Jelenlegi hely

Műanyagmentesen nem csak júliusban - van hozzá 30 tippünk!

Júliusban különös hangsúlyt kap a műanyagmentesség. Jó lenne, ha az egész életünkben ugyanilyen hangsúlyt kapna. Kezdőknek és haladóknak egyaránt szól a listánk. Lesz, aki kipipálhatja már a nagy részét. Vannak, akik most indulnak neki az útnak.

Nagy kaland, a változtatásokkal magunkról is sok mindent megtudhatunk, lépjük át a komfortzónánkat.

A műanyag …

… vagy helyettesíthető, például a műanyag kulacs üveggel,

… vagy elhagyható, mint a műanyag fröccsöntött bizbaszok a csokitojásból,

… vagy újrahasznosítható, akkor elő a DIY mesterekkel!

Ha nem kerül újrahasznosításra, akkor a szeméttelepre vagy a szemétégetőbe jut.

Az ide kerülő műanyagok összetételüktől függően nem bomlanak le, vagy több száz év mire mégis, és komolyan, bár szabad szemmel szinte láthatatlanul károsítják az élővilágot. Így keletkeznek a mikroműanyagok. Bekerülnek a táplálékláncba, és azt mondanunk sem kell, hogy ha alapélelmiszer lenne a műanyag saláta, hal vagy gyümölcs, azt ette volna már Ádám is a paradicsomban. De nem az. Mégis szennyezettek vele a vizeink, sőt, még a csecsemőknek az anyatej is.

A műanyag kütyük előállítása nyersanyag és energiabefektetés, és némi minimális használat után hatalmas környezetszennyezés… röviden így foglalható össze az életútjuk.

Konyha, étkezés

1. Mondj nemet a flakonos ásványvizekre!

A magyarországi csapvíz ivóvíz minőségű. Kellemetlen az íze? Használj vízszűrős kancsót vagy patront a bejövő vízcsőre.
Szénsavas ásványvíz helyett szerezz be egy szódavízkészítő gépett cserélhető patronnal!

2. Üdítőmániás vagy?

A műanyag palackok az egyik rossz, a másik a sok feleslegesen bevitt adalékanyag. Készíts otthon teát, limonádét, üveges szörpöt!

3. Eldobható műanyag palack helyett legyen inkább trendi saját kulacsod!

4. Elviteles kávé, tea?

Persze, fancy, de annyira már mégsem, ha azokról a vízhatlanná varázsolt barna papírpoharakról beszélünk. De az lesz, ha beszerzel egy saját, névre szóló termopoharat!

5. Inkább tölcséres fagyi a jégkrém vagy műanyag tálka helyett!

Ha az egészséged engedi, persze, csakis akkor. De ez minden változtatásra igaz.

6. Bojkottáld a műanyag, egyedileg csomagolt teafiltereket!

Bár a filteres teák csomagolása papírnak néz ki, de sok teafilter tartalmaz kemikáliákat (pl. a ragasztó) vagy műanyaggal kombinált. Nemcsak a komposztálása lehetetlen, de a hő hatására mikroműanyagok szabadulnak fel belőlük, amik szépen elüldögélnek az italodban. Válaszd a szálas teát a filteres helyett, használhatsz fém vagy pamut filtert is.

7. Elviteles az ebéded?

Hatalmas a választék a fedeles üvegedényekben – mert azt tudjuk, hogy a műanyagban sem szállítani, sem melegíteni nem egészséges – és a helyes táskával kombinált ebédszállításra való szettekben.

8. Jégkockakészítés – műanyagmentesen!

A zacskós jégkockakészítő tasakok ideje lejárt. Annyi vicces, mutatós tálcás kockakészítő van, ráadásul ezekbe tehetsz gyümölcsdarabokat vagy aromás fűszereket, amivel megbolondíthatod az italokat!

Vásárlás, ételtárolás

9. Nejlon helyett vászontáska!

Rengeteg nejlonzacskót tudunk összegyűjteni egy meggondolatlan vásárlással. Készítsd be 1-2 összehajtható textiltáskát a hátizsákodban. Az apróságoknál, mint a patikában egy gyógyszer, vagy 2 szem gyümölcs a zöldségesnél, vissza is utasíthatod.

