Jelenlegi hely

Mit nem ehet a kismama, milyen fertőzésektől kell tartani?

Ahogy kismama lettem elkezdem a netet böngészni, hogy mi az, amit szabad ennem és mi az, amit nem: hú, jól megijedtem! Íme, néhány jó tanács: először is, hogy ne böngésszük a netet, hanem kérdezzük meg a védőnőt vagy egy orvost!

De mégis, mire is kell fokozottan figyelnünk: arra, hogy mit eszünk. Különösen ügyelni kell, hogy ne kapjunk el fertőző betegséget, ugyanis az élelmiszerektől komoly fertőzéseket kaphatunk, ami még komolyabb rendellenességeket okozhatnak a babánál. De nem kell megijednünk, egyszerűen ezeket az ételeket kerüljük el, csak egy kis odafigyelést igényel, semmi mást.

A Toxoplazma (egy egysejtű parazita - toxoplasma gondii) leggyakrabban a macskák ürülékében található, de ez nem jelenti azt, hogy meg kell szabadulnunk házi kedvencünktől. Egyszerűen csak tartsuk be az előírásokat, ne a kismama takarítsa a macskaalmot, ne aludjon a kismama ágyában, párnáján a macska és gondosan mossunk kezet simogatása után (vagy ne simogassuk meg…). Ha a cica szobacica és nem jár ki kóborolni, akkor nem fertőz, hiszen nem tudja idegen macskától elkapni.

Általában a toxoplazma fertőzésen már gyermekkorunkban átesünk, gyakorlatilag semmilyen különös tünettel nem jár, ezért észre sem vesszük, de aki nem, annak terhesség alatt vérvizsgálatból megállapítják. Aki már átesett a fertőzésen, antitesteket hordoz, ezért további fertőzésre immunis. A vérből történő ellenanyagszint (IgA, IgM, IgG) vizsgálatával megállapítható, hogy valaki korábban átesett-e már - azaz védett, nem esett át - azaz fogékony, illetve friss fertőzés zajik-e a szervezetében. Ha az eredmények negatívok, tehát nem estünk át a fertőzésen, akkor a terhesség alatt óvatosnak kell lenni.

Érdemes kérni a vizsgálatot, de nem szabad átesni a ló túl oldalra! Én negatív voltam és az első terhességnél 2 havonta kértem a vizsgálatot, már megőrjítettem vele a védőnőmet, és a következménye az lett, hogy sok vizsgálat-sok eredmény: nagyobb hibázási lehetőség. A 6. hónapban lehettem, amikor pozitív lett az egyik eredményem, sos-ben újabb vérvétel, látván az orvos arcát otthon elkezdtük újra böngészni a netet, hogy mit is okozhat a magzatnál, rettentően megijedtünk, szörnyűségek voltak mindenhová leírva, mondanom sem kell 3 hét volt mire megjött az eredmény és mi a férjemmel 3 teljes hétig sírtunk.

Az eredmény megjött és negatív volt, valami kis hiba csúszott csak be az előző vizsgálatnál és a nőgyógyász megtiltotta a következő vérvizsgálatkérésemet. A következő terhességemnél csak megnézettem, hogy negatív vagyok-e még, hisz a két állapot között áteshettem a fertőzésen. Nem féltem már, mert tudtam, hogy ha ezeket a kicsi szabályokat betartom, akkor semmi baja nem lehet a babának!

De az tévhit, hogy csak a macskától kaphatunk ilyen betegséget, sokkal nagyobb esélyünk van a nem megfelelően megmosott zöldségektől elkapni, tehát mossuk át kétszer is a zöldségeket, mielőtt elfogyasztjuk és minden olyan élelmiszert, ami földdel érintkezhet. Kerüljük a vásárolt szendvicseket a zöldségek, salátalevelek miatt, kerüljük a nyershúst, pl. ha fasírozottat készítünk, sokan megnyalják az ujjukat, hogy elég sós-e a massza... Ezt semmiképpen ne tegyük! Ne együnk tatár bifszteket, szusit, bizonyos tengeri halakat, nyers kolbászt, steaket, főzetlen virslit.

Fontos az élelmiszerek megfelelő hőkezelése, nem csak a toxoplazmózis jelenléte miatt, hanem számos más egyéb fertőzés kivédése miatt is. Ne fogyasszunk lágy, illetve pasztörizálatlan sajtokat lisztéria miatt, pl. brie, camembert, roquefort, de tiltólistásak pl. a kezeletlen kecske- vagy juhtejből készült sajtok is. Ne fogyasszunk nyers tojást és az ezzel készült ételek (házi majonéz, tiramisu, krémek, lágy tojás, madártej) szalmonella miatt. Kertészkedés, virágültetés után fontos a nagyon alapos kézmosás - köröm alatti részt is beleértve - vagy egyszerűbb, ha kesztyűben csináljuk, és utoljára vigyázat a homokozónál, hiszen oda is járhatnak macskák…

 

Szerző: M. Marianna - Kecskemétimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Új Rumini kötetek- nem csak rajongóknak!

Rumini sokak kedvence: mutatjuk a sorozat részeit!

Nem kérdés, hogy a nagyovis és kisiskolás korosztály körében az egyik legnépszerűbb olvasnivaló a Rumini. Van, aki már önállóan olvassa, van, aki esti meseként hallgatja a tengerész egér izgalmas kalandjait. Sőt van, aki így is, úgy is! :) 
Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.
Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Az ősz számos lehetőséget kínál, hogy a gyerekek számára izgalmassá és élvezetessé tegyük ezt az évszakot. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyek segítenek felfedezni az ősz szépségeit és kihasználni az évszak sajátosságait a családi élmények során.
Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Vannak olyan végzetes mondatok, amit a szülők később megbánnak. Van pár ismétlődő dolog, amit ha gyakran mondunk gyerekeinknek, akkor azzal akár hosszú távon nehezítjük meg a gyerek és a magunk életét is.- Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.
Ugrás az oldal tetejére