A Zsolnay Fényfesztivál az ország első és egyetlen fényfesztiválja. A Közép-Európában egyedülálló rendezvényen az éj leszállta után hazai és külföldi művészek térspecifikus fényalkotásai ejtik ámulatba a látogatókat Pécs hangulatos utcáin, terein, belső kertjeiben és templomi homlokzatain. Ismerősnek hitt helyek, ódon és modern épületek, zöld parkok és lombok öltöznek milliónyi pixelpontból szőtt alkalmi fénykosztümbe.
- Pécs négy napra nemcsak a fény városa lesz, hanem a kulturális figyelem középpontjává válik Magyarországon – mondta dr. Hoppál Péter, Pécs országgyűlési képviselője, miniszteri biztos az eseményt bemutató csütörtöki sajtótájékoztatón.
A fesztivál leginkább várt programja a nemzetközi élvonalban is jegyzett háromdimenziós Zsolnay Light Art Fényfestőverseny. Ennek keretében a Tiszta fény hívószóra készült mozgó, 3D-s fényalkotások keltik életre a Székesegyház monumentális falait. A megmérettetésre idén is a világ legkülönbözőbb tájairól érkeztek pályamunkák – többek között Kínából, Franciaországból, Mexikóból és Spanyolországból –, melyek közül 10 alkotás szállhat versenybe a fődíjért. A győztes ráadásul részt vehet a világ legjobbjaiból álló Győztesek Ligáján, az iMapp Bukarest fényfestőversenyen.
A versenyalkotásokon kívül különlegességként még egy látványosság elevenedik meg a Székesegyházon: Bordos László Zsolt világhírű fényművész, az épületvetítést robotlámpákkal kiegészítve, olyan egyedi fényalkotást hoz létre, amire Magyarországon még nem volt példa.
Az új helyszínekkel bővülő, közel 30 állomáson végigvezető Fény Útja esténként káprázatos csodavilággá varázsolja Pécs belvárosát. Az érdeklődők találkozhatnak analóg és digitális technikán alapuló fényalkotásokkal, statikus és interaktívan irányítható installációkkal egyaránt
Megcsodálhatják, ahogy fényvirágok nyílnak a fák törzsein, sétálhatnak a legmodernebb technikákkal életre keltett fénylő felületek között, vagy éppen az immár hagyományosan a Janus Pannonius utca járdájára vetített varázslatos Fényszőnyegen. Megmozdulnak a Barbakán falai, kinetikus szerkezetek segítségével mozgásba lendülnek a Színház tér épületei, és egy ötméteres fénylő medveállatka is felbukkan majd a fesztivál totemállata, a Pixelbogár mellett, ami a Szent István téri szökőkút környezetében éled újra. Idén száz éve nyitotta meg kapuját a 20. század legnagyobb hatású művészeti iskolája, a németországi Bauhaus, több alkotás is erre a jubileumra reflektál. A hazai alkotók mellett, finn, spanyol, brazil és mexikói művészek munkái teszik nemzetközivé a Fény Útját.
- Amikor évekkel ezelőtt megálmodtuk közösen a Zsolnay Fényfesztivál gondolatát, még csak bíztunk a sikerben. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy ez valósággá vált Pécsett. A cél
azóta is változatlan: életre szóló élményt nyújtani és új megvilágításba helyezni Pécs értékeit – számolt be dr. Őri László, Pécs alpolgármestere.
A pécsi Fényfesztivál sajátossága, hogy nemcsak az éj leszállta után kínál izgalmas látnivalókat, hanem nappal is számos programmal várja a látogatókat. Az utcaszínházi programban magyar fellépők mellett Costa Rica-i, német, francia, spanyol, holland, olasz és argentin művészek előadásaival is találkozhatunk. Harmadik alkalommal ad otthont a fesztivál a Magyar Zsonglőrtalálkozónak, ahol a szakmai programok mellett a közönség számára is nyitott zsonglőriskolában lehet betekintést nyerni a zsonglőrködés rejtelmeibe.
A fesztivál zenei programja idén a Színház térre összpontosul. Két arcát mutatja majd a helyszín: a nappali koncertek színes világzenei felhozatallal várják az érdeklődőket, majd este, a Fény Útja felkapcsolása után olyan különleges atmoszférájú zenei produkciók várhatóak, melyek elektronikus és akusztikus hangszerek fúziója által születnek. A nappali zenei program kiemelkedő fellépője a hazai blues fenomén Little G Weevil, az argentin Aguamadera és az olasz Vagatrio, míg az éjszakai program zenei csemegéi között említhetjük a japán Kenta Hayashi fellépését, a Brooklyn Gypsies visszatérő koncertjét, a hazai színeket erősítő Iamyank, vagy épp az Óperentzia koncertjét
A fesztivál különleges színfoltjai közé tartoznak a nappali fényprogramok, melyek során a fény természetével ismerkedhetnek az érdeklődők, a legaktívabbak pedig idén is világító díszeket készíthetnek maguknak a Fénybütyköldében.
A fesztiválon olyan új programelemek is helyet kapnak, mint például a tematikus filmvetítések és live actek: az AV Composers esteken valós idejű „képzenészet”, azaz élőben létrejövő audiovizuális alkotások várják a látogatókat az Apolló Mozi vetítőtermébe.
Az újdonságok között rendhagyó helyszíneket is köszönthetünk, melyek közül az egyik legérdekesebb az ÁRKÁD Pécs Bevásárlóközpont, ahol egy nappali és egy éjszakai fényalkotást lehet majd megcsodálni.
A Pécsi Galériában szintén igazi kuriózum várja a látogatókat: Vály Sándor Finnországban élő magyar képző- és médiaművész kiállítása. A Fényfesztivál alkalmából a Pécsi Galéria számára készülő Gótikus hologramok című installációja különös kísérlet térrel és idővel. Vály harminc éve hagyta el Magyarországot, azóta most először állít ki itthon. A kiállítás a Fényfesztivál „prológusaként” június 22-én nyílik és egy hónapig látogatható.
- A nemzetközi sikerek nyomán úgy döntöttünk, hogy minden évben egy adott országból „fénynagyköveteket” hívunk a fesztiválra, elsőként Finnországból – számolt be Vincze Balázs, a fesztivált szervező Zsolnay Örökségkezelő NKft. ügyvezetője. Ennek keretében a FinnAgora, a magyarországi finn kulturális, tudományos és gazdasági intézettel együttműködve a Helsinkiből érkező fénynagykövetek megismertetik a látogatókat az északi gondolkodásmódot tükröző fényszimbolikával a Finn Focus program keretében.
Az ingyenes fesztiválon aki még több élményre vágyik, azt várja a Fény Útja Extra, amelynek kiemelt helyszínei és exkluzív programjai egy karszalag megvásárlásával látogathatók.
Részletek: www.fenyfesztival.hu www.facebook.com/zsolnayfenyfesztival
2018-as aftermovie: https://www.youtube.com/watch?v=eUMoR0XqH3k