Jelenlegi hely

Szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.

Szilveszterkor és újévkor a szokások és hiedelmek célja, hogy biztosítsa a következő esztendőre az emberek egészségét, szerencséjét, bő termést, az állatállomány szaporaságát, ilyenkor még a kevésbé babonás emberek is kaphatók egy kis varázslatra.


 
Tehát egy-két jó tanács a hagyományokhoz híven:
 
Szilveszter napján nem szabad teregetnünk, így mosnunk sem, mivel teregetés közben kirázzuk a gazdagságot és ne öntsük ki a szemetet sem, mert kiöntjük vele a szerencsét a házból! Pontosan a gazdagság miatt nem ehetünk szárnyast újév napján, hiszen azok hátrafelé kaparják a pénzt, sikert, míg a malacok az orrukkal túrják azt nekünk ki, hiszen a négylevelű lóherét tartó malac az egyik legfontosabb szerencseszimbólumunk, így ezen a napon malachús jár mindenkinek, a szárnyasokat pedig felejtsük el. De ne felejtsük el a legfontosabbat, a lencsét, a babot vagy bármilyen aprószemes étel fogyasztását, mert az sok pénzt és szerencsét hoz a házhoz, ezt éjfél után kell fogyasztanunk.

Szilveszter éjszakájára süssünk szerencse pogácsát, amibe egy érmét tegyünk bele, a mondás szerint, aki megtalálja annak nagy szerencséje lesz! Készítsünk rétest, a gazdagság hosszúságát a rétes hosszúsága határozza meg, de mind két vége érjen a tepsi széléig. A hallal is jobb óvatosnak lenni, mivel folyó menti vidékeken szerencsét hoz (ahány pikkely, annyi pénz), másutt viszont baljós állat, hiszen elúszik vele a szerencse.
 
Az óévtől mindig hangosan zajosan búcsúzzunk el, hogy elijesszük az ártó szellemeket, innen ered a duda fújása, ezért aki babonás fújja jó hangosan, hiszen régen is kereplővel, dudákkal, kolomppal próbálták elűzni a bántó szellemeket a legények! Az is nagyon fontos, hogy az év utolsó napján csupa jó dolgokkal vegyük körül magunkat – tilos a takarítás anyukák!!! Az év első napján pedig tartózkodjunk a veszekedésektől, családi viszályoktól, mert az egész évünket veszekedés fogja jellemezni! Újév napján ajándékozzuk meg gyermekeinket, de csak dióval, almával vagy pogácsával.
 
És óvatosan a fogadalmakkal, csak olyat fogadjunk meg, amit be is tudunk tartani!
 
Nagyon Boldog és Sikerekben Gazdag Új Évet Kíván Kicsiknek és Nagyoknak a Pécsimami!
 
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Ugrás az oldal tetejére