Jelenlegi hely

Gyorsítani kell a parlagfűirtást

A Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület az idén is működteti telefonos bejelentővonalát (+36-80-204355) és internetes bejelentőlapját.

A parlagfű elleni küzdelemben akkor lehet lényeges eredményt elérni, ha azokra a területekre koncentrálunk, ahol a parlagfű a legnagyobb számban fordul elő.  Ha valahol egy pár négyzetméteren találunk parlagfüvet, és a tőszám nem több, mint száz, ott a gyomokat kézzel ki lehet húzgálni. Ez sokkal gyorsabb, mint a fertőzést számítógépen vagy telefonon keresztül bejelenteni. (Azonban legyünk óvatosak: ha a parlagfű már virágzik, ne nyúljunk hozzá, mert a virágpora bárkiben kiválthatja az allergiát!)

Viszont néhány száz négyzetméternyi parlagfűvel már nem olyan könnyű megbirkózni, különösen akkor, ha nem megközelíthető helyen vagy magánterületen mutatkozik. A parlagfű elleni föllépésnek nem használ, ha a lakosság olyan gyomos területeket jelent be, ahol nem parlagfű, hanem pl. feketeüröm, disznóparéj, libatop, vadkender található. Aki nem biztos a parlagfű felismerésében, az a hatóságok fölösleges terhelésének elkerülésére az interneten vagy könyvekben található képek, leírások alapján ellenőrizze, milyen növénnyel találkozott.

A parlagfű a legnagyobb számban mezőgazdasági területeken (főként parlagföldeken, gabonatarlókon és fertőzött napraforgótáblákon) tenyészik. Innen származik a pollenterhelés legalább 90 %-a. A lakosok akkor tehetnek a legtöbbet a parlagfű ellen, ha nemcsak a belterületekre figyelnek, hanem kimennek a határba is, és följegyzik, lehetőleg le is fényképezik a parlagfüves földeket. Magyarországon szinte minden település határában lehet találni hektáros parlagfüves földeket, amelyeken sok hektáron, milliószámra tenyészik a legveszélyesebb allergén növény, amelynek pollenjét a szél a települések belsejébe is nagy mennyiségben szállítja.

Sajnos, a földhivatalok személyi állományát az utóbbi években olyan mértékben csökkentették, hogy maguk képtelenek a parlagfüves területek felderítésére. Tehát most a lakosság közreműködése nélkül lehetetlen a parlagfüves mezőgazdasági területek visszaszorításában eredményt elérni. Remélhető, hogy a földhasználók parlagfű-mentesítésre vonatkozó jogszabályokat az előző évekhez képest komolyabban veszik, és időben eleget tesznek a kötelezettségeiknek. Elvárható, hogy a gazdálkodók gondoljanak a másfél millió allergiás szenvedéseire. De a védekezés az ő érdekük is - és nemcsak a büntetés miatt, hanem azért is, mert a parlagfű a terméshozamukat is jelentősen csökkenti.

A parlagfű elleni védekezést fel kell gyorsítani, mivel egyes helyeken már mutatkozik virágzó növény, és néhány héten belül az egész országban megkezdődik az intenzív virágzás, és minden esély megvan rá, hogy az előző évekhez hasonlóan augusztus derekán pollenriasztást kell majd kiadni.

 

Kiadó: Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület

Forrás: MTI

Kép: innen

 

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
Ugrás az oldal tetejére