Jelenlegi hely

Életre kelt a pécsi csatornaszörny: új lakó költözött a Pécsi Állatkertbe

Veszedelmes fenevaddal bővült március 22-én a Pécsi Állatkert gyűjteménye: a víz világnapján a világszerte honos szennyeződésfélék családjába tartozó közönséges csatornaszörnyek egy példánya érkezett a Mecsek lábához. A formabontó installációt a TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt. társadalmi szemléletformáló kampánya keretében helyezte el a Zoo-ban, nem megszokott módon irányítva a figyelmet a szennyvízszolgáltatás felelős igénybevételére.

A TETTYE FORRÁSHÁZ és a Pécsi Állatkert évek óta közös céljának tekinti a természetes vizek védelmét és az ehhez kapcsolódó szemléletformálást. Együttműködésük keretében létesült korábban a víz és az élet körforgását szemléltető, miniatűr ökoszisztémákat bemutató Mikrovilág kiállítás, a világító medúzafolyosó,  és kapott új akváriumot Coca, a kétkarmú teknős.

Idén is új kiállítási elemmel, közös programokkal köszöntik a víz világnapját: március 22-én az Állatkert főépületébe egy megszemélyesített csatornaszörny költözött, amelyet Andricz Bertold, a Pécsi Állatkert ügyvezető igazgatója és Farkas Tamás, a TETTYE FORRÁSHÁZ vezérigazgatója leplezett le. „Ne etesd a csatornaszörnyet!” kampányukban arra hívják fel a figyelmet, hogyan előzhető meg a csatornahulladékok keletkezése. Az installáció élethűen jeleníti meg (a betétektől a macskaalomig) mindazt, ami komoly problémát okoz a szennyvízhálózatban.

Láthatóvá tenni a láthatatlant

Egy háztartásban talán a szennyvízzel szembesülünk legkevésbé a közszolgáltatások közül, hiszen az elhasznált vizet elnyeli a lefolyó, csak kevesekben tudatosul, milyen hatása van annak, amit a csatornába enged.

A szennyeződések megelőzése Pécsen különösen fontos a vízbázisok megőrzése érdekében a mecseki karsztos területen. Az installáció helyszíne szimbolikus jelentőségű, a tettyei vízbázis területén lévő Pécsi Állatkert elhelyezkedéséből és működéséből adódóan kiemelt figyelmet fordít a felszín alatti vizek védelmére, amelyet az idei víz világnap nemzetközi mottója is középpontba állít („Felszín alatti vizek – láthatóvá tenni a láthatatlant”).

A pécsi csatornarém

A csatornaszörny figurája valós előzményeken alapul: 2018 nyarán óriási, egy tonnás csatornahulladék tömítette el a pécsi szennyvíztisztító telep fogadóaknáját, súlyos üzemzavarral fenyegetve. A TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt. szakemberei másfél napig küzdöttek az összetömörült dugóval a nehezen hozzáférhető helyen, végül szigonyokkal és daruval emelték ki a szörnyet a rendszerből.

A nem megfelelő csatornahasználat következményei napi szinten jelentkeznek Pécsen és környékén: 2021-ben több mint 500 dugulást, csatornahibát hárítottak el a TETTYE FORRÁSHÁZ szakemberei (a megelőzésként végzett 86 ezer méternyi szennyvízvezeték tisztításán és a csaknem 2000 ütemezett karbantartáson felül).

A fogyasztói szokások átalakulásával az elmúlt években megváltozott a szennyvíz összetétele. A legnagyobb gondot a konyhai zsiradék mellett a nedves törlőkendők jelentik, amelyeket – a „lebomló” feliratot olvasva a csomagoláson – sokan a vécébe dobnak használat után. A törlők azonban nem töltenek a lebomláshoz szükséges hosszú hónapokat a hálózatban; a zsíros szennyeződéseket magukba szívva, gombócba állva gyorsan olyan csomópontokhoz sodródnak, ahol könnyen eltömítik a rendszert.

Csatornaszörny extra

A csatornaszörnyek (lásd még: zsírhegyek, zsírkígyók) a nagyvárosi szennyvízhálózatok mélyén tanyázó, eseteként onnan előtörő teremtmények, amelyek a helytelen etetés következtében nagyra nőhetnek és veszélyessé válhatnak.

A legkülönbözőbb formák felvételére képesek. Hajlamosak a hízásra, nagy étvággyal habzsolnak minden, nem a csatornába való, mégis odakerülő tárgyat, anyagot. Kedvenc táplálékaik közé tartoznak a vécén lehúzott nedves törlőkendők, vattapamacsok, fültisztító pálcikák, higiéniai termékek, nem beszélve a lefolyóba öntött konyhai zsiradékról.

Masszájukban emellett rendre található borotva, fésű, fogkefe, kiskanál, a vécéhasználat közben a nadrágzsebből kiesett pénzérme, kulcs, plasztikkártya, sőt mobiltelefon is.

Egy, a helytelen csatornahasználattal túltáplált, felhizlalt szörnyeteg komoly fennakadást okoz a városi szennyvízhálózat vezetékeiben, műtárgyaiban. Az első nagy zsírhegy Londonban tűnt fel 2013-ban, a károk helyreállítása több mint egy hónapig tartott. 2017-ben gigászi, 130 tonnás, 250 méter hosszú zsírhegyet is felfedeztek a brit fővárosban.

Kócoska? Zsírgodzilla? Nevezzük nevén a szörnyet!

Az állatkert új „lakóját” a nagyközönség a március 27-i családi rendezvényen is megismerheti, amelyen vizes játékokkal, kísérletekkel várják az érdeklődőket.

A csatornaszörnynek a víziközmű-szolgáltató és az Állatkert pályázaton keres nevet: az installáció mellett elhelyezett ládában április 22-ig gyűjtik az ötleteket, ki hogyan nevezné el a piszkosszürke rémet. A névadók közül tíz szerencsés nyertest csatornaszörnyes ajándékkal jutalmaznak.

 

TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére