Jelenlegi hely

Veszélyes járókákat és bébikompokat vontak ki a forgalomból

A gyermek életének első három évében már számtalan termékkel találkozik, amelyektől joggal várható el, hogy megbízhatóak, tartósak, biztonságosak legyenek.

"Veszélyes járókákat és bébikompokat vont ki a forgalomból a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság" - sajtóközlemény

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság kiemelten ellenőrzi a gyermekek által használt termékeket és piacfelügyeleti ellenőrzései során törekszik a különböző funkciójú, igen széles választékban kínált termékeket az éves vizsgálataiba bevonni. A jelenlegi ellenőrzés a járókák és bébikompok ellenőrzésére terjedt ki, amely termékek először szerepeltek éves vizsgálati programban, korábban fogyasztói bejelentések alapján vizsgáltuk ezeket a termékeket.

Az ellenőrzés elsődleges célja a nem biztonságos járókák és bébikompok forgalomból történő kiszűrése, a RAPEX bejelentésekben szereplő ilyen típusú veszélyes termékek megtalálása volt. A bébikomp uniós projekt eredményeképpen az utóbbi hónapokban több bébikomp került a RAPEX-es listára. További cél volt a jogellenes forgalmazás feltárása – különös tekintettel a vizsgálandó gyermekgondozási cikkek jelöléseire és figyelmeztető felirataira –, és jogsértés megállapítása esetén a jogkövető magatartás kikényszerítése.

A NFH vizsgálata az alábbi termékekre terjedt ki:
-      Max. 15 kg-os gyermekek által használandó járókák és összecsukható járókák. A járóka olyan határoló szerkezet, amely a gyermek rövid idejű elhelyezésére való, a játékhoz szükséges elegendő hellyel. Elláthatják görgőkkel/kerekekkel, a tartószerkezete (alja, amin a gyerek fekszik vagy áll) sok esetben állítható magasságú. A járóka bútornak minősül.
-      Bébikompok. A bébikomp olyan szerkezet, melyben a baba ülő vagy álló helyzetben van és amelynek segítségével változtatni tudja helyzetét . A már felülni képes, de járni még önállóan nem tudó csecsemők számára készül. A bébikomp gyermekgondozási cikknek minősül.

Az ellenőrzés helyszínei a bevásárlóközpontok, baba-mama áruházak, áruházláncok, kis- és nagykereskedelmi egységek voltak.

A 4 hetes vizsgálat során járókából összesen 103-féle, 209 db terméket ellenőriztek a felügyelők, amelyből 34 db (16%) esett kifogásolás alá. Bébikompból pedig összesen 104-féle, 161 db termék ellenőrzésére került sor, amelyből 53 db (33%) esett kifogásolás alá. Összesen 13 db (6%) járóka esetében a vásárlás helyszínén nem volt arra vonatkozóan tájékoztatás, hogy maximum hány éves korig használhatja a gyermek a járókát. A felügyelők összesen 32 db (15%) járóka használati utasítását is kifogásolták.

A fenti követelmények teljesítése terén a bébikompoknál is sok hibát találtak. Összesen 35 db (22%) bébikompon nem volt feltüntetve az előírt figyelmeztetés, valamint a vásárlás idejében az ellenőrzött 161 db bébikompból, 30 db (19%) bébikompnak a figyelmeztetései hiányosak voltak, vagy nem látszottak. A felügyelők továbbá összesen 38 db (24%) bébikomp használati utasítását is kifogásolták.

Az ellenőrzés során 3 db bébikomp és 2 db járóka mintavételére került sor, melyeket az NFH akkreditált Mechanikai és Villamos Laboratóriumában vizsgáltunk. A vizsgálatok a termékek mindegyikénél több hibát is feltártak, többek között elégtelen stabilitás, ujj beszorulási helyek megléte, bébikompoknál a lépcsőről való nagy leesési hajlam volt a jellemző. A veszélyes járókák és bébikompok forgalomból történő kivonásának és visszahívásának elrendelése megtörtént.

A laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján a termékek veszélyesnek bizonyultak, ugyanis a nem megfelelő kialakítás miatt azok fizikai sérülést okozhatnak!

FIGYELEM! A kifogásolt termékekkel kapcsolatos eljárások jelenleg még folyamatban vannak, a termékekről szóló letiltó közlemények birtokában, visszahívás elrendelése esetén a fogyasztók a vásárlás helyére visszaszállítva a terméket, annak vételárát a kereskedőtől visszakérhetik. A letiltó közlemények megjelenéséről a honlapon híradást fogunk adni! Addig kérjük szíves türelmüket.

A teljes összefoglaló jelentés elérhető innen.

forrás: NFH

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére