A TETTYE FORRÁSHÁZ és a Pécsi Állatkert évek óta közös céljának tekinti a természetes vizek védelmét és az ehhez kapcsolódó szemléletformálást. Együttműködésük keretében létesült korábban a víz és az élet körforgását szemléltető, miniatűr ökoszisztémákat bemutató Mikrovilág kiállítás, a világító medúzafolyosó, és kapott új akváriumot Coca, a kétkarmú teknős.
Idén is új kiállítási elemmel, közös programokkal köszöntik a víz világnapját: március 22-én az Állatkert főépületébe egy megszemélyesített csatornaszörny költözött, amelyet Andricz Bertold, a Pécsi Állatkert ügyvezető igazgatója és Farkas Tamás, a TETTYE FORRÁSHÁZ vezérigazgatója leplezett le. „Ne etesd a csatornaszörnyet!” kampányukban arra hívják fel a figyelmet, hogyan előzhető meg a csatornahulladékok keletkezése. Az installáció élethűen jeleníti meg (a betétektől a macskaalomig) mindazt, ami komoly problémát okoz a szennyvízhálózatban.
Láthatóvá tenni a láthatatlant
Egy háztartásban talán a szennyvízzel szembesülünk legkevésbé a közszolgáltatások közül, hiszen az elhasznált vizet elnyeli a lefolyó, csak kevesekben tudatosul, milyen hatása van annak, amit a csatornába enged.
A szennyeződések megelőzése Pécsen különösen fontos a vízbázisok megőrzése érdekében a mecseki karsztos területen. Az installáció helyszíne szimbolikus jelentőségű, a tettyei vízbázis területén lévő Pécsi Állatkert elhelyezkedéséből és működéséből adódóan kiemelt figyelmet fordít a felszín alatti vizek védelmére, amelyet az idei víz világnap nemzetközi mottója is középpontba állít („Felszín alatti vizek – láthatóvá tenni a láthatatlant”).
A pécsi csatornarém
A csatornaszörny figurája valós előzményeken alapul: 2018 nyarán óriási, egy tonnás csatornahulladék tömítette el a pécsi szennyvíztisztító telep fogadóaknáját, súlyos üzemzavarral fenyegetve. A TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt. szakemberei másfél napig küzdöttek az összetömörült dugóval a nehezen hozzáférhető helyen, végül szigonyokkal és daruval emelték ki a szörnyet a rendszerből.
A nem megfelelő csatornahasználat következményei napi szinten jelentkeznek Pécsen és környékén: 2021-ben több mint 500 dugulást, csatornahibát hárítottak el a TETTYE FORRÁSHÁZ szakemberei (a megelőzésként végzett 86 ezer méternyi szennyvízvezeték tisztításán és a csaknem 2000 ütemezett karbantartáson felül).
A fogyasztói szokások átalakulásával az elmúlt években megváltozott a szennyvíz összetétele. A legnagyobb gondot a konyhai zsiradék mellett a nedves törlőkendők jelentik, amelyeket – a „lebomló” feliratot olvasva a csomagoláson – sokan a vécébe dobnak használat után. A törlők azonban nem töltenek a lebomláshoz szükséges hosszú hónapokat a hálózatban; a zsíros szennyeződéseket magukba szívva, gombócba állva gyorsan olyan csomópontokhoz sodródnak, ahol könnyen eltömítik a rendszert.
Csatornaszörny extra
A csatornaszörnyek (lásd még: zsírhegyek, zsírkígyók) a nagyvárosi szennyvízhálózatok mélyén tanyázó, eseteként onnan előtörő teremtmények, amelyek a helytelen etetés következtében nagyra nőhetnek és veszélyessé válhatnak.
A legkülönbözőbb formák felvételére képesek. Hajlamosak a hízásra, nagy étvággyal habzsolnak minden, nem a csatornába való, mégis odakerülő tárgyat, anyagot. Kedvenc táplálékaik közé tartoznak a vécén lehúzott nedves törlőkendők, vattapamacsok, fültisztító pálcikák, higiéniai termékek, nem beszélve a lefolyóba öntött konyhai zsiradékról.
Masszájukban emellett rendre található borotva, fésű, fogkefe, kiskanál, a vécéhasználat közben a nadrágzsebből kiesett pénzérme, kulcs, plasztikkártya, sőt mobiltelefon is.
Egy, a helytelen csatornahasználattal túltáplált, felhizlalt szörnyeteg komoly fennakadást okoz a városi szennyvízhálózat vezetékeiben, műtárgyaiban. Az első nagy zsírhegy Londonban tűnt fel 2013-ban, a károk helyreállítása több mint egy hónapig tartott. 2017-ben gigászi, 130 tonnás, 250 méter hosszú zsírhegyet is felfedeztek a brit fővárosban.
Kócoska? Zsírgodzilla? Nevezzük nevén a szörnyet!
Az állatkert új „lakóját” a nagyközönség a március 27-i családi rendezvényen is megismerheti, amelyen vizes játékokkal, kísérletekkel várják az érdeklődőket.
A csatornaszörnynek a víziközmű-szolgáltató és az Állatkert pályázaton keres nevet: az installáció mellett elhelyezett ládában április 22-ig gyűjtik az ötleteket, ki hogyan nevezné el a piszkosszürke rémet. A névadók közül tíz szerencsés nyertest csatornaszörnyes ajándékkal jutalmaznak.
TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt.