Jelenlegi hely

A közösségek fénye - Baba-mama/papa klubok országos találkozója

Védőnők, szoptatási tanácsadók, lelkes anyukák, egyházi munkatársak, könyvtárosok, dúlák szerveznek rendszeres alkalmakat, klubokat a kisbabás szülőknek. A Három Királyfi Három Királylány Mozgalom pedig nekik rendezte meg a baba-mama/papa klubok találkozóját 2016. április 16-án Budapesten, ahová Nyíregyházától Pécsig, Szegedtől Sopronig érkeztek a résztvevők.

A program felvezetéseként fotópályázatot hirdettek, melyre mintegy 100 képet küldtek be a klubok vezetői szerte az országból. A képek tanúskodnak arról a sokszínűségről, amit ezek a közösségek betöltenek a családok életében. Barátságokat, információt, közös alkotást, ünneplést és pihenést, de nem egyszer ügyek melletti kiállást, életmódváltást is segítenek a baba-mama klubok. A pályázaton résztvevő klubok között többek között magyar vállalkozók felajánlásából az Almatár almaléit, Antoni bábokat és babazászlókat sorsoltak ki.

A program Odor Andrea országos vezető védőnő köszöntőjével kezdődött, aki a klubok jelentősége mellett arról beszélt, hogy személyes szívügye is a téma. Délelőtt során Kádár Annamária és Léder László előadásai hangzottak el. Mindkét előadás a hősökről szólt. A mesebeli hős mindig elindul, kockázatvállalása és bátorsága kell ahhoz, hogy legyőzhesse az akadályokat, és világra nyitott, segítőkészsége ahhoz, hogy barátokra leljen. Zimbardot idézve érdemes mind a múlttal, mind a jövővel kapcsolatban pozitív beállítódásban élni, a „jelen hedonizmusa” pedig az, amikor a vidám történéseket észrevéve, a mindennapoknak örülve tudunk élni. Az apa hősiességéhez több feladatot kell megoldani, mondta el Léder László, a Mozgalom által kiadott Apa füzetek egyik szerzője. A médiában és még a mesekönyvekben sincs valódi apakép. A gyerekek kiegyensúlyozott neveléséhez azonban a szerető, bizalmi légkört kialakító apára szükség van. A fiú életében meghatározó, ha megkapja az „ügyes vagy, jól megcsináltad!”, a lány a „büszke vagyok rád” mondatot az apától. Egy új családi munkamegosztás és az apakép megerősítése szükséges.

A bemutatkozó klubok között gyermekek, ill. az anyák igényeire fókuszálókat is megismerhettek a találkozó résztvevői. A budakalászi Csörgő és Fakanál klub vezetője elmondta, hogy bevonhatók ismerős „nagymamák” a gyermekfelügyeletbe, így az anyukák tudnak kicsit magukra figyelni. Az erdőkertesi klub abból a felismerésből indult, hogy egy új településre költöző családnak közösséget kell építeni és az anyukákon keresztül az apák is barátokat találhatnak. Nyíregyházán már sok éve megújul a klub, mert már a várandósoknak is tartanak felkészítő foglalkozást, s részt vehetnek a klub találkozóin. A Születés Hete és a Hordozás Hete kapcsán, városi szinten is megjelenő, látványos rendezvényeket tartanak. A találkozón jelen lévő egyházi baba-mama klubok elmondták, hogy összeköti őket a hitbéli közösség is, de ettől a plébániákon működő klubok is teljesen nyitottak.

A programra érkezők visszajelzéseiből kiderült, hogy az előadásokon túl a beszélgetéseken is sokat gazdagodtak. A munka-magánélet egyensúlyával foglalkozó csoportban elhangzott, hogy a munkába való visszatérés már elkezdődik a szülési szabadság kezdetén, és a visszatérésre az egész családnak fel kell készülnie. A zenei és mozgásfejlesztéssel foglalkozó csoportot Gállné Gróh Ilona tartotta, ahol a résztvevők kicsit belekóstolhattak a Ringató világába. A gyermekneveléssel foglalkozó csoport egyik tanulsága, hogy az egész családra és nemcsak a gyerekekre kell figyelni, hiszen a család minden tagja egyaránt fontos. A szülőknek el is kell tudni engedni a gyermeket, és eldönthetik, hogy aggódó vagy támogató szeretettel kísérik őt. A környezettudatosság kérdésével már az ebédszünetben is ismerkedhettek a résztvevők. Mosható pelenkákat, környezetet nem károsító mosó- és tisztítószereket is megnézhettek a Deja-Vu világ és a temiti.hu révén. A szervezők fontosnak tartották, hogy a párkapcsolatok kérdésével is foglalkozzon egy csoport, mivel számos házasság pont a kisgyermek érkezésével romlik meg. Talán nem véletlen, hogy ide jöttek a legtöbben, illetve ez a csoport beszélgetett a legtovább. A családban fontosak a rituálék, jó szokások, melyek kialakítását tudatosan is érdemes alakítani. A gyerekeknek nemcsak az a fontos, hogy őt szeressék, hanem, hogy lássa szülei egymás iránti szeretetét is.

A Baba-mama/papa klubok találkozója hangulatában is hasonlított a klubokhoz, hiszen nagyon sok gyerek, teljes család, nagyszülő is eljött. A székesfehérvári SZÉNA Egyesület színvonalas játszóházat és kisbabasarkot alakított ki, az Eisberg munkatársai zöldségszobrászatra várták a gyerekeket.

A program szervezői fotókiállítást hamarosan vándorkiállításként indítják útjára illetve a szervezők tervezik további regionális találkozók megtartását is. A klubok nagy része, bár alapvetően közösségi, önszerveződő jellegű, a vezetők elmondták, hogy a tudás, a szakmai anyagok segítséget jelentenek illetve a vezetés súlyát viselőket támogatásnak élik meg, amikor megbeszélhetik tapasztalataikat. A résztvevők ezért is kapták meg a Borka füzetet, melyet a Borka világa csapata állított össze a konfliktusok megoldásáról, illetve az Apa füzeteket.

Forrás: Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére