A program sikeres lebonyolítása érdekében a Pécsi Rendőrkapitányság több civil szervezettel is együttműködik. Ennek legfőbb indoka, hogy a nők elleni erőszak legjelentősebb szegmensét képező családon belüli erőszak ma is tabutémának számít, az érintettek rendszerint titkolják környezetük előtt, és nem vesznek részt azokon az eseményeken, ahol felvilágosítást, segítséget kaphatnak, mivel félnek attól, hogy környezetük, bántalmazó családtagjuk erről értesül.
A rendezvény időpontja: 2015. október 29. (csütörtök) 16.00
A rendezvény helyszíne: Pécs Egyetem u. 2. Baranya Megyei Gyermekvédel
A rendezvény programja:
1.) Tájékoztató: Városvédő mobiltelefonos applikáció
Előadó: Rózsavölgyi Péter – NRG Online Média Tanácsadó Kft.
Az okostelefonra letölthető applikáció alkalmazásáról és használatának lehetőségeiről szóló tájékoztatóban röviden bemutatásra kerül a rendszernek az a része, amely lehetővé teszi a hatóságok riasztását. A megfelelő beállítással a telefon alkalmassá válik arra, hogy baj esetén ne csak a családtagokat riassza, és ne csak ők követhessék a bajbajutott családtag helyzetét, hanem a térfigyelő központba beérkező riasztással a rendőrség is elérhetővé válik, ellenőrzést követően a GPS adatokat követve a helyszínre küldhető a járőr. A program alkalmazásáról a fejlesztő cég képviselője személyesen nyújt tájékoztatást az érdeklődőknek.
2.) Előadás: Amit a nők elleni erőszakról tudni kell.
Előadó: dr. Vitális Ágnes r.alezredes
Az előadás power pointos vetítéssel zajlik.
A nők elleni erőszak fajtáit mutatja be pontról pontra:
- idegenek által elkövetett zaklatás, erőszak (buszon, közterületen, gyermekek sérelmére),
- az ismeretségi, baráti körben elkövetett bántalmazások (gyermekmolesztálás, munkahelyi zaklatás, randierőszak, korábbi partner zaklatása),
- családon belüli erőszak (fajtái: verbális, testi, lelki, gazdasági, szexuális), statisztikai adatok: hány nő esik áldozatul a családon belüli erőszaknak, a nők hány százaléka szenvedi el, milyen arányban, mennyi idő után fordulnak segítségért. A családon belüli erőszak tendenciái, mechanizmusa. Miért tűrik a nők a bántalmazást? A bántalmazók jellemzői.
- a megelőzés lehetőségei, hogyan lehet segíteni a bántalmazott áldozatokon, milyen szervezetekhez fordulhatnak?
3.) Önvédelem a gyakorlatban
Előadó: Obendorf Roland r.zászlós, taktikai oktató
A városlakók szubjektív biztonságérzetét leginkább befolyásoló utcai, közterületi zaklatások, támadások megelőzésére, elhárítására alkalmazható taktikákat, technikákat vonultatja fel az előadás. Az első részben elméleti tájékoztatás keretében a veszélyes helyzetek elkerülésére, azok megelőzésére vonatkozó hasznos ismereteket közöl az előadó. Ezt követik azok a megoldási lehetőségek, amelyek egy bekövetkezett támadás esetén alkalmazhatóak, vagyis a különböző önvédelmi technikák, eszközök, azok használata, alkalmazása olyan nők számára is, akik nem jártasak az önvédelemben. A gyakorlati részben önként jelentkezők kipróbálhatják a különböző fogásokat az előadó és az általa bevont segítők közreműködésével.
A rendezvényre 14 éves kortól minden érdeklődőt várunk!!