kép forrása
„Baby blues”
Nagy mértékben függ az adott anyuka személyiségétől, szorongásaitól, hogyan képes ezt az időszakot megélni, de a környezeti hatások szerepe is kiemelkedően fontos. Az aktuális családi körülmények, a párkapcsolat, a munkahelyi légkör egyaránt számít.
Sosem volt egyszerű kismamának lenni, s erre még rátett a koronavírus járvány megjelenése is. A terhesgondozás folyamata sem a korábbi éveknek megfelelően zajlott minden tekintetben zökkenőmentesen, másrészt pedig a Covidon átesett kismamák testileg és lelkileg is nehezebb helyzetben voltak és vannak. Az aktuális időszak nem kímélte a babát váró anyákat sem.
kép forrása
Mi történik a szülés után?
Életünk legszebb pillanata, amikor egy kisbabának adunk életet. Éppen ezért sokan csalódásként éljük meg, amikor kilenc hónap várakozás után mégsem tudjuk boldognak érezni magunkat.
Környezetünk is velünk együtt várja ezt a csodát, s meglepődve veszik tudomásul, ha a sok teendő, fáradtság és aggodalom miatt egy rosszkedvű, szomorú anyukát látnak.
A szülés utáni depresszió okai
Kialakulásának okai között genetikai, hormonális faktorokat is említenek, ha a családban már volt ilyen probléma, nagyobb eséllyel fordulhat ez elő az anyánál. Az alváshiány, a stressz, korábbi depressziós állapotok, önértékelési zavarok, párkapcsolati problémák, a társas támogatás hiánya szintén veszélyeztető faktort jelenthetnek.
Tehát a környezeti tényezők szerepe nagyon hangsúlyos, így a Covid vírus jelenléte kiemelten hatással lehetett a kismamák testi- és lelki egészségére. Nagyon sok ember került egy érzelmileg megterhelő időszakba. A nem egyértelmű információk rengetegében az emberiség általános tanácstalanságát és tehetetlenségét láttuk a jelenséggel szemben. Pszichés utóhatásai a járványnak sokáig érezhetőek lesznek még a gyermek- és a felnőtt társadalom tagjai között.
kép forrása
Mik a tünetek?
A hormonális változások, kialvatlanság hatására szomorúság, fáradtság, ingerlékenység, hangulatingadozás, koncentrálási nehézségek tapasztalhatók, amik maximum pár hétig természetes állapotnak tekinthetők. Ha azonban tartósan fennmarad ez az állapot, akkor valószínűleg már szülés utáni depresszióról beszélhetünk.
Fontos, hogy a kismama ne okolja magát, ez a betegség semmiképpen sem „választás kérdése”.
Legyen tisztában vele, hogy nem tehet róla, s ne szégyelljen mielőbb segítséget kérni.
- Saját maga vagy a környezete is észlelheti a problémát,
- a védőnők is rendszeresen érdeklődnek a kismama lelki állapota iránt és javasolhatják számára, hogy kérjen segítséget.
- A család támogatása, a háztartásban való részvétel sokat számít,
- a legfontosabb, hogy a kismama ne érezze egyedül magát!
- Hasznos lehet, ha minél több kismamával beszélget, baba-mama klubokba jár, ez segíthet kizökkeni számára a szülés utáni beszűkült világból, egymás problémáinak megbeszélése, a társas megerősítés, nagyon hatékony védőfaktort jelent.
- Ha azonban súlyosabbra fordul a probléma, érdemes pszichológus szakembert felkeresni!
kép forrása
A tüneteket komolyan kell venni, mert a gyermek későbbi fejlődésére is hatással lehetnek.
A kisbaba az anya mentén képes ezekben az időkben érzékelni önmagát, az anya visszajelzései befolyásolják fejlődését, kívülről várja a megoldást.
Ahhoz, hogy megfelelő kötődés alakuljon ki kettejük között, kiemelten fontos mindkettejük egészsége, tehát életreszólóan befolyásolhatja ez az időszak az anya-gyermek kapcsolatot. Tartsuk szem előtt, hogy a boldog anyuka tud érzelmileg kiegyensúlyozott gyermeket nevelni!
Szerző: Teveliné Horváth Melinda
okleveles pszichológus, sport szakpszichológus, pedagógus, terápiás kutya felvezető, life coach
https://www.facebook.com/tevelinemelinda/
- KAPOSVÁRIMAMI -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges