Jelenlegi hely

Hogyan vegyük rá kiskamasz gyermekünket a házimunkára?

Nyáridőben nem könnyű elérni a gyerekeknél, hogy segítsenek. Ha „díjazást” kapnak a munkájukért, könnyebben behatárolható számukra a munka értéke, és jobban rávehetőek egy-egy feladatra. Házi pontozásos rendszerünk évek óta működik, próbáljátok ki ti is!

Még a covid alatt alakult ki, és azóta is használatban van – igaz, azóta az iskolai szünetekre és nyarakra korlátozódik – a családi pontozásos rendszerünk.

A lényege, hogy minden munkának van egy pontértéke.

Ami nem kérdés

A saját szoba, ágy, asztal rendbentartása, takarítása nem kérdés, hogy a minimum. Kiskortól fogva ez volt az, amire mindig hangsúlyosan kértük őket: tegyetek rendet az asztalon, pakoljátok el a játékokat lefekvés előtt... Természetesen vannak alkalmak, pl. a dupla autóversenyző pálya, aminek a felépítése annyi idő, hogy nem egy délutánra szereljük össze. De ez nem vonatkozik a legora, amin Kneipp kavicsösvényként masszírozza talpainkat éjszaka a nappali szőnyegén átsétálva.

Pontgyűjtési szabályok

A napi kötelező munka: 50 pont, ez az alap.
Az extra munkavégzés minimum 50 pont összegyűjtésével beváltható extra játékidőre, de csak ha az alapmunkák is megvannak, akkor lehet lejátszani.

Úgy vettem észre az elmúlt években, hogy ez az alapmunka tudatosítja a gyerekekben, hogy mindannyiunknak tennünk kell az otthon rendezettségéért, a tiszta ruhákért és az ételért. Jobban is értékelik a szülői munkát, hamarabb felajánlják a segítségüket. Sőt, a számítógép mellett töltött időt is jobban megbecsülik. A konyha egyik fiókjában tartott kis noteszbe írjuk a pontokat, így egyszerűen követhető, ki mennyit gyűjtött.

A maradék pontokat át lehet vinni a következő napra. De nem lehet 20 pontnál többet előre dolgozni, lényeges, hogy napi szinten legyen tennivalójuk.

Munkák és pontértékük

Természetesen ezek változtathatóak, hiszen családonként sajátos tevékenységek is vannak. A pontértékeket közösen állítottuk fel a gyerekekkel, az is szempont volt, ők mit találnak nehéz vagy unalmas tevékenységek.

TAKARÍTÁS

  • Porszívózás

egész lakás 60
egy része pl. nappali, vagy étkező 30

  • Felmosás

egész lakás 60
egy része pl. nappali, vagy étkező 40

  • Portörlés szobánként 15

KONYHAI TEVÉKENYSÉGEK

  • Terítés 10
  • Nagyterítés 15
  • Asztal lepakolás 20 (hűtő-kaja + koszos eszközök-mosogatógép + letörlés)
  • Mosogatógép kipakolás 20
  • Edényszárító lepakolás 10
  • Konyhai kiskukta (segítség a főzésben pl. krumplipucolás, gombamosás) 30
  • Nagybevásárlás elpakolás 20
  • Kenyér-tej vásárlás gyalog/bicajjal a közeli kisboltba 30

MOSÁS

  • Mosógép bepakolás / kiszedés 5
  • Teregetés 20
  • Szárító leszedés 10
  • Ruhahajtogatás (egy szárítónyi vagy egy lavórnyi helyére pakolással) 15

csak pólók 10
fehérneműk 20

HÁZ KÖRÜLI MUNKÁK

  • Autókiporszívózás 20
  • Terasz lesöprés / felmosás 10-10
  • Terasz viráglocsolás 20
  • Nagy kuka /szelektív, kommunális/ kivitel-behozatal (csak egyben számít) 20

ADL - Debrecenimami

Fotó: Pexels/Ketut Subiyanto; Cottonbro; Gustavo Foring; RDNE Stock Projekt; Angela Roma

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Te mivel kapcsolódnál ki? Ünnepeld Te is a lusta napot!

Te mivel kapcsolódnál ki? Ünnepeld Te is a lusta napot!

Ugyan a "lusta nap" hivatalos ünneplése nem létezik, de van egy világszerte elismert nap, amit "Nemzetközi Lusta Napnak" neveznek, és ezt augusztus 10-én ünneplik. Ezen a napon arra bátorítják az embereket, hogy lassítsanak le, pihenjenek, és élvezzék a semmittevést.
5+1 tipp, mit ne felejtsünk el ellenőrizni az utastérben az autós családi utazás előtt

5+1 tipp, mit ne felejtsünk el ellenőrizni az utastérben az autós családi utazás előtt

A nyár közepén járunk, sokan most indulnak nagy családi nyaralásra, jellemzően jól megpakolt autóval – különösen, ha hosszabb időre és messzebbre utaznak. A kalandos utazás azonban veszélyeket is rejthet magában, ha nem megfelelően pakolunk vagy néhány alapvető dolgot figyelmen kívül hagyunk.
Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Mostanra már nyakig vagyunk a nagy nyári szünet kellős közepében. Mindenki elképesztően várta, a szülők talán már el is felejtik a holazalvókám-elfelejtettükalogopédiafüzetet-beposhadtazúszáscucc kombinációját, a gyerekeknek pedig egy ideje nem kell a szülők gyengéd (vagy épp agyvérzésközeli hangvételű-keljmárfelmertelkésünk!!!) ébresztésére kelniük. Szóval mit csinálnak? Hát még az ébresztőóra megcsörrenése ELŐTT természetesen közlik, hogy felkeltanaaaap, éhesvagyooook, kakiltaaaaam :D Én nem tudom, hogy vannak kódolva, de egyszerűen félelmetes, hogy a tanév idején 7kor sírva nyalábolom ki az ágyból az ovist, bezzeg a szünidőben 6kor már arcon pörögnek a testvérével együtt… Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

A nagy nyári melegben gyakran úgy érezzük, hogy könnyebb lenne egy kávéval, vagy teával. Forró helyzetekre jól jön néhány jeges korty akár mindkettőből.
Ugrás az oldal tetejére