Jelenlegi hely

PTE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

A klinika által nyújtott szolgáltatásokat Kaizer Melinda és Mihovics Renáta osztályvezető szülésznők mutatják be a Pécsibaba olvasóinak.

2022-ben sikeres pályázat keretében klinikánk csatlakozott a „Családbarát Szülészet” programhoz. Ennek kertében nagyszabású felújítás zajlott le, az átépítés és korszerűsítés a klinika épületegyüttesének több mint 1000 négyzetméterét érintette.

Megújult és korszerűbbé vált szülőszobai részlegünk, ahol hét különálló, családias szülőszoba lett kialakítva, közülük többen igény szerint használható nagyméretű sarokkáddal. Megújult a villamos hálózat és a világítótestek, valamint fűtéskorszerűsítés tette komfortosabbá osztályunkat.

Felújításra kerültek a császármetszés utáni édesanyák megfigyelésére szolgáló kórtermek és teljes egészében megújult a gyermekágyas osztály, melynek fontos része a kismamák kényelmét szolgáló légkondicionáló berendezés beépítése. A több, mint százéves klinika déli homlokzatának régóta áhított teljes körű felújítása is megvalósult, mely magában foglalta nyílászárók cseréjét is.

Szülőszoba

Az érkező szülőnők felvétele a régi épület földszintjén, a 20-as vizsgálati ajtónál történik. Az elvégzett vizsgálatok után a hozzátartozóval, legtöbbször az édesapával a szülőszobára kísérjük a várandós kismamát. A szülés folyamatának biztonságos, de egyben kényelmes körülményeit a 2021-ben, közvetlenül a COVID világjárvány előtt szintén a CSBSZ pályázat keretén belül elnyert 7 db új Hillroom Affinity legmodernebb szülőágy, valamint 7 db Philips magzati monitor biztosítja. Ez utóbbi központi monitor rendszerrel és vezeték nélküli monitor fejekkel rendelkezik, így a lehető legkevésbé zavaró és akár a biztonságos vízben szülések kísérése is lehetőséget ad.

A szülőszobán történő elhelyezést követően igyekszünk a vajúdás háborítatlanságát szem előtt tartani, miközben az anyai és magzati állapottól függően megfigyelés, vizsgálatok, beavatkozások válhatnak szükségessé. Igény szerint lehetőséget biztosítunk vízben történő vajúdásra, vízben szülésre, fitt labda használatára, szülőszéken történő szülésre. 

A vajúdás időtartama alatt a szülőnő a számára legkedvezőbb testhelyzetet veheti fel. A pulzálás megszűnte után a köldökzsinórt a jelenlévő hozzátartozó is elvághatja.

Igény szerint az epidurális érzéstelenítésre is lehetőséget biztosítunk, mely a nap 24 órájában elérhető az édesanyák számára.

Klinikánk 2009-ben csatlakozott a WHO/UNICEF „Bababarát kórház” kezdeményezéséhez. A szülést követően igyekszünk minden újszülöttet pléddel betakarva az édesanya mellkasára helyezni bőrkontaktus céljából, megszakítás nélkül legalább 60 percig, vagy tovább, az édesanya igényeinek megfelelve.

A vajúdás ideje alatt a szülőnők saját ruhájukat használhatják, ásványvizet és szőlőcukrot fogyaszthatnak. A szülőnő által megjelölt egy felnőtt lehet jelen, akinek ingyenes zsilipruhát, szájkendőt biztosítunk.  

Zavartalan várandóság és szülés esetén az újszülöttek elsődleges vizsgálata az aranyóra letelte után történik meg. Amennyiben szükséges, a szülésnél jelen vannak a neonatológia dolgozói is. Osztályunk szorosan együttműködik a Neonatális Intenzív Centrummal, mely közvetlenül a szülőszoba mellett található, és a terhesség 24. hetétől megszületett újszülöttek életét segítik magas szintű szakmai ismereteikkel és műszerezettségükkel.

Császármetszés esetén az édesapák a műtő területére kísérhetik a kismamát, jelen lehetnek az újszülött vizsgálatánál, majd lehetőséget biztosítunk számukra közvetlen (szőr)kontaktus kialakításra, melynek időtartalma legalább 20 perc.

Videofelvétel készítése, és fényképezés (az újszülött érdekében vaku nélkül) engedélyezett, ha nem zavarja az ellátást. A személyzet fotózásához a beleegyezésük szükséges. Mobiltelefonjaikat csendes üzemmódban zavartalanul használhatják.

Gyermekágy

A gyermekágyas osztály a hotelszárny második emeletén található.  Itt történik az édesanyák és az újszülöttjeik szülés utáni ápolása, ellátása. Az osztályon szülész-nőgyógyász szakorvos vezetésével szülésznők, felnőtt szakápolók segítik az első napokban az anyukákat.

Spontán szülés után két órával érkeznek meg az édesanyák az osztályra az újszülöttjükkel együtt. Osztályunk 24 órás rooming-in rendszerben működik, ahol az anyuka együtt lehet gyermekével szinte egész nap. Szorosan együttműködünk az újszülött osztály dolgozóival. Az újszülött osztályon naponta kétszer gyermekgyógyász szakorvos vizitel, újszülött ápolókkal, védőnőkkel, szoptatási szaktanácsadóval. 

Célunk, hogy az édesanya elsajátítsa a pelenkázás, a fürdetés technikáját, megismerje a szoptatási pozíciókat. A kötődést támogatjuk azzal is, hogy minimalizáljuk a külön töltött perceket. A Magyarországon kötelező BCG oltás és a hazamenetel előtti kivizsgálás is az anyuka jelenlétében történik. Jelenleg a hallásvizsgálat és a vérvétel, ami megszakítja pár percre az együtt töltött időt.

Az újszülött ellátásához mindent biztosít a klinika (köldökkezeléshez, pelenkázáshoz, öltözködéshez), babafotózáshoz lehet saját ruhát behozni.

Rendelkezünk VIP szobával, az erre vonatkozó igényt a szülőszobán kérjük jelezni, előre foglalásra nincs lehetőség.

Az osztályon minden kórtermünk saját vizes blokkal rendelkezik. Ágyaink állítható magasságúak, háttámlájuk dönthető, kapaszkodóval és oldalráccsal felszereltek.

Napi háromszori étkeztetést biztosítunk az egyéni diéták figyelembevételével, de saját élelmiszer tárolására és melegítésre is van mód.

Javasoljuk a „kórházi csomag” előkészítését: betét (éjszakai, pelenkanadrág), igény szerint wc papír,  fehérnemű, tisztálkodási szerek, törölköző,  hálóing, evőeszköz.

Az első felkelés szakdolgozó jelenlétében történik, aki meggyőződik a vizeletürítés hatékonyságáról, a vérzés mennyiségéről és az édesanya általános állapotáról.

Császármetszés után az első felkeltésig a nőgyógyászati őrkórterembe kerül az édesanya, ott történik a megfigyelés és a fájdalomcsillapítás is, ide kerül az újszülött is az első ellátás, illetve az igény szerinti apai szőrkontaktust követően.

Mobilizálás leghamarabb 6 óra múlva történik meg, de ez igény és az aktuális helyzet szerint változhat. Felügyelet mellett történik az első felkelés és zuhanyozás, utána érkezik az anyuka gyermekével a gyermekágyas osztályra. Haskötő alkalmazása műtét után ajánlott, de nem egész napos használatra. A műtéti területre vízhatlan kötést teszünk, így lehet zuhanyozni vele.

Látogatásra naponta 15 órától 19 óráig van lehetőség a kijelölt helyen, 14 éven aluli gyermek az osztályon nem tartózkodhat, ők az osztály előtti területre tudnak bejönni. 

Az újszülött anyakönyvezéséhez szükséges papírok: a szülők személyi igazolványának és a lakcímkártyájának fénymásolata, illetve házassági anyakönyv fénymásolata vagy apasági nyilatkozat. Az okmányokat az állandó lakcímre fogják kipostázni.

Hazamenetel az újszülött és az édesanya állapotától függően leghamarabb az újszülött harmadik életnapján.

Hazamenetel előtt az újszülöttet kivizsgálják, majd az orvos elkészíti a zárójelentést, amit az újszülött kiskönyvével megkap az édesanya. A kiskönyv hátuljában betűzve találhatók telefonos elérhetőségek, ha otthon segítségre lenne szüksége az édesanyának.

A gyermekágyas kivizsgálásához hozzátartozik egy hasi ultrahang vizsgálat és egy nőgyógyászati vizsgálat hazamenetel előtt. Varratszedés még császármetszés esetén sem történik, mivel felszívódó varratokat használunk. Anyai részről zárójelentést, a bent fekvésről és az anyasági támogatásról szóló igazolást adunk a távozó betegeinknek.

Hat hét múlva szükséges egy nőgyógyászati kontroll vizsgálat, mely területileg bárhol megtörténhet.

A kórházi tartózkodás során biztonságos körülményeket és családias légkört biztosítunk.

Kaizer Melinda osztályvezető szülésznő, PTE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

Mihovics Renáta osztályvezető szülésznő, PTE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére