Jelenlegi hely

Használd a fejed!

A tanévkezdésnek köszönhetően, mostanában sok szó esik a fejtetűről és a fejtetűirtásról. Az ANTSZ tanulmánya is arra mutat, hogy a szülők és gyermekek sokszor szégyenérzetükből fakadóan eltitkolják a tetvességet, és nem gondolnak arra, hogy ezzel másokat is megfertőzhetnek.

A fejtetvesség terjedésének leggyakoribb oka az ismeretek hiánya.
 
De vajon mennyit tudunk a fejtetűről azon kívül, hogy valami ronda izé, ami viszket? Általában nem is akarunk rágondolni, és ezzel nincs is semmi baj. Baj csak akkor van, ha észrevesszük, hogy gyermekünk vakarózik, és kiderül, hogy az oviban, iskolában tetűriadót fújtak. Ilyenkor jó tudni, mi a helyes teendő. Most ebben nyújtunk egy kis segítséget, hogy a szülők és a gyerekek gyorsan és hatékonyan lépjenek fel, amikor szükség van rá. A tetűt megkapni nem szégyen, de eltitkolni, nem kezelni, továbbadni és ezzel a közösséget veszélyeztetni nemcsak szégyen, hanem felelőtlenség is.
 

Szárnyas fejvadász és más babonák

  1. A tetű csak a koszos, ápolatlan hajban él, és szaporodik. Nem igaz, ugyanis a tetű nem válogat. Neki egy a lényeg, hogy táplálkozni és szaporodni tudjon.
  2. A tetű átugrik, vagy átrepül egyik fejből a másikba. Nem igaz. Kapaszkodó lábai ugrásra alkalmatlanok, szárnyai pedig elcsökevényesedtek, így repülésre képtelen. Összedugott fejre egyikről a másikra át tud mászni, vagy sapkán, fésűn, párnán keresztül közvetlen érintkezéssel kerülhet át más emberbe.
  3. A tetű a vízben megfullad. Nem igaz. Így a sima hajmosás nem elegendő az irtáshoz. A vizet jól bírja a fejtetű.
  4. A legjobb megoldás, ha a gyerek haját leborotváljuk, vagy nagyon rövidre vágjuk. Nem igaz. A fejtetű a fejbőr közvetlen közelében él, már a 2mm hosszúságú haj is elég hosszú ahhoz, hogy rá tudjon kapaszkodni.

Hogyan találjuk meg a tetűt?

  • Vizsgáljuk át a család minden tagját. A fejtetvesség emberről emberre közvetlen érintkezéssel terjed.
  • Az előkészületekhez szükség van egy fésűre valamint jó fényviszonyokra.
  • A hajat lazán szét kell bontani több részre, egyszerre egy részen végezzük az átvizsgálást - elsősorban a fülek melletti, illetve mögötti területet, valamint a tarkótájat kell átvizsgálni.
  • Fésüljük át az adott területet a hajtőtől a végek felé haladva.
  • Minden fésülés után töröljük le a fésűt egy fehér ruhával (törülköző vagy zsebkendő is lehet) és nézzük meg, találunk-e rajta tetűt vagy serkét.
  • A fejtetvességnél a haj kezelése a legfontosabb, de mivel a fejtetű gyakran a jellegzetes használati tárgyak (pl. fésű, hajkefe, sapka, fejkendő stb.) útján is terjedhet, ezért ezek fertőtlenítését is egyidejűleg el kell végezni.
 
Az eredményes védekezés alapja a közösségekben végzett gondos és alapos szűrővizsgálat és a megfelelő irtás
 
Napjainkban nagyon sok fajta termék közül választhat a szülő a fejtetvesség kezeléséhez. Gyógyszertárakban, gyógynövény szaküzletekben recept nélkül hozzá juthat bárki.
 
A tetűirtók alapvetően két csoportra oszthatók:
 

Vegyi anyagot tartalmazó szerek

  • Rovarölő szert tartalmaznak.
  • Kellemetlen szúrós szagúak
  • Veszélyes, mert bőr-, és , légzőszervi irritációt okozhat.
  • Gyakori kezelés esetén rezisztencia alakulhat ki.
 
Vegyi anyagot nem tartalmazó, fizikai hatású szerek
  • Ezek nem tartalmaznak vegyi anyagot.
  • Fizikai úton pusztítják el a fejtetveket.
  • A hatóanyag eltömíti a tetű légzőnyílásait és szívó szájszervét, ami következtében a tetvek életképtelenné válnak és elpusztulnak.
  • Teljesen szagtalanokNem okoz bőrirritációt, és légzőszervi irritációt sem.
 
Látható tehát, hogy a fizikai úton ható szerek számos előnnyel rendelkeznek, amelyek kíméletesek a fejbőrhöz, de kíméletlenek a tetűvel szemben. A Hedrin tetűirtó szer biztonságos és kíméletes megoldás a tetvesség hatékony kezelésére. Klinikai tanulmányok igazolják, hogy mindössze két kezelés (első kezelés, és az első kezelést követően pontosan egy hét múlva egy újabb kezelés) elegendő ahhoz, hogy a tetvességet 100%-osan felszámoljuk. Ugyanakkor nem tartalmaz szaganyagot, így mások számára észrevehetetlen, hogy a haj kezelve van. Akárhogy is döntünk, a legfontosabb, hogy a tetűt időben észrevegyük, értesítsük a közösséget, amelyben tartózkodunk és szakszerűen kezeljük a problémát.
 
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
Ugrás az oldal tetejére