Jelenlegi hely

Segítséég! Változott a Munka Törvénykönyve!

A Pécsimami egyik kedves olvasója - aki szakmáját tekintve könyvelő - osztotta meg velem az alábbi összefoglalót arról, hogyan érinti a munkába visszatérő anyukákat az új Munka Törvénykönye:

"Bizonyára mindenki tudja, hogy július 1-től új Munka Törvénykönyv lép életbe, és ezzel kapcsolatban hallottatok, illetve olvastatok ezt-azt.
Íme hát a valóság:
 
A felmondás elleni védettség intézménye maradt a terhesekre és a szülés utáni szabadságon lévőkre, viszont megszűnt a gyerek 3 éves koráig fennálló védettség. Tehát, ha visszatérsz dolgozni, akkor a gyerek korától függetlenül felmondhatnak. Az az egy kitétel van, hogy ha adott munkahelyen van egy hasonló betöltetlen másik munkakör, akkor oda vissza kell venni. De ha nincs üres hely, vagy azt nem fogadod el, akkor a munkaviszony megszűntethető. (Manapság hol van betöltetlen munkahellyel váró munkáltató?)
 
A terhesek védettségének fontos feltétele, hogy még a felmondás előtt tájékoztatva lett a munkáltató. Azaz a jövőben, ha van munkáltatód és terhes leszel, azonnal írásban tedd meg a tájékoztatást!
 

 
Ha visszavesznek a munkahelyedre:
 
- munkáltató köteles a munkabéredet úgy módosítani, hogy a távollétedben megvalósuló azonos munkakör átlagos béremelésének megfelelő legyen
 
- munkáltató köteles tájékoztatni a teljes vagy részmunkaidős, a távmunkavégzésre irányuló valamint a határozatlan idejű foglalkoztatás lehetőségéről
 
- a munkavállaló is tehet javaslatot a munkaszerződés módosítására, amire 15 napon belül írásban kell reagálnia, valamint ha a munkavállaló 4 órában akar visszatérni, azt köteles elfogani.
 
- egyébként a munkaszerződés bármely pontja (különösen a munkavégzés helye és a munkakör) csak közös megegyezéssel módosítható
 
- a munkaszerződésben foglaltaktól eltérően átmenetileg évente 44 munkanapra más munkakörben, más munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztathat a munkáltató azzal a kitétellel, hogy a gyerek 3 éves koráig munkavállaló beleegyezése nélkül nem küldhet másik városba.
 
- visszatérést követő hatvan napon belül kell kiadni a szabadságot (elvileg a munkáltató mondja meg mikor) Életkortól függően 20-25 nap/év jár 1-1,5 évre (attól függően, hogy a szülés évében mennyi szabadság lett kivéve). Viszont a következő babázás után már fél évvel kevesebb szabadság jár az új Munka Törvénykönyv szerint.
 
 
Ha nem vesznek vissza a munkahelyedre:
 
- A visszatérés napján felmondhatnak, és a következő naptól indul a felmondási idő, ami alapból 30 nap (+ 5/15/20/25 nap a munkaviszonyban töltött évek számától függően). A felmondási idő felét nem kell ledolgozni.
- A ki nem vett szabadságot pénzben ki kell fizetni.
 
- A munkában töltött utolsó napon, de legkésőbb a munkaviszony megszűnését követő harmadik napon ki kell fizetni minden jussot.
 
- Jár végkielégítés is: 3 év után egyhavi, 5 év után kéthavi, tíz év után háromhavi, stb.. A munkaviszony éveibe beszámít a gyerekvállalás miatti távollét is.
 
- Amíg GYES-re vagy jogosult addig nem kaphatsz álláskeresési járadékot, aminek az összege az átlagbér 60%-a, max. 93 ezer ft. Ez az óriási összeg 3 hónapig jár, utána 22.800 forintos támogatást lehet kérvényezni.
 
Reméljük ideáig senki nem jut el!"

Kriszta, köszönjük a hasznos összefoglalót!
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére