Jelenlegi hely

ÉletTér tisztítás, avagy a házszentelés és a Vízkereszt hagyománya

"Békesség e háznak! És minden lakójának!” – szól a köszöntés vízkereszt táján, amikor keresztény családoknál lakásszentelést tartanak.
Mire való ez a szokás, miért jó házszentelőt tartani? 

A karácsonyi időszak végén, az új év kezdetén lehetőségünk nyílik arra, hogy életterünket, otthonunkat  megtisztítsuk az úgynevezett házszentelés szertartásával. Minden rendszeres emberi tartózkodásra szánt teret célszerű évente legalább egyszer megáldani, megszentelni.

Rossz lelkiállapot, viták, családi nézeteltérések rendszeres visszatérésekor kifejezetten üdvös a házszentelés, ugyanis a római katolikus vallás szerint a gonosz erőket is távol tartja, elűzi, nem engedi be őket, ezért is kerül az ajtófélfára az alább olvasható írás, illetve történik a katolikus pap által a ház, az élettér szenteltvízzel való körbehintése.

A római katolikus egyházban a január 6-án tartott vízkereszt, más néven epifánia (azaz az Úr megjelenése vagy Urunk megjelenése) vagy háromkirályok az egyik legősibb keresztény ünnep, amely Jézus Krisztus megjelenésének, kinyilvánulásának pillanatait kapcsolja egybe.

Az egyik a napkeleti bölcsek imádása (és korábban, a Karácsony ünnepének kialakulása előtt Jézus születése).
A másik, Jézus megkeresztelkedése a Jordánban, és Jézus első csodája a Kánai menyegzőn, ahol a vizet borrá változtatta.

Ezek közül később keleten Jézus keresztsége lett hangsúlyos (erre emlékeztet a vízszentelés), nyugaton pedig a napkeleti bölcsek látogatása került előtérbe. A katolikus egyházban a karácsonyi ünnepkör advent első vasárnapjától, a karácsonyi idő karácsony előestéjétől a vízkeresztet követő vasárnapig tart. Vízkereszt a farsang kezdete. Tehát jelenleg ez utóbbi időszakba léptünk.



A magyar vízkereszt elnevezés a víz megszentelésének szertartásából származik, emlékezvén Jézus megkeresztelkedésére. Vízkeresztkor ugyanis a katolikus egyház vizet szentel. A víz szentelése a szentelmények közül a “szentelő vagy konszekráló áldások” közé tartozik.
Ezzel a szenteltvízzel Vízkeresztet követően szokás - többek között - a lakások szentelése.

A házszentelésnél a pap vagy a családfő - amennyiben szentségek birtokában van - a megfelelő imádságok kíséretében szentelt vízzel hinti meg életterünket, és kéri az Úr oltalmát a lakásra és az ott élőkre, emellett felírja a megfelelő szöveget az ajtófélfára, mely 2019-ben így néz ki:
 

20†C†M†B†19


A három betű jelentése Christus Mensionem Benedicat!, azaz "Krisztus áldja meg e hajlékot!", elöl és hátul pedig a megszentelés éve látható.

Ha szeretnénk kérni otthonunk megszentelését, hívjuk fel a lakhelyünkhöz tartozó római katolikus plébániát vagy forduljunk kérésünkkel közvetlenül a plébános atyához.

 


Juhász Gyula - Vízkeresztre
 

Jövének távol, boldog Napkeletről

Három királyok, híres mágusok,

Mert hírt hallottak a csodás Gyerekről,

Kiről legenda és jóslat susog.

 

Ki született szegényen Betlehemben,

Kit megöletne Heródes király

S aranyat, tömjént, mirrhát lelkesedve

Hoz néki Gáspár, Menyhért, Boldizsár!

 

Szerecsen, indus, perzsa, mind csodálja

A Kisdedet, ki a jövő királya

S a csillagot, mely homlokán ragyog.

 

Ô édes, kedves. Bájolón gagyog

S egy pintyőkét néz, mely szent szelíden

A Szűz Mária vállán megpihen…

 


 

Baranyai-Vigh Mirtill   
- Monorimami -


Bevezető forrása: Magyar Kurír

 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére