Jelenlegi hely

Mi az aktív pihenés, és kinek jó ez a fajta szabadidős tevékenység?

A kérdésre egy gyors válasz: mindenkinek jó! Tudod milyen érezni az elszántságot, amikor meg akarsz valósítani egy célkitűzést? Amikor a tekinteted előtt lebeg a cél, és úgy érzed egyetlen napot sem pihenhetsz?

Bár nagyszerű érzés lehet ennyire koncentrálni, a szakértők szerint az, hogy a szervezetednek időt adsz a regenerálódásra aktív pihenőnapokkal, valójában sokkal előnyösebb lehet, mint a hét minden napján keményen edzeni. Nem szabad az edzések regenerációs aspektusát sem figyelmen kívül hagyni, hiszen ha az izomszövetek növelése a cél, akkor a szervezetnek időt kell hagyni arra, hogy reagáljon az edzésre. Egy újabb edzéssel pedig pont ezt nem tesszük meg.
Ha hetente öt-hét napot edzel, a rendszeres aktív pihenőidők beiktatása az edzésprogramodba valóban segíthet abban, hogy hatékonyabban legyél. A pihenés a kulcsa annak, hogy másnap jobban érzed magad, különösen, ha az egy mérsékelten aktív nap. Ha jobban érzed magad az edzésen, az lehetővé teszi, hogy intenzívebben eddz. Emiatt inkább aktív pihenést iktass be az edzésprogramodba, ahelyett, hogy még egy nehéz napot lehúznál.

Mi az aktív pihenés?

Nem minden pihenés egyenlő. Az aktív pihenés nem lehet intenzív - ha olyan keményen dolgozol, hogy már a beszéd is nehezedre esik, az már túl sok.
A passzív pihenés - mint például a Netflix-maraton közbeni lustálkodás - vonzónak tűnhet, de nem a legjobb az edzésprogramod szempontjából. Néha az abszolút semmittevés még inkább merevebbé tehetik az izmokat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lehetne esetleg egy online kaszinó rulett asztalánál pörgetni mondjuk egy kellemes séta után.
Az aktív pihenés - vagy egy alacsony intenzitású tevékenység, például séta, nyújtás vagy habhengerrel való torna - lehetővé teszi, hogy fenntartsd az aktivitásodat, és elősegíti az izmaid jobb regenerálódását.

Hogyan építsd be az aktív pihenést az edzéseidbe?

  • Power walking - más néven gyorsgyaloglás, a járásodnak gyorsabbnak kell lennie, mint a természetes gyaloglási tempód. A pulzusszámod megemelkedik, de még így is könnyedén tudsz beszélgetni.
  • Jóga - Ma már nagyon népszerű mozgásforma, amely igénybe veszi a szervezetet, az izmokat, de kímélőbb mint egy keményebb kardió vagy súlyzós edzés.
  • Úszás - váltsd ki a kardioprogramod néhány körrel az aktív pihenőnapokon, hogy csökkentsd az ízületekre gyakorolt terhelést, és segítsd a szervezetedet a regenerálódásban.
  • Kerékpározás - csak lazán.. A sprinteket és a dombokat hagyd meg az intenzívebb edzésekre.
  • Elliptikus tréning - ha biztonságosan hozzáférhetsz egy edzőteremhez, egy alacsony terhelésű elliptikus tréning egy másik nagyszerű kardioalternatíva.
  • Rebounding - a trambulinon való ugrálás (találhatsz olyan kis trambulinokat, amelyek elférnek a hálószobában/kis helyiségekben) nagyszerű, mérsékelt intenzitású, alacsony terhelésű edzés. Egy ilyen edzés hatásfoka ugyanaz, a résztvevők szerint a trambulinon ugrálás mégis könnyebbnek tűnt, mint a futás vagy a kerékpározás (az igazság pedi az, hogy, sokkal szórakoztatóbb is).
  • Túrázás - adj az izmaidnak egy kis pihenőt, és tegyél egy laza túrát egy szép környéken. Az erőfeszítésnek elég könnyűnek kell lennie ahhoz, hogy még kényelmesen tudj beszélgetni. Nincs a közelben domb vagy ösvény? Egy séta a környéken is megteszi.
  • Foam rolling - az intenzív edzést kövesse egy könnyed masszázs a habhengerrel. Tíz percen keresztül tölts egy teljes percet a következő testrészek mindegyikének görgetésével: négyfejű izmok, combhajlító izmok, felső hát, tricepsz, vádli, belső combok, külső combok és farizmok.

Néhány további érv az aktív pihenés mellett

A pihenést nem kell szégyellni

Az aktív pihenés beépítése az edzésprogramba segít abban, hogy hétről hétre erősebbé válj és aktív maradj.

Az aktív pihenés megelőzi a sérüléseket

Ha nem építed be az aktív pihenést az edzéstervedbe, akkor gyorsabban lebontod az izomszövetet, mint ahogy az képes lenne helyreállítani magát, ami stressztörésekhez és lágyrészsérülésekhez vezethet.

Megelőzi a fájdalmat

Egyes kutatások szerint az aktív pihenés akkor a legjobb, ha ugyanazokat az izmokat érinti, amelyeket egy intenzívebb edzés során használtál. Egy 2016-os, a PLOS One című szaklapban közzétett tanulmány olyan kenusokat és futballistákat vizsgált, akik 20 perces edzés utáni aktív pihenést végeztek ugyanazokat az izmokat használva, és azt találták, hogy ez hatékonyabb volt az izomfáradtság megelőzésében, mint a más izmokat használó regenerációs tevékenységben való részvétel.

Felgyorsítja a regenerálódást

Az alacsony intenzitású edzések segítik az izmok gyógyulását. "Miközben nem növeled az oxidatív stresszt az izmaidban, növeled a véráramlást a megterhelt izmokhoz, több tápanyagot és aminosavat juttatsz az izmokba [ami segít az épülésben], és eltávolítod azokat a tényezőket, amelyek fájdalmat vagy fájdalmat okozhatnak" - mondja Dr. Gladden.

Az aktív pihenés csökkentheti a stresszt

Az aktív pihenés - amelyet a maximális edzésmennyiség 40 százalékaként definiáltak - csökkentette a résztvevők vérében a kortizol nevű stresszhormon szintjét.

Elősegíti az edzés előrehaladását

Ha megpróbálod végignyomni a napi nagy intenzitású edzéseket, akkor egy úgynevezett "túlhajszolási időszakba"; kerülsz, ahol nem valószínű, hogy javulást tapasztalsz. Egy tanulmány szerint a túlzásba vitt edzés egy hétig vagy még tovább is tartós immunrendszeri diszfunkciót okozhat (pl. hajlamosabb lehetsz a megbetegedésre).

Frissen tartja az edzésprogramodat

Még ha szereted is, ugyanazt az edzést újra és újra elvégezni az egyenes út a kiégéshez.

Az aktív pihenés öngondoskodás

Ha általában egy konkrét időcélt vagy kilométerosztást tartasz szem előtt, próbáld meg az aktív pihenőnapon inkább a tested áramlását követni - lassíts, vagy állj meg sétálni, amikor a lábad elkezd fáradni.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére