Jelenlegi hely

Gandhi Gimnázium és Kollégium

Cím: 7629, Pécs Dobó István u.93.
Tel.: Titkárság: 72/ 238 893 Igazgató: 72/539-660
Email: info@gandhigimi.hu

Web: www.gandhigimi.hu, www.facebook.com/gandhigimi
Igazgató: Ignácz István


A pécsi Gandhi Gimnázium és Kollégium Magyarország és egyben Európa első roma nemzetiségi, érettségit adó intézménye, melyet a Gandhi Alapítvány 1994-ben létesített. Alapítását az a nagyon fontos cél vezérelte, hogy „középtávon kinevelődjék egy népéhez kötődő jelentős számú roma értelmiségi réteg, amely képes újjászervezni a széthullott cigány közösségeket”. E cél elérése érdekében a Gandhi Alapítvány – melynek elnöke Bogdán Béla tanár, kormányfőtanácsos volt – már 1992-ben azon munkálkodott, hogy a következő év szeptemberében elkezdődhessen a tanítás a főként beás gyermekeket oktató gimnáziumban.

Az iskola létrehozásának első potenciális helyszíne Kaposvár volt,ezt követően esett a választás Pécsre, ahol végül 1994 februárjában megindulhatott a hatosztályos gimnázium működése. Az intézmény első igazgatója Bogdán János magyar-történelem-filozófia szakos tanár lett, aki meghatározó szerepet játszott az iskola létrehozásában is.

A tanítás a régió településeiről érkezett 56 diákkal indult, akik egy előkészítő, ún. nulladik évfolyamon kezdték meg a munkát. Az első félév legfontosabb feladata az volt, hogy csökkentse a tanulók közötti tudáskülönbséget.

1995-ben a megbízhatóbb finanszírozás érdekében a Gandhi Alapítvány közalapítvánnyá vált.

1999 januárjában elhunyt Bogdán János. Halálával nemcsak az iskolát, hanem az egész cigány közéletet hatalmas veszteség érte. A gimnázium vezetését élettársa, Csovcsics Erika vette át, s ebben a tanévben avatták fel az intézmény korszerű sportcsarnokát, valamint ennek a tanévnek végén érettségizett az első évfolyam.

2002-ben készült el a gimnázium korszerű épülete, s az intézmény fennállásának 10. évfordulójára Bogdán János nagy álma is megvalósult: német támogatással korszerű könyvtár és szabadidőközpont létesült a kollégium épületében, melyet a diákok örömmel vettek birtokukba.

A gimnáziumban 2002 óta felnőttoktatás is folyik levelező, illetve esti oktatás formájában.

Az elsők között, a 2003/2004-es tanévtől működtetjük a nappali tagozaton a halmozottan hátrányos helyzetű diákok részére az Arany János Kollégiumi Programot. Az iskolában – nemzetiségi jellegéből adódóan – nagy jelentőségű tantárgyak a cigány nyelvek (beás és romani), valamint a cigány/roma kultúra. Fontos, hogy a gyerekek lássák a nemzetiségi nyelvek szépségeit, és legyen az identitásuk szerves része a közvetített cigány/roma kultúra elemeivel együtt. A diákok a cigány népismeret tantárgy tanulása során megismerkednek a cigány hagyományokkal, kultúrával, tanulnak a cigányok/romák történetéről, az Indiai Őshazáról, a vándorlásukról, néprajzukról, nyelvészetükről, nép-és műköltészetükről, művészetükről stb. E tantárgyak tanulása a nappali tagozat minden diákja számára kötelező, a felnőttek számára pedig választható.

A modern oktatás tárgyi feltételeit messzemenően biztosítjuk diákjaink számára, és a nevelés-oktatás keretében alternatív módszereket alkalmazunk. A kooperatív és projektmunkát részesítjük előnyben, fontosnak tartjuk a csapatszellem kialakítását. A sportcsarnokban az órarendi testnevelésen kívül szervezett testedzésre, valamint iskolai rendezvények megtartására is van lehetőség. Iskolánk diákjai szabadidejükben bekapcsolódnak Pécs pezsgő kulturális életébe is.

Tanulóink többsége jelentős szociális hátránnyal érkezik hozzánk. Arra törekszünk, hogy ez ne akadályozhassa őket tanulmányaik elvégzésében. Folyamatosan figyeljük a gyerekek körülményeinek alakulását, és anyagi lehetőségeinkhez mérten segítséget nyújtunk a szülőknek gyermekeik iskoláztatásában.

Az oktatás jelenlegi szervezeti kerete nappali tagozaton 4, illetve 5 évfolyamos nyelvoktató típusú, nemzetiségi gimnáziumi képzés többféle orientációs lehetőséggel,a felnőttoktatás keretében pedig 3, illetve 4 évfolyamos általános gimnáziumi képzés.

Az iskola immár 20 éve működik, az első végzős osztály 2000-ben érettségizett. Tanulóinknak csaknem fele a felsőoktatásban folytatta tanulmányait. Diákjaink továbbtanulási érdeklődése szerteágazó, de főként az egészségügy, a belügyi rendészet, a szociális munka és a romológia felé orientálódik. A nappali tagozaton 2000 óta közel 400 tanuló érettségizett le, a felnőttoktatási tagozaton pedig 300 feletti érettségi bizonyítványt állítottak ki a vizsga követelményeit sikeresen teljesítőknek.

Induló osztálytípusaink - 5 éves képzések:

Arany János Kollégiumi Program előkészítő osztály 1+4 éves gimnáziumi képzés

0004 TAGOZATKÓD

Az előkészítő évfolyamon tehetséggondozás és felzárkóztatás keretében készülnek fel a tanulók a további tanulmányokra. Az előkészítő év után választhatnak a Gandhi Gimnázium további, négy évfolyamos képzései közül, a Kollégiumi Program előnyeinek, juttatásainak megtartása mellett.

Ösztöndíjak:

AJKP előkészítő évfolyamon egységesen 15.000 Ft/hónap, a további 9-12. évfolyamokon tanulmányi eredménytől függően, 3,00-3,50 között 20.000 Ft/hó, 3,51-4,00 között 30.000 Ft/hó, 4,01 tanulmányi átlageredménytől 40.000 Ft/hó

Felvételi vizsga nincs, felvétel az általános iskolai eredmények alapján.Választható 1. idegennyelv: angol-német
Választható 2. idegennyelv: beás-lovári

Jelentkezési határidő:
1. lépcső: 2024. január 18.
2. lépcső: 2024. február 21.

4 éves képzések:

Gimnáziumi képzés belügyi rendészeti vagy honvédelmi orientációval

0006 TAGOZATKÓD: belügyi rendészeti
0008 TAGOZATKÓD: honvédelmi

A hagyományos gimnáziumi képzésen túl belügyi rendészeti, vagy honvédelmi ismereteket is tanulnak a diákok, ami az érettségi utáni belügyi, illetve katonai tanulmányokra készíti fel őket.

Ösztöndíjak 0008 honvédelmi orientáció esetében:
Honvéd Kadét ösztöndíj a 9-12. évfolyamokon tanulmányi eredménytől függően, 3,50-3,99 átlag között 14.000 Ft/hó, 4,00-4,49 átlag között 26.000 Ft/hó, 4,50 átlagtól 40.000 Ft/hó

Felvételi vizsga nincs, felvétel az általános iskolai eredmények alapján.

Választható 1. idegennyelv: angol-német
Választható 2. idegennyelv: beás-lovári

Jelentkezési határidő: 2024. február 21.

Forrás: www.gandhigimi.hu

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére