Pécs Megyei Jogú Város Egyesített Egészségügyi Intézmények Anyatejgyűjtő Állomás Anyatej átvétele: hétfő, szerda, péntek: 7:00-9:00 óra között Autós begyűjtés Pécs területén: minden munkanap 7:30 órától Anyatej kiadása munkanapokon: 11.30-14.30 óra között Ünnepnapokon, szombaton és vasárnap anyatej gyűjtés és kiadás: 10:30-12:00 óra között
|
AZ ANYATEJGYŰJTŐ ÁLLOMÁS FELADATA
- Összegyűjteni az anyatejet azon anyáktól, akiknek a gyermekük szoptatásán túl többletként termelődő anyateje is van.
- Anyatejjel ellátni a 17/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 5. § (3) bekezdésében foglaltak alapján meghatározott jogosult beteg, koraszülött és kis súlyú újszülötteket, akiket édesanyjuk anyatejjel táplálni nem tud.
- PTE Klinikai Központ Koraszülött Intenzív Osztály anyatej ellátása
JELENTKEZÉS ANYATEJ LEADÁSÁRA
- a területi védőnő segítségével,
- közvetlenül az Anyatejgyűjtő Állomáson személyesen, vagy telefonon.
KI ADHAT LE ANYATEJET, MIK A LEADÁS FELTÉTELEI?
Anyatejadást megelőző kötelező vizsgálatok:
- VDRL vizsgálat (A vizsgálatot a várandósság alatt végzik, az erről készült leletet kell behozni az Anyatejgyűjtő Állomásra.) 1 éven belüli negatív eredményt elfogadható.
- Tüdőszűrés (Az anyatejadó anyákat soron kívül fogadják. A vizsgálat helye Tüdőszűrő állomás,Lánc utca 12. ) 1 éven belüli negatív lelet fogadható el.
- HIV ellenanyag szűrővizsgálat (A vizsgálat helye7623 Pécs, Szabadság út 7. Baranya Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv) 1 éven belüli negatív lelet fogadható el.
- Széklet vizsgálat (A vizsgálathoz háziorvos ad beutalót és széklettartályt. Vizsgálat helye a 7623 Pécs, Szabadság út 7. Baranya Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv) 1 hónapon belüli negatív eredmény fogadható el.
- Felnőtt háziorvosi igazolás, hogy az a donor anyának nincs fertőző, idült, vagy olyan betegsége, ami az anyatej donorálást akadályozza.
Minden vizsgálathoz a háziorvostól kell beutalót kérni, melyen szerepelnie kell, hogy a vizsgálatok anyatej leadáshoz szükségesek.
Csak érvényes, negatív leletek birtokában kezdődhet el a folyamatos anyatejadás.
Egyéb, a donor, anyatejet adó anyára vonatkozó feltételek:
- Nem szed, használ, olyan gyógyszert, amelynek a hatóanyaga átkerül az anyatejbe. Ha az anyatejadás idején olyan gyógyszerszedés válik szükségessé, amelynek a hatóanyaga átkerül az anyatejbe, akkor az anyatejadást a gyógyszerszedés idejére fel kell függeszteni!
- Káros szenvedélytől mentes:nem dohányzik, nem fogyaszt alkoholt, nem fogyaszt kábítószert!
ANYATEJ BEGYŰJTÉS
Az Anyatejgyűjtő Állomás csak a frissen fejt (nem lefagyasztott) 48 órán belül gyűjtött anyatejet veszi át. A fejéséhez intézetünk biztosítja a szükséges steril üvegeket. Az anyatej átvétele céljából gépkocsivezetőnk a hét minden munkanapján a délelőtti órákban keresi fel otthonában az anyatejadó anyákat. A legkisebb mennyiség, amiért a gépkocsivezető házhoz megy: 200 ml. Természetesen az Állomásra ennél kisebb mennyiséget is be lehet hozni.
Az anyatej szállítása a gépkocsiban hűtőtáskában történik.
