Azóta persze sokat változott a világ és a soros görkorcsolyák elterjedésének semmi sem szabhatott gátat, ami nem véletlen. Olyan összetett sportolási lehetőséget biztosít ugyanis a rendszeres használata, ami miatt valóban ma már „alapnak” számít. Az alábbiakban megpróbáljuk megfejteni a rejtélyt, vajon minek is köszönheti népszerűségét a görkorcsolya. Ha egy mondatban szeretnénk válaszolni a kérdésre, akkor azt mondanánk, hogy a pozitív hatásai miatt. De vajon melyek ezek a pozitív hatások?
Mindenek előtt legfőbb pozitív hatása, hogy görkorcsolyázni nemes egyszerűséggel nagyon menő időtöltés, vagány, jól mutat, egészséges, szóval valóban szuper móka. Ami talán a szülőknek is könnyebben meglágyítja a szívét a vásárlásnál, az az egészségre gyakorolt pozitív hatása.
Ritkábban használt izmokat is megmozgat a görkorcsolya
Sokan az aerobikhoz hasonlítják a görkorcsolyázás pozitív hatását az izomzatra, hiszen gyakorlatilag minden izmot megmozgat. Még azokat is, amelyekről nem is gondolnánk. Alap, hogy a felső combizmokat aktívan igénybe veszi, ami első látásra, vagy leginkább kipróbálás alkalmával nyilvánvalóvá válik. A combizmok mellett azonban a fenék izmokat is erősíti, a hölgyek, illetve áttételesen a férfiak legnagyobb örömére. És amire talán kevesen gondolnának, de görkorcsolyázás közben a karunkkal végzett munka során a vállizmok és karizmok is alaposan igénybe vannak véve. És persze a törzset sem szabad a felsorolásból kihagyni, hiszen anélkül, hogy a törzsizmokat mozgatnánk, nagyon nehéz görkorcsolyázni. Így összességében elmondhatjuk, hogy a görkorcsolyázásnak valójában a szórakoztató oldala mellett nagyon komoly izomerősítő hatása is van.
Egyéb pozitív hatásai a görkorcsolyázásnak
Nem véletlenül a gyorskorcsolyázás kiegészítő sportjaként is óriási szerepe van a görkorcsolyázásnak az erőnlét, a megfelelő állóképesség fejlesztésében. Mivel azért nem a legegyszerűbb és legtermészetesebb mozgásforma a görkorcsolyázás, ezért az egyensúlyérzékre és a koordinációs képességekre is pozitív hatással van. Ha a futással szeretnénk összehasonlítani, akkor mindenképpen a görkorcsolyázás előnyére írható, hogy lényegesen kisebb terhelést jelent az ízületekre, ami azért is jó hír, mert ez gyakorlatilag azt is jelenti, hogy idősebb korban is bátran el lehet kezdeni ennek a sportnak a rendszeres űzését, nem kell attól tartani, hogy esetleg az első néhány alkalom után az ízületeink „felmondják az együttműködést” az akaratunkkal.
A görkorcsolyázás az orvostudomány malmára is hajtja a vizet azzal, hogy gyakorlása együtt jár a vesztibuláris rendszer ingerlésével, így az írás-olvasási nehézségekkel küzdő gyermekek fejlesztésében is jelentős szerepet játszhat. De természetesen mivel a különböző mozgásfejlődési elmaradottságban szenvedő kicsiknek és nagyoknak is kiváló „mankó” lehet a rendszeres görkorcsolyázás.
Mire érdemes odafigyelni, ha először húzunk a lábunkra görkorcsolyát?
A görkorcsolya labilitásából és gyorsaságából fakadóan alapvetően „veszélyes üzem”, így nagyon kell figyelni használata során a gyalogosokra, kerékpárosokra és a közlekedés többi résztvevőjét, nehogy balesetveszélyessé váljunk. Emellett mindenképpen javasolt a megfelelő védőfelszerelések, a bukósisak, a könyökvédő és térdvédő beszerzése, hiszen nem szabad elfelejteni, hogy görkorcsolyázás közben, különösen a professzionális görkorcsolya pályákon a normális gravitáció akár négyszeres is érheti külső hatásként a testünket, ami a rendkívüli fizikai terhelés mellett komoly sérülés veszélyt is rejthet magában.
Ha kezdők vagyunk, nagyon fontos a fokozatosság elve. Az első alkalmakkor maximum 25-30 percet korizzunk, nehogy másnap ne tudjunk megmozdulni az izomláztól. Ezt a penzumot kezdetben heti 2-3 alkalommal érdemes megismételni. A görkorcsolyában az a jó, hogy gyakorlatilag a telet leszámítva bármikor elővehetjük, de azért fokozottan érdemes figyelni, ha nedves, csúszós utcákon szeretnénk egy-egy nagy eső után sportolni.
Ma már szerencsére egyre több városban létesülnek olyan görkorcsolya pályák, ahol a forgalomtól elzártan, profi és biztonságos körülmények között áldozhat mindenki kedvenc szenvedélyének, legyen az akár a görkorcsolyázás.
-SZPONZORÁLT TARTALOM-