Jelenlegi hely

Összecsapnak a fejed felett a hullámok? Emlékezz a 90/10 elvre!

Életünknek csak egész kis része múlik a körülményeinken.Többnyire a reakcióink döntik el életünk folyását. 

Ismerd meg Stephen R. Covey 90/10 elvét, amellyel meghatározó javulást idézhetsz elő az életedben, mindössze egyetlen apró változtatással!

Mi az a '90/10 elv'?

A 90/10 elmélet lényege, hogy akárhogy is igyekszünk, semmilyen körülmények között nem vagyunk képesek befolyásolni életünk 10%-át.

Nem tudjuk elkerülni, hogy ne késsen a vonatunk, hogy ne kapjunk piros lámpát, amikor sietünk, hogy ne romoljon el a hűtőgépünk. 

Életünk fennmaradó része, azaz a 90%-a az ezekre a váratlan helyzetekre adott reakcióinkból áll. És ez az, amit tudunk befolyásolni.

Képzeld el a következőt...

Reggelizik a család. A gyereked ekkor véletlenül meglöki az asztalon a kávéscsészét, a kávé ráömlik a tiszta fehér blúzodra. Azonnal felpattansz és üvölteni kezdesz a gyerekkel, azt hajtogatod, hogy hogyan lehet ilyen kétbalkezes. Leszidod a férjed, amiért soha nem segít, és különben is az ő hibája, hogy olyan közel volt a csésze az asztal széléhez. A hálóba sietsz, hogy átöltözz, és amikor visszamész a konyhába, látod, hogy sír a gyerek, nem fejezte be a reggelijét, és nem készítette össze az iskolatáskáját sem.

Mindezek eredményeképpen ő lekési az iskolabuszt, ezért neked kell kocsival bevinni az iskolába. Késésbe kerülsz, így aztán gyorsan hajtasz, a létező összes közlekedési szabályt áthágva. Amikor a munkahelyre érsz, rájössz, hogy otthon felejtettél néhány fontos iratot. A napod rémesen kezdődik, és úgy is folytatódik. Alig várod, hogy vége legyen.

Amikor hazaérsz, látod, hogy a gyerek és a férjed is rosszkedvű, feszült a légkör.

Nézzük csak meg ezt a szituációt: Miért is volt rossz napod?

A. Mert a gyerek véletlenül rád öntötte a kávét?

B. Mert lekéste a buszt és neked kellett őt iskolába vinned?

C. Mert dugó volt és késtél a munkahelyről?

D. Mert rosszul reagáltad le a helyzetet?

Bizony a helyes válasz a D.

Nemcsak a saját napodra nyomtad rá a feszültség bélyegét, hanem az egész családéra. A kiömlött kávéval már nem tudtál mit kezdeni, de kezdhettél volna valamit a reakcióddal.

Minden más lett volna, ha...

A kávé az ingedre ömlött, a gyereked már majdnem sír, de te azt mondod neki: 'Semmi baj, ne csináljunk ebből akkora ügyet. Kérlek, máskor jobban figyelj oda, oké?' És megkéred a férjed segtsen összekészülni a gyerkőcnek amíg te átöltözöl. Átveszed a blúzod, összeszeded a munkához szükséges holmikat. Amikor a konyhába érsz, látod, ahogy a gyereked a ház előtt integet, miközben felszáll az iskolabuszra. Elbúcsúzol a férjedtől, majd elindulsz otthonról. Időben beérsz a munkahelyre, és üdvözlöd a kollégáidat...indulhat a munkanap.

Mennyire más a két forgatókönyv, nem igaz? Pedig mindkettő ugyanúgy kezdődött. 

Vagyis minden az életre adott reakcióidról szól! 

Tanulj meg helyesen reagálni, és nem rontod el sem a napodat, sem az életedet!

Dugóba kerülsz? Ne szidd a többi autóst, mit számít, ha öt-tíz-tizenöt perccel később érsz be a munkahelyre? Majd másnap előbb indulsz. Emlékezz a 90/10 elvre, és ne aggódj emiatt!

Lekésed a vontot, emiatt borul a napirended? Ahelyett, hogy a kalauzzal kötöszködsz, inkább ülj le egy padra és olvass valamit, vagy kezdeményezz beszélgetést más utasokkal! Emlékezz a 90/10 elvre!

Semmit sem veszíthetsz, ha a 90/10 elvet alkalmazni kezded! Hidd el, meg fogsz lepődni az eredményen!

Felhasznált forrás: Stephen R. Covey: A kiemelkedően sikeres emberek 7 szokása

- Budapestimami - 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére