikkal. Ahogy az más fejlett országokra is jellemző, hazánkban is folyamatosan emelkedik a császármetszések száma. Míg a XX. század közepén 3-5 százalék volt a műtéti szülések aránya, 1985-ben 10 százalékra,  2015-re közel 40 százalékra emelkedett ez a mutató.

A WHO 1985-ös ajánlásai szerint mindenkit informálni kell a szülészeti ellátás lehetőségeiről, és minden nő számára lehetővé kell tenni, hogy az általa megválasztott szülészeti ellátásban részesüljön. Alacsony, csak a feltétlenül szükséges szinten kell tartani a különböző beavatkozások arányát. Biztosítani kell az anya pszichológiai komfortját, segíteni kell az újszülött  születés utáni mielőbbi mellre kerülését, az újszülött anyjával együtt történő elhelyezését, akár a jelenlévő segítőkkel együtt.

A legutóbbi nemzetközi kutatások szerint a valóban indokolt műtétek csak  az összes szülés 15-19 százalékát teszik ki.

Dr. John H. Kennell gyermekorvos szerint  "Ha a dúla gyógyszer lenne, etikátlan lenne nem használni"  

A dúla, azaz szülés és gyermekágyi segítő szolgálatot Dr. Marshall Klaus gyermekgyógyász és neonatológus professzor vezette be az Egyesült Államokban az 1980-as években. Több mint kétezer megfigyelést végzett kétféle csoporttal. Mindkét csoport komplikációmentes várandósságot követő, hagyományos szülészeti ellátást kapott. Az egyetlen különbség az volt, hogy az egyik csoportban dúla is jelen volt a szülésnél. Az eredmény: a dúla által is kísért szüléseknél a vajúdás időtartama 25%-kal lerövidült, a császármetszések száma felére csökkent, jelentős mértékben csökkent az oxitocin, a fogó, a fájdalomcsillapítás és az epidurális érzéstelenítés szükségessége. Mindez azt mutatja, hogy minél több személyre szabott figyelmet és gondoskodást kap egy nő a vajúdás, a szülés és a gyermekágy nagyon érzékeny időszaka alatt, annál természetesebben és könnyebben alakulhat ki a kötődése, a jó kapcsolata a gyermekével, annál inkább érezheti kompetensnek magát.

Egyre több hazai vizsgálat is hasonló eredményre jut.

Az Egészségbiztosítási Felügyelet 2010-ben végzett felmérése szerint a vizsgált szülészetek alig negyede engedte, hogy egynél több személy is jelen lehessen a szülésnél, ha azt a szülő nő igényli. A két hozzátartozó jelenlétét is engedélyező szülészet közül három a fővárosban és hét vidéken található.   

A program ingyenes, de a helyszín korlátozott befogadó képessége miatt regisztrációhoz kötött. Jelentkezésedhez kattints ide.

A programsorozat és a filmvetítések a Norvég Civil Támogatási Alap által támogatott „Létkérdések” NCTA-2015-11018-B projekt keretében valósul meg. https://norvegcivilalap.hu/

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
Ugrás az oldal tetejére