Az anyatej literenkénti ára 2700 Ft, amely adómentes jövedelem a tejadó anyák számára. Az anyatej árát havonta számoljuk el, az összeget postán küldik, vagy a tejadó anyák bankszámlájára utalják.
A begyűjtött anyatejet ellenőrzésnek vetjük alá és pasztörizáljuk.
Az anyatej egy részét a kórházakban ápolt gyermekek kapják meg, más részét az anyatejet nélkülöző, de már otthon gondozott gyermekek kaphatják meg, a gyermekgyógyász szakorvos javaslatára térítésmentesen.
AZ ANYATEJ IGÉNYLÉS MÓDJA
Az anyatejet térítésmentesen (ingyen) kaphatják meg azok a csecsemők, akik számára fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásuk során, továbbá járóbeteg-szakellátásuk során a gyermekgyógyász szakorvos, illetve házi gyermekorvosuk anyatejet rendelt.
Az anyatejet vényre (receptre) kell havonta (1-31-ig) felírni.
Az anyatejet igénylő gyermekek szülei a gyermekorvos által felírt recepttel kereshetik fel az Anyatejgyűjtő Állomás védőnő munkatársait.
AZ ANYATEJELLÁTÁS FELTÉTELEI
A kötelező egészségbiztosítás keretében járó anyatejellátás feltételeit a 47/1997. (XII. 17.) NM rendelet határozza meg az alábbiak szerint:
- § A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól (Ebtv.) és végrehajtásáról rendelkező 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 5. § (3) bekezdésében foglaltak szerint térítésmentes anyatejellátásra jogosult:
- a) a koraszülött,
- b) kis súlyú újszülött,
- c) az érett újszülött és csecsemő, ha súlyos
- ca) táplálkozási allergiában,
- cb) felszívódási zavarban,
- cc) hasműtéttel járó fejlődési rendellenességben szenved, és az anya saját tejével táplálni nem tudja.
- § Az 1. §-ban foglalt eseteken túl térítésmentes anyatejellátásra jogosult a csecsemő, ha az anya
- a) fizikailag alkalmatlan az anyatejjel történő táplálásra,
- b) olyan fertőző betegségben vagy mérgezésben szenved, amely a csecsemő egészségét veszélyezteti,
- c) olyan gyógyszert szed, amely szedése a szoptatás időszakában ellenjavallt,
- d) súlyos, gyakori tudatvesztéssel járó állapotban van,
- e) pszichés állapota a szoptatást lehetetlenné teszi,
- f) a szoptatás időszakában meghalt, vagy a gyermeket elhagyja.
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 5. § (3) bekezdése szerint:
a csecsemő 8 hónapos koráig az egészségügyért felelős miniszter rendeletében meghatározott esetekben fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátása során, továbbá járóbeteg-szakellátása során a gyermekgyógyász szakorvos, illetve házi(gyermek)orvos rendelése alapján jogosult térítésmentesen anyatejellátásra.
Egy-egy csecsemő számára maximum annyi anyatej adható ki amennyit az orvos felírt. Mivel azonban a kiadható anyatej mennyisége mindig a készlettől, tehát az anyatejadó anyák által leadott anyatej mennyiségétől függ, ezért nem garantálható minden esetben, hogy azt a mennyiséget ki tudjuk adni.
A KIADOTT NŐI TEJ TÁROLÁSA ÉS FELHASZNÁLÁSA
A pasztörizált anyatejet felhasználásig normál hűtőszekrényben + 2-4 oC között kell tárolni. Felmelegítés előtt fel kell rázni, mert az anyatej zsíros és vizes fázisra válik szét tárolás közben. Mindig csak annyi anyatejet szabad felmelegíteni étkezési hőmérsékletre, amennyit a csecsemő elfogyaszt. Forralni felesleges és káros! A már felmelegített, de el nem fogyasztott anyatejet eltenni, újra felhasználni nem szabad.