10. Vezesd be a kenyeres, zöldséges zsákokat a vásárláshoz!

Legjobb a természetes anyagokból készült pamut vagy lenvászon zsák a péksütiknek, kenyereknek, gyümölcsöknek, zöldségnek. Otthon aztán ne felejtsd el kipakolni, és visszatenni a táskádba!

11. Utazáshoz csomagold a kaját zacskó helyett

Persze tudom, hogy megszoktuk a folpackot, frissentartó fóliákat, de rém környezetszennyezőek! Alternatíva lehet a doboz, textil szalvéta, méhviaszos kendő, kisebb vászonzsák.

12. Az otthoni ételtároláshoz is van jobb, mint az alu- vagy frissentartó fólia!

A maradékot teheted üvegedénybe, azoknak klassz fedele is van. A mélyebb üvegtálakban is jól látható a tartalma, annak a tetejére mehet kistányér.

13. Hagyd el a szívószálat, ha teheted!

Na igen, van papírból is, de valójában minek? Az italok díszítéséhez mást is használhatsz, nem a szívószálon fog múlni a hangulat.

14. Mustár, majonéz? Válaszd az üveges kiszerelést!

Persze, nem mindig sikerül a kedvenc szószunkat üveges kiszerelésben megvenni. De ha nem veszed meg a műanyagosat, azzal is üzensz a gyártónak.

15. Csomagolásmentes vásárlás – járj piacra!

Egy szupermarketben nem lehet megúszni a műanyag csomagolásokat, de a piacon igen. Vihetsz magaddal dobozokat a sajtoknak, húsoknak, kimérős szárazárunak.

16. A mosogatást nem lehet megúszni

A műanyag mosogatószivacsok helyett:

  • mosogatókefe fából és természetes sörtékből;
  • mosható kendő maradék textilből varrva
  • vagy luffaszivacs luffatökből. Ez utóbbit megtermelheted a kertben is.

A konyhával, étkezéssel kapcsolatos változtatásokra hajlamosabbak vagyunk, ebben könnyebben elfogadunk egy új kulacsot mint egy új fogkrémet. Nézzük, mit mire cserélhetünk a fürdőben.

A fürdőszobában

17. Bye bye tusfürdős, samponos flakonok!

Próbáld ki a szilárd szappan fürdéshez, kézmosáshoz, sampon helyett! Lehet, többet is ki kell próbálnod, mire megtalálod a Neked tuti illatot, minőséget. A csomagolás papír, és sok a pálmaolajmentes. Az megvan, hogy az olajpálma ültetvények területeinek növekedése igen súlyos környezeti károkat okoz?

18. Fogmosás: komposztálható fogkefe, fogselyem

Fa nyél és természetes alapanyagú sörte vagy miswak, egy, a  Salvadora Persica fa gyökeréből vagy ágából készített fogápolási termék, mely, több, mint egy fogkefe. A hagyományos fogselyem műanyag dobozba csomagolt vékony műanyag szál. Papírdobozos csomagolásban létezik komposztálható anyagú is.

19. Tubusmentes fogkrém

A fogkrémek műanyag  tubusa mellett maguk a krémek is tartalmazhatnak mikroműanyagokat. Helyettük kapható üvegbe töltött krém vagy papír csomagolású szilárd fogmosó pasztilla.

20. Dezodorok és testápolók

A műanyag flakonos dezodorok, testápolók alternatívája lehet az üveg vagy alumínium tégelyes! Ha jó minőségű szappant használsz fürdéshez, testápolóra nagy valószínűséggel nem is lesz szükséged.

21. Fizikai napvédők a kémiai anyagok helyett

Az ásványi napvédők a bőrre kenve a bennük lévő titán- vagy cink-oxid miatt egy vékony, fényvisszaverő réteget képez azonnal a bőrön és úgy működik, mint egy tükör. A kémiai UV-szűrők a szervezetre és a környezetünkre nézve kérdések és károsak. Erről részletesebben nálunk itt olvashatsz.

22. Eldobhatós borotva

Van, aki pengés, van, aki gépes, ezen nyilván nehezebb változtatni, az arcbőr érzékeny terület. Az egyszer használatos, vagy cserélhető fejes műanyag borotvák helyett jó minőségű fém borotva, habosításhoz borotválkozós szappan és pamacs környezetbarátabb és tartósabb megoldás.

23. Komposztálható hajkefe vagy örök fésű

Hajkefét, fésűt ritkábban vásárolunk. Ha mégis cserélnél, több alternatíva is van erre: , fa vagy szaru fésűk, természetes sörtéből készült fanyelű hajkefék.

24. Vattakorong

Régóta trendi a mosható, otthoni pamut vagy frottier anyagból varrt arctisztító korong. Nemcsak műanyagba csomagolva kaphatóak, de gyakori, hogy a tisztítókorong műszálból vagy műszál-pamut keverékéből készül.

25. Zsebkendő

Nagymamáinknak volt saját kézzel hímzett zsebkendő tartója. A hímzés már kiment a divatból, de tartót lehet kapni, legyen pattentos, zippzáros, gyári vagy házi varrott. Így vásárolhatsz  zsebkendőt nagyobb kiszerelésben, papír csomagolásban. Csak ne felejtsd el indulás előtt feltölteni.

26. Eldobhatóan a betéttel és a pelussal

Nem könnyű téma, több lehetőséget is kínál a műanyag mentes életmódra váltás. Ebben a cikkünkben részletesebben is olvashatsz a témáról.

Sok megoldás kínálkozik, főleg a női betétek alternatíváiként. Részletesebben ebben az írásunkban olvashatsz

27. Mosószerek, mosogató- és tisztítószerek

Papír csomagolásút vagy lebomló, kukorica alapú flakonost válassz! Összetételében egyre több, a környezetre nem ártalmas, lebomló, növényi alapú szert találsz. A növények enzimjei épp olyan hatékonyak, mint a kemikáliák. Ráadásul a vegyszerek, nehézfémek és okozta bőrproblémák is csökkennek.

A kreatív, spórolós lelkek maguk is elkészíthetik otthon a saját takarítószereiket.

28. Mikroszálas portörlők, kendők helyett vesd be a régi pólóid!

A mikroszálas kendők szintetikus szálas anyagok, a szintetikus szálak fő alkotóelemei a poliamidok és a poliészterek, folytassam? Jobban jársz, ha régi, használt pamutpólóid feldarabolod és beveted a takarításhoz.

29. Régi ruhák új élete

Könnyen összemegy a szekrény, igaz? A ruhaselejtezés – szelektálás nem kis meló. Ha mégis elszánnád magad, rengeteg tippet találsz ebben a cikkünkben.

30. Glitter, flitter és sminkek

Tudtad, hogy a a glitter és egyéb csillivilli díszítők lemosáskor a mosdóból a vízhálózaton át az élővizeinkbe jutva szennyezik vizeinket, megölik a halakat? Használj bioglittert vagy csak egyszerűen csillogtasd a személyiséged!

Környezetbarát fesztiválozás nem lehetetlen, de arra is készülni kell, ebben az írásunkban segítünk benne.

ADL - Debrecenimami

Inspiráció

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan éljük túl a hőséget?

Hogyan éljük túl a hőséget?

Valahogy muszáj lesz. És bár az idei nyár (eddig) kegyesebb hozzánk, mint a tavalyi, a 38°C azért már alkalmas a nyugalom megzavarására. A szenvedés pedig csak a mazochistákat villanyozza fel, a többiek megoldások után kutatnak.
Tíz étel, amit a 10 éve gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

Tíz étel, amit a 10 éves gyereked is elkészíthet a nyári szünetben

A szülői stresszfaktor egyik okozója a nagy ebédkérdés, amihez nemcsak a mikor mit főzzek, de a megeszi-e a gyerek is hozzájárul. Van pár tippünk kezdőknek és haladóknak.
Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Miért nehéz a mindennapi rutin figyelemzavarral? Reggel elindulni, iskolába vagy munkába érkezni időben, elintézni a fontos dolgokat, nem elfelejteni az uzsonnás dobozt, a határidőt vagy a kulcsokat – ezek a napi rutinfeladatok sok embernek automatikusak. De figyelemzavarral élőknek gyakran épp ezek a kis dolgok jelentik a legnagyobb kihívást.
Mobilvilág…

Mobilvilág…

A minap egy nagymamával beszélgettem, aki némi felindultsággal, de talán inkább fásultsággal osztotta meg a következő történetet velem:
Ugrás az oldal tetejére