Hagyományt teremtő első rendezvényünk célja a méz jelentőségének, sokoldalú felhasználásának és az egészségre gyakorolt jótékony hatásának bemutatása, kóstolókon, játékos fejtörőkön, kézműves foglalkozásokon és szakmai előadásokon keresztül kicsiknek és nagyoknak.
Szervezők: Balokány-ligetért Egyesület, Komlói Méhész Egyesület, Baranyai Gasztrorégióért Egyesület
Előadók:
- Bohuny Tibor, akinek arany díjas selyemfű méze 2021-ben az Év kiváló Magyar Méz versenyén első helyezést ért el
- a PTE Farmakognóziai Intézet munkatársai
- Dr. Bencze Bálint fogorvos és gyógynövénykutató
- Kislépték Egyesület
A program:
10 órától
Méztermelők kiállítása és vására, méz kóstoltatás
10:00 Röppentő Zenekar akik magyar költők verseit és európai gyermekdalokat játszanak, bevonva a gyerekeket is a zenélésbe
10:30 A „Méhek, a természet apró csodái” rajzverseny díjátadója és kiállítás a rajzverseny képeiből (a pályázat részletei itt)
11:00-tól
- Polgár Zsuzsannától a mézeskalácsok nagyasszonyától leshetjük el a mézeskalács készítés-sütés-díszítés titkos technikáját, amit meg is tanulhatunk.
- Kató Mónika kerámia festő programján magunk festhetjük majd hazavihetjük alkotásainkat.
- „Mi ehető egy méhlegelőn?” séta Biobiával a Balokányban.
- Kincskereső játék az Ökováros Ökorégió Alapítvány szervezésében
- Mézes kvíz
14:00-17:00 Workshopok/közben gyerekprogramok
- Kötetlen beszélgetés angol nyelven is "Kérdezd a méhészt " Bohuny Tibor
- A mézek gyógyító hatása kutatások tükrében Dr. Balázs Viktória Lilla
- Tiszta mézet az üvegbe - mit kell tudni a mézhamisításokról és a hamisított mézről? Nagy-Radványi Lilla
- Mi fán terem az apiterápia? Mire használhatók a mézen kívül a méhészeti termékek, méhméreg, propolisz, virágpor, méhpempő stb? Juhász Zsolt
- A monasztikus medicina és propolisz találkozása egy termékben Dr. Bencze Bálint
17:30 Tombola sorsolás
Záró program: Az Ősforrás Zenei Műhely műsora, akik őseink zenei világát adják át népzenéből, moldvai, gyimesi, csángó népzenéből merítve, használnak mindenféle népi hangszert, kobzot, kavalt, pásztorfurulyát, dupla moldvai furulyát tibeti harangot s hangtálakat, békákat, hegedűt, gitárt, táltos dobot, moldvai dobot, dorombot....és még sok mást... mik különös hangjukkal varázsolnak el mindenkit.
A nap során Szabadkai Andrea a Kislépték Egyesület szakértője vezetésével részt vehetünk egy „Méz ízbogozón”. Mely során
megismerhetjük a méz-sommelier kísérlet eredményét. Ennek célja az volt, hogy megtalálják, megismerjék a hazai fajtamézekben rejlő ízeket, aromákat, illatokat és ezekről egy olyan szókészletet alkossanak, mint ami a boroknál, söröknél, csokoládéknál…stb.
megvan. Szeretnék, ha ez a gyakorlat elterjedne, hogy a méhészek használnák ezt a módszert és minél több fogyasztóval megismertetnék, hogy milyen íz és aromagazdagság van mézeinkben.