Kedvelt úticél idén is: Horvátország.
Horvátország hosszan elnyúló tengerpartja ma már gyorsan elérhető gépkocsival is. Csak be kell pakolni a családot, és szinte végig sztrádán lehet haladni. Hol vannak már azok a régi kacskaringós utak, a véget nem érő hegyvonulatokkal? Mivel az árak az elmúlt esztendőkben egyre magasabbra kúsztak, sokan visznek itthonról elemózsiát, italt és egyéb, a gondtalan nyaraláshoz elengedhetetlen kellékeket. A határon való átlépéskor azonban nem ritka, hogy meglepetés éri a jól felszerelkezett nyaralót.
A Horvát Köztársaság vámszabályai szerint az országba személyenként 300 kuna értékben vihető be vámmentesen áru (1 kuna általában 35-36 forint). Ez mindenféle árura vonatkozik, beleértve az élelmiszereket is. Fontos előírás ugyanis, hogy semmiből nem lehet vámmentesen kereskedelmi mennyiséget bevinni. Tilos nyers húst, tejterméket, tojást, házi kolbászt vagy sonkát, növényi eredetű élelmiszereket, zöldséget, gyümölcsöt és előre lefőzött húsételeket bevinni. Téliszalámiból és hasonló tartós hústermékekből, valamint kemény sajtból személyenként összesen 1 kilónyi vihető be.
Más tartós élelmiszerekből (így például konzervek, száraz tészta, kenyér) és italokból (egyebek mellett ásványvíz, gyümölcslé, sör) az említett 300 kunás értéken belül lehet vámmentesen bevinni olyan mennyiséget, amely az utasok ott-tartózkodására elegendő. Az égetett szeszek esetében már szigorúbbak az előírások: ebből a 17 év feletti személyek vámmentesen legfeljebb egy liternyit vihetnek be az országba, borból a limit 5 liter, míg cigarettából egy kartonnyit engedélyeznek – olvasható a horvát konzulátus honlapján.
Azok, akiknek nincs elvámolni való árujuk, belépéskor választhatják a zöld sávot, egyébként a piros sávon kell belépni. Az áruk értékének igazolására felmutathatók a vásárláskor kapott számlák.
Horvát kunából személyenként maximum 2000 vihető be, illetve hozható ki, míg más valutákból korlátlan mennyiség, azzal a kikötéssel, hogy a 40 ezer kuna érték feletti valuta bevitelét be kell jelenteni a határátlépéskor.
Az úti okmányok esetében nincs változás, már évek óta igaz, hogy útlevél helyett utazhatunk személyi igazolvánnyal is Horvátországba.
Szigorodó közlekedési bírságok:
Érdemes azonban kiemelten odafigyelni a július elsejétől megszigorított közlekedési bírságokra. Horvátországban a közlekedési szabálysértésekért járó pénzbírság összege az eddigieknek akár a háromszorosa is lehet, sőt, elzárással is büntethetők a szabálysértők.
Azok a járművezetők, akik a múltban tévedésből az autópályán a forgalommal szemben vezettek, 2000-5000 kuna (270-676 euró) bírságot fizettek, mostantól viszont egy ilyen szabálysértés elkövetője 5000-től 15 000 kunáig (676-2029 euró) terjedő pénzbüntetéssel számolhat, sőt, a horvát törvények már akár 60 napig tartó elzárást is lehetővé tesznek.
Azokat, akik az átkelőhelyeknél nem adnak előnyt a gyalogosoknak, vagy szabálytalanul előznek, 3000 kunával, azaz 406 eurónak megfelelő összeggel bírságolják meg.
Az autópályákon tilos a leállósávban előzni és büntetendő az is, ha valaki nem tartja be a féktávolságot, vagy ha az előtte haladó járművezetőt fény- vagy kürtjelekkel sietteti haladás közben. Minden egyes ilyen esetért a horvát rendőrség 2000 kunával, azaz 270 eurónak megfelelő összegű bírsággal büntet.
Ittas vezetés esetében, amennyiben a rendőrség valakinél 0,5-1,0 ezrelék alkoholszintet állapít meg, a büntetés 3000-től 5000 kunáig (406-676 euróig) terjedhet. Az ennél súlyosabb eseteket akár 15 000 kunáig (2029 euró) terjedő büntetéssel szankcionálhatják.
16 év alatt kötelező a bukósisak a kerékpárosoknak
Azoknak a turistáknak, akik Horvátországban kerékpározni szeretnének, tudniuk kell, hogy a 16 évnél fiatalabbak számára kifejezetten kötelező a bukósisak használata, és csak az előírásoknak megfelelő bukósisakkal lehet közlekedni. A szabályok megszegőinek 300 kunával (40,6 euró) lehet könnyebb a pénztárcájuk.
Letenyén, a legforgalmasabb horvát-magyar határátkelőnél évente mintegy kétmillió utas lépi át a határt, az utazók mintegy kétharmada a nyári hónapokban érkezik, többségükben külföldiek. A mostani hétvégén már csúcsforgalom volt a határállomáson. Szombaton például az ötsávos átkelőnél, teljes kihasználtságban gyakran 40-45 percet kellett várakozniuk a kilépőknek.