Jelenlegi hely

Én és a kézírásom - 4. rész

Interaktív cikksorozat szakértőnktől a kézírás és önismeret kapcsolatáról egy új műfaj, az Elemző Írásnapló segítségével! Ha lemaradtál volna az előző részekről: az 1. rész ITT, a 2. rész ITT, a sorozat 3. darabja pedig ITT olvasható. 

Az önreflexió fontos része a tudatos életvezetésünknek. Az énünkre való rálátás képessége személyiségfejlődésünk legfontosabb lépései között van. Ha képesek vagyunk önmagunkat kívülről látva megfigyelni majd értelmezni a viselkedésünket, akkor céljaink is könnyebben kirajzolódnak és közelebb kerülhetünk egy „minőségi” életúthoz is. Az önreflexió egyik kézenfekvő eszköze lehet a saját kézírásunk tudatos megfigyelése. Ebben segít neked ez sorozat! 

Előző fejezetünkben ismerkedtünk az írás belső univerzumával, részletesen annak két kiterjedésével, a horizontalitással és a vertikalitással. A papíron való mozgás azonban még két dimenzióban zajlik: a mélység és az idő dimenziójában is megjelenik, és pszichés tartalmakat hordoz.

Milyen pszichés erőkkel, jellemzőkkel van összefüggésben a tollvonás mélysége és az írás sebessége? Vizsgáljuk meg írásgalaxisunk újabb rétegeit, előbb azonban létre kell hoznunk azt!


Emlékeztetőül az Önreflexiós Kézírásnapló hozzávalói:

1. Vegyél egy A /4-es méretű fehér lapot (ne vonalasat vagy kockásat) és egy jó minőségű tollat!
2. Keress egy nyugodt negyed órát, találj egy asztalt kényelmes székkel és jó megvilágítással.
3. Meséld el a papíron a napodat vagy akár a terveidet, ami éppen foglalkoztat, szabad fogalmazásban! 
4. Írj mindig megszólítást az elejére (lehet az valós vagy képzeletbeli barátnő, akár Kedves Grafológus, Kedves Naplóm, stb.), és a végén írd alá. 
5. Ha az első írás kész, kezdd el gyűjteni az újabb és újabb írásaidat egy szép mappába, ahol majd emlékül megőrizheted magadnak és visszatekinthetsz a fejlődésedre az Írásnaplón keresztül.
6. Most arra kérlek még, hogy tegyél 5-6 másik lapot is a legfelső lap alá, hogy mai szempontunkat vizsgálni tudjuk.

Fontos szempont, hogy ne a szépírásra törekedj, hanem a természetes írásrutinodat használd!

Ha készen vagy, akkor kezdődjék a szemlélődés a papíron - és önmagunkban!


A mélység és az idő

Írásunk következő dimenziója a mélység. Tapintsd meg a papírt, forgasd, érzékeld az írás fizikai rétegét! Teljesen sima felületet tapintasz, vagy érzékeled a vonalak árkait, bemélyedését is a papíron? Nézd meg a papír hátulját is, átütött-e a nyomás, kidomborodnak-e ott is az írásjelek nyomai? Ha még a második, harmadik alátét papíron is érzékelhető bemélyedéseket látsz, akkor biztosan erős nyomással írtál! 

Miről szólhat az írás mélységét okozó írásnyomás?

A vitalitásunkkal, a pszichés belső energiáinkkal van leginkább összefüggésben. Nehezen vizsgálható dimenziója ez a kézírásnak, mivel sok külső körülménytől is függ: az alátéttől, a toll fajtájától, a toll fogásától, stb. 

Most figyeld meg néhány leírt szó erejéig, hogy hogyan fogod a tollat és milyen irányú az erőkifejtésed, amikor írsz! Ha a mutató ujjaddal a tollon keresztül a papírra fejtesz ki erőt, akkor optimális a tollfogásod és az energia a vonalakba áradva segíti az előrehaladást.

Nagy nyomás esetén nagyobb vitális erők segítenek, küzdőképesebb vagy, nagyobb önbizalom segít téged, míg kis nyomás esetén gondolj bele, nem vagy-e félénk, esetleg túlérzékeny, annyira kifinomult személyiség, aki inkább az elefántcsont tornyába szeret lenni, semmint a küzdőtér közepén? 

Ha görcsösen szorítod ujjaiddal a tollad és energiáidat a toll szorítására fordítod, akkor az írásnyomás ugyan nagy lesz, de nem optimális, energiáidat fölösleges vívódásokba szórhatod. Ilyenkor a vonalak - és persze a lélek -feszültséget hordoznak, és belső energia-vesztésekről tájékoztatnak. Energiáid nem tudnak oldottan és hatékonyan áramlani, mert belső blokkok akadályoznak a működésben. 

Az önvizsgálat szempontja lehet, hogy a meglehetősen sok energia befektetéssel vajon arányos-e az elért eredmény? Ha nem, akkor itt az ideje befelé tekinteni és megkeresni az okát, hogy hatékonyságodat optimalizálni tudd! A kevesebb néha több és gyakran még kellemesebb is! Ennek a „ kellemességnek” az írásban való megjelenését és összefüggéseit a következő alkalommal fogjuk megnézni.

Írásgalaxisunk negyedik dimenziója az írás sebessége, az idő dimenziója! 

A kézírás vizsgálatakor ez is összetett szempont, de igazán megéri megvizsgálni, mert pszichés tempónkkal áll szoros kapcsolatban.Fókuszálj most írásodban arra, hogy mozdulataid és betűformáid segítik-e a gyors előrehaladást? Inkább fékezettséget, visszafogottságot tapasztalsz a folyamatban, a formák uralkodnak az írásodon vagy a formákkal kevésbé törődve a mozgáslefutás az, ami dominál. Elhanyagolod-e a formákat a haladás kedvéért vagy gondosan kirajzolod őket a tempó rovására is akár?

Ha nem tudsz dönteni, akkor lehetséges, hogy épp egyensúlyban van a kettő, azaz jól tartott tempó mellett még a formákra is ügyelsz. Talán nem szükséges a pszichológia nyelvére lefordítanom a jelenséget, annyira magáért beszél! 

A sebességet azonban kétfajta módon tudjuk elérni. Az egyik a kéz sebessége, mely inkább ösztönös temperamentumunkkal van összefüggésben, a másik az agy, a gondolkodás sebeségével, a produktivitással. Ha a sebességet a lendület adja, az gyors észlelést, reakció időt, esetleg belső nyugtalanságot feltételez, a produktivitás a célszerűségre törekvésből és a kreativitásból, lényeglátásból ered. Mit jelent ez? Hogyan alakítod át a betűidet az iskolában tanultaktól eltérően, hogy az minél gyorsabb tempót eredményezhessen? Itt jelenik meg a leleményesség, ötletesség, átalakítási képesség a kézírásunkban.

Megfigyelési szempontok az írástempónkhoz:

A leggyorsabban enyhe jobb dőléssel (a betű tengelyek és törzsvonalak iránya) tudunk írni (75-85 fok) jobb kezesek esetében. Minden más dőlés lassítja a folyamatot. A vonalak lendülete, gördülékenysége, íveltsége és a betűelemek egyszerűsödése és azok logikus összekapcsolása teszi lehetővé a gyors előrehaladást. A gyors írás tulajdonosa gyorsan is gondolkodik, ám a tempó a gondolkodásunknak csak egy jellemzője a sok közül, melyet természetesen a kézírásunk is tükröz.

A kézírás a személyiség csodálatos univerzuma, melynek megismerésére invitállak következő fejezetinkben is.

Találkozzunk két hét múlva újra itt, és folytatjuk majd kalandozásunkat kézírásunkban és önmagunkban!

 

 




 

Demeter Lilla
grafológus, írásanalitikus szaktanácsadó

Budapestimami

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg mással is!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Ugrás az oldal tetejére