Jelenlegi hely

Tévhitek a gyermekneveléssel kapcsolatban I.

Nagyon sok megalapozatlan kijelentés, babona, népi jóslat kering a köztudatban. Ezen tévhitek eloszlatására vállalkozunk a következő néhány cikkben. 

Kedves Kismama, Kedves Édesanya!

Csodás ez a várandósság, tele örömmel, várakozással, változással, és készülettel. Mindenki máshogy éli meg, egy azonban biztos: amint a környezeted tudomást szerez róla, mindenkinek lesz hozzád egy-két jó tanácsa, hozzáfűznivalója, vagy épp jóslata.

Ezen jóslatok nagy része szerencsére semmi tudományos megalapozottsággal nem bír. Leginkább népi megfigyelések, tapasztalások alapján szerzett hiedelmekről beszélhetünk. Ilyen például, hogy ha csúcsos a pocak, akkor kisfiú, ha gömbölyű, akkor kislány érkezik. Ha sok a gyomorsava az anyukának, a babának bizonyosan nagy haja lesz.

Ezeken a megmosolyogtató mondatok mellett akad pár olyan is, ami nagyon mélyre tud hatni, és erősen befolyásolhatja az újdonsült édesanya önmagáról alkotott képét. Két mondatot szeretnék most kiemelni a kötődéssel kapcsolatosan, és tudományos megalapozottsággal eloszlatni a kételyeket, mert ezek a mondatok komoly károkat tudnak okozni!

Ha császármetszéssel szülsz, nem fog jól kötődni a gyermeked! Ha nem tudod szoptatni, nem lesz jó közöttetek a kapcsolat! TÉVES! MINDKETTŐ!!!

Az édesanyák nagy része készül a természetes szülésre. Szülésfelkészítőre járnak, légzéstechnikát sajátítanak el, sokaknak eszébe sem jut az esetleges császármetszés, mint végkifejlet. Mégis van, amikor arra kerül sor.

A szoptatással hasonló elképzelések adódnak, mint a szüléssel kapcsolatosan, valahogy olyan természetes, hogy menni fog. Aztán a szülés után rájövünk, hogy mégsem olyan egyszerű ez! A legtöbb édesanyának bizony keményen meg kell dolgoznia a sikeres szoptatásért, és még a kemény munka ellenére is előfordul, hogy valami oknál fogva nem sikerül.

Jó olvasni, hogy téves a fenti két állítás.

Hogy ne csak szimpla kijelentés legyen részemről, mellékelem a tudományos álláspontot is, hogy miért is hamis az állítás, miszerint a szülés körülményei vagy a táplálás módja befolyásolná a gyermek anyához való kötődését:

Bowlby volt az a csecsemőkutató, aki először foglalkozott a kötődéssel a 60-as évek végén, majd átdolgozta a saját elképzeléseit a 80-as évek elején. Felismerte, hogy a kötődés egy veleszületett szükséglet a tartós, szoros érzelmi kapcsolat kialakítására az önmagát ellátni képtelen csecsemő és gondozója között. Ez alapján láthatjuk, hogy maga a kötődés nem készen jön a világra a babával együtt, csupán a kötődésre való igény adott a születés pillanatában. A biztonságos kapocs kialakulásához pedig a kölcsönös interakciók és a gondozási tevekénységek adják meg a táptalajt: a testkontaktus, a kommunikáció, a játék, - mind hozzásegítik a gyermeket, hogy biztonságban érezzék magukat. A kötődés kialakulása az első életév folyamán valósul meg, azonban ennek az időszaknak is van egy érzékeny szakasza: a 6-12 hónapos közötti életkorban. Ebben az életkorban ugyanis a babák már saját maguk indította kölcsönös interakciókat folytatnak, és az ezekre adott szülői válaszreakciók azok, amelyek megszilárdítják a kapcsot a gyermek és a gondozója között.

Szóval nem, nem a szülés módja, és nem, nem a táplálás módja határozza meg azt, hogy a gyermek milyen módon fog kötődni a szülőhöz.

Azonban anyai oldalról fontos tudni: az anyaság kialakulásában okozhat döccenőket, ha nem az elképzelések mentén halad a szülés vagy a táplálás. Ezen döccenők kisimogatásához pedig ér szakember segítségét kérni! Szülő-csecsemő konzulens, szoptatási segítő és tanácsadó, gyermekágyas segítő, dúla – ezek a szakemberek mind azon dolgoznak, hogy az átmeneti akadályokban megtámogassanak titeket! 

Felhasznált irodalom


Szerző: Kis-Kovácsné Vancsa Barbara 

gyógypedagógus, evésterápiás szakember, szoptatás segítő és neuro-hidroterapeuta, szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens
https://www.facebook.com/mondjigentagyermekkorraegyesulet

- KAPOSVÁRIMAMI -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére