Ekkor van szükség műlencse beültetésre
40 év felett már gyakran közelre és távolra látáshoz is szemüveg hordása szükséges. Ezt, valamint a különböző dioptriájú szemüvegek gyakori váltogatását sokan nem szokják meg könnyen. Nem beszélve arról, hogy sokszor még a rendszeres
szemüvegviselés ellenére sem biztosítható az éleslátás.
Lézeres szemműtétre csak bizonyos életkorig van lehetőség, műlencse beültetésével azonban örökre lemondhat a szemüveghordástól, látása tökéletes lesz és még a szürkehályog kialakulása is megakadályozható a műtéttel. A mindössze 20 percig tartó, abszolút fájdalommentes operáció elvégzésének nincsen felső korhatára és dioptriakorlátja sem. Így mindenki számára elérhetővé teszi az élethosszig tartó, egészséges látást.
Ezért fontos a műlencse tervezés
Az operációt szakorvosi vizsgálat és műlencse tervezés előzi meg, amely hatalmas jelentőséggel bír a műtét eredményessége szempontjából. A megfelelő lencsetípus kiválasztása során nem csupán orvosi szempontokat mérlegelnek a szakemberek, a páciens életmódját, hobbijait, igényeit is figyelembe veszik.
Ezek megbeszélését követően kerül sor a műlencse tervezésre. Dr. Nagymihály Attila szemész orvos a műlencse tervezést a világ egyik legpontosabb optikai lencsetervező eszközével végzi el. Az eljárás során meghatározzák, milyen „méretű” műlencse illik a leginkább a páciens szemére, melyik az a típus, amely lehetővé teszi az éleslátást.
Műlencse típusok
A műlencse tervezés során nemcsak a méretet, de a típust is meghatározza a szakorvos. Alapvetően monofokális, multifokális, trifokális és tórikus műlencsét különböztethetünk meg.
A monofokális, vagyis egyfókuszú műlencse jellemzője, hogy kizárólag egy távolságra – közelre vagy távolra – biztosítja a tökéletes látást. Általában távolra nézéshez alkalmas műlencse beültetése történik meg, közelre nézéshez (vezetéshez, TV nézéshez vagy munkához) pedig szemüveg viselése szükséges. A multifokális műlencse közelre és távolra nézéshez is megfelelő.
A trifokális műlencse a multifokális továbbfejlesztett változata, amely mindhárom távolságra – vagyis közelre, távolra és középtávolra is – megajándékozza viselőjét a tökéletes látás élményével. Ez a típus a legkényelmesebb, hiszen a páciensek 80%-a számára szükségtelenné válik a szemüveg viselése az operációt követően. Nem véletlen, hogy a legtöbben ezt a fajtát választják a műlencse tervezés során. A trifokális műlencse azok számára is megfelelő, akik már szürkehályog
betegségben szenvednek. Csak az egyik szemet érintő probléma vagy más szembetegség fennállása esetén azonban nem opció ez a típus a műlencse tervezés alkalmával.
Mindegyik típus kérhető tórikus változatban is, amelynek segítségével a cilinder dioptriája is korrigálható. Tórikus műlencse esetén tehát a cilinder dioptriáját is figyelembe veszik a műlencse tervezés során.
Műlencse beültetés segítségével akkor is részesülhet a tökéletes látás lehetőségéből, amikor a lézeres látásjavítás korhatárából már kiesett. Az operációt minden esetben pontos műlencse tervezés előzi meg, amely kulcsfontosságú a megfelelő eredmények érdekében. Ha szeretné a fiók mélyére száműzni a szemüvegét, vegyen részt műlencse műtéten!