Jelenlegi hely

A lázcsillapítás 10 pontja

A lázcsillapítás egyszerűnek tűnik, mégis érdemes figyelembe venni a következő információkat. A bölcsődés és óvodás korú gyermekek viszonylag könnyen belázasodnak. Minden szülő aggódik, ha tapintásra a gyermek homloka egy kicsit melegebbnek tűnik a kelleténél.

A lázcsillapítás 10 pontja

 
1.  Lázcsillapításra csak akkor van szükség, ha a végbélben mért hőmérséklet meghaladja a 38,5 °C-ot, vagy a hónaljban mért hőmérséklet magasabb, mint 38 °C. A láz a szervezet természetes védekező reakciója, a gyógyulást szolgálja. Nem kell a láz azonnali, tökéletes megszüntetésére törekedni! Az is eredmény, ha a kis beteg 39 °C-os hőmérsékletét 38 °C-ra tudjuk csökkenteni.
 
2. Mivel a csecsemőknél gyakran alkalmazott kúpoktól rettegnek a kisgyermekek, a tablettákat pedig koruknál fogva még nem tudják biztonsággal lenyelni, náluk a kedveltgyümölcsízű lázcsillapító szirupok alkalmazása lehet célravezető.
 
3. Célszerű a kisgyermek életkorának megfelelő lázcsillapító szert a házi patikában, otthon is tartani. A kisgyermekek lázcsillapításához a szakemberek elsősorban ibuprofén- vagy paracetamoltartalmú szirupokat javasolnak, ezek a gyógyszertárakban vény nélkül kaphatók. Az ibuprofén, amellett, hogy hatásosan csillapítja a lázat és csökkenti a különféle fájdalmakat; a paracetamolhoz képest jelentős gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik.
 
 

 
4. Sose adjunk a kisgyermekeknek felnőtteknek készült gyógyszert! A felnőtteknél bevált acetil-szalicilsav hatóanyag használata 10 év alatti életkorban a ritka, de súlyos kimenetelű Reye-szindróma kialakulásának esélye miatt kerülendő.
 
5. A készítményeket mindig a gyermek korának és a betegtájékoztatóban leírt adagolásnak megfelelően kell alkalmazni. A szükséges mennyiségek kimérésére a termékhez mellékelt adagolóeszközt kell alkalmazni. Tartsuk észben, hogy a gyógyszerek szándékos aluldozírozása a hatástalanság mellett éppen annyira káros is lehet, mint a túldozírozás.
 
6. A különböző hatóanyagú lázcsillapító készítmények (ibuprofén, paracetamol) egyidejű vagy váltott alkalmazása rutinszerűen nem javasolt. Nem szabad azt tenni, hogy egy adag ibuprofén adását néhány óra múlva egy adag paracetamol követi, majd bizonyos idő elteltével újból ibuprofén következik. Ennek a helytelen gyakorlatnak a követésével a lázcsökkentés nem lesz eredményesebb, ugyanakkor az esetleges mellékhatások kifejezettebbekké válhatnak.
 
7. Ha a hónaljban 39 °C-ot, vagy többet mutat a lázmérő, a gyógyszerek mellett hűtőfürdőt vagy langyos vizes borogatást is kell alkalmazni. A hűtőfürdő során a kisgyereket 37–38 °C-os fürdővízbe kell ültetni, majd a gyerek lábánál a fürdővízhez fokozatosan hideg vizet kell csorgatni, egészen addig, míg a víz hőmérséklete kb. 30 °C-ra csökken, ekkor ki kell venni a vízből a gyereket. Langyos vizes borogatás során langyos vízzel benedvesített törölközőbe kell a lázas gyereket tekerni, nyaktól térdig. A bugyolálást eleinte 10 percenként, később ritkábban kell cserélni.
 
8. A lázas gyerek sose legyen túlságosan melegen öltöztetve, bugyolálva vagy vastagon betakarva; a szobájának az ideális hőmérséklete 20–21 °C.
 
9. Tartsuk szem előtt, hogy lázas állapotban a folyadékigény fokozott, az egyébként szokásos napi mennyiség másfélszeresét is igényelheti a gyermek; ügyelni kell arra, hogy elegendő mennyiségű folyadékot itassunk vele.
 
10. Ha a lázas panaszok a gyógyszeres kezelés ellenére 3 napnál tovább fennállnak, vagy egyéb súlyos, szokatlan tünetekkel (pl. lázgörcs, gyakori hányás) társulnak, orvoshoz kell fordulni.
 
 
 
Dr. Budai Marianna PhD

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Te mivel kapcsolódnál ki? Ünnepeld Te is a lusta napot!

Te mivel kapcsolódnál ki? Ünnepeld Te is a lusta napot!

Ugyan a "lusta nap" hivatalos ünneplése nem létezik, de van egy világszerte elismert nap, amit "Nemzetközi Lusta Napnak" neveznek, és ezt augusztus 10-én ünneplik. Ezen a napon arra bátorítják az embereket, hogy lassítsanak le, pihenjenek, és élvezzék a semmittevést.
5+1 tipp, mit ne felejtsünk el ellenőrizni az utastérben az autós családi utazás előtt

5+1 tipp, mit ne felejtsünk el ellenőrizni az utastérben az autós családi utazás előtt

A nyár közepén járunk, sokan most indulnak nagy családi nyaralásra, jellemzően jól megpakolt autóval – különösen, ha hosszabb időre és messzebbre utaznak. A kalandos utazás azonban veszélyeket is rejthet magában, ha nem megfelelően pakolunk vagy néhány alapvető dolgot figyelmen kívül hagyunk.
Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Mostanra már nyakig vagyunk a nagy nyári szünet kellős közepében. Mindenki elképesztően várta, a szülők talán már el is felejtik a holazalvókám-elfelejtettükalogopédiafüzetet-beposhadtazúszáscucc kombinációját, a gyerekeknek pedig egy ideje nem kell a szülők gyengéd (vagy épp agyvérzésközeli hangvételű-keljmárfelmertelkésünk!!!) ébresztésére kelniük. Szóval mit csinálnak? Hát még az ébresztőóra megcsörrenése ELŐTT természetesen közlik, hogy felkeltanaaaap, éhesvagyooook, kakiltaaaaam :D Én nem tudom, hogy vannak kódolva, de egyszerűen félelmetes, hogy a tanév idején 7kor sírva nyalábolom ki az ágyból az ovist, bezzeg a szünidőben 6kor már arcon pörögnek a testvérével együtt… Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

A nagy nyári melegben gyakran úgy érezzük, hogy könnyebb lenne egy kávéval, vagy teával. Forró helyzetekre jól jön néhány jeges korty akár mindkettőből.
Ugrás az oldal tetejére