A változtatás célja az, hogy a korábbinál rugalmasabb legyen a napközbeni gyermekellátások rendszere, az új intézmények könnyebben tudnak majd alkalmazkodni a kisgyermekes családok igényeihez. Az új bölcsődetípusok: a mini-, a munkahelyi és a családi bölcsőde.
Fotó: kormany.hu
A minibölcsőde elsősorban a kisebb településeken jelent megoldást. Felépítése és alapításának feltételei is egyszerűbbek. A gyermekek száma és a személyzet létszáma is kisebb, mint a hagyományos bölcsődékben.
A munkáltatókat ösztönzik munkahelyi bölcsőde létrehozására, ennek finanszírozásában az állam is szerepet vállal.
A családi napközik utóda lesz a családi bölcsőde. Saját- vagy bérelt lakásban is kialakítható, a családi napközikkel szemben ezeket csak három év alatti gyerekek vehetik igénybe.
Novák Katalin kérdésre válaszolva elmondta, hogy a meglévő - pályázati forrásból finanszírozott - családi napközik működési feltételei az átmeneti időszakban nem fognak változni, tehát az előírtnál nagyobb létszámban és 14 éves korig is fogadhatnak gyerekeket.
2017-től kötelezik a bölcsődei ellátás biztosítására azok a településeket is, ahol tízezernél kevesebben élnek. A férőhelyek számát pedig országosan tovább bővítik a következő években.
Budapestimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges