Jelenlegi hely

Fánkok a farsangi mulatságra

A vízkereszttől nagyböjtig tartó, vidámsághozó-télűző ünnepünk a farsang, melynek elengedhetetlen kelléke a farsangi fánk. A fánkok készítése jó mulatság, még a kicsik is könnyedén tudnak benne segíteni.

Bátran hagyjuk őket segíteni, imádják lyukasztani a közepét és a csörögét is formázni, a kisült finomságok közül az övék biztos jó kedvre derít mindenkit!

Farsangi vagy szalagos fánk

Hozzávalók 4 főre:

  • 50 dkg szobahőmérsékletű liszt
  • 1 csipet só
  • 3 dkg élesztő
  • 3 dl tej
  • 2 evőkanál rum
  • 4 ek cukor
  • 5 tojássárgája
  • 7 dkg vaj olvasztva, visszahűtve
  • tetszés szerint zsiradé, zsír vagy olaj a sütéshez
  • igény szerint porcukor a szóráshoz

Elkészítés:

1. Az élesztőt langyos cukros tejbe morzsoljuk, majd felfuttatjuk. Azt tudni kell, hogy 36 fok az ideális hőmérséklete a tejnek és még jobb lesz a tészta, ha az élesztőbe pár perc habosodás után szórunk bele egy kis lisztet, és az ujjunkkal kicsit összekeverjük, majd tovább kelesztjük. Így kb. 15 perc alatt készen is van az élesztőnk, ez egy fontos része az igazán jó szalagos fánknak.

2. A fánknál a folyékony alapanyagokkal kezdünk: a dagasztótálba beletesszük a felfutott élesztőt, olvasztott vajat, a tojások sárgáját, a rumot, jól összekeverjük. A rumot a szerepe miatt fontos beletenni: a tészta sütés közben nem szív fel annyi zsiradékot. Anyukák, nem kell aggódni, az alkoholtartalom kisül belőle.

3. Beleöntjük a lisztet, majd hozzáadjuk a maradék cukrot, sót, a többi langyos tejet felváltva a langyos vajjal.

4. Összegyúrjuk az egészet egy lágy tésztává, majd jól kidagasztjuk, bebugyolálva duplájára kelesztjük.

5. Deszkára kiborítjuk, kicsit ellapogatjuk, fánkszaggatóval kiszaggatjuk, és még így is kelesztjük kb. fél órát.

6. Az olajat felforrósítjuk, a fánkokat felfordítjuk, alul az ujjunkkal lyukat nyomunk bele, és úgy sütjük. Először letakart edényben, majd levesszük a fedőt, és megfordítjuk a fánkokat. Vigyázzunk, ne hirtelen süssük, mert a közepe nem sül át! A kiszedő tányérra mindig tegyünk papírszalvétát, hogy a felesleges zsiradékot felszívja. A végén porcukorral és finom baracklekvárral ízesítjük.

Tipp: a szép szalagos azaz a jól kelesztett fánk lényege az állandó hőmérséklet. Egy meleg konyhában fánkkészítés közben ne nyissunk ablakot, mert összeesnek a szépen megkelt, sütésre váró fánkjaink!

A másik elengedhetetlen farsangi recept a forgácsfánk, avagy a csörögefánk. Millió recept kering az interneten, krumplisan, nagymamám módra... itt egy általános recept, melyet formálj nyugodtan a magad módján! Ez a fánkfajta is ismert más országokban, olaszul pl. pletykának, hazugságnak hívják.

Csörögefánk

Hozzávalók:

  • 50 dkg liszt
  • 5 tojássárgája
  • 4 evőkanál cukor
  • csipet só
  • 1/2 csomag sütőpor
  • 12,5 dkg puha margarin
  • 2ek tejföl
  • 2 evőkanál rum

A sütéshez:

  • olaj
  • A tetejére: tetszés szerint porcukor, baracklekvár, reszelt citromhéj

A jó csöröge ropog és morzsállik!

Elkészítés:

1. A lisztet egy tálba szitáljuk, az olvasztott margarint a liszthez adjuk. Beletesszük a tojások sárgáját, a cukrot és a vaníliás cukrot, a rumot, citromhéjat és közepesen lágy tésztát gyúrunk belőle. Fóliába csomagoljuk és egy órára hűtőbe tesszük.

2. Majd kb. 3 mm vastagságú téglalapformára nyújtjuk, természetesen picit lisztezzük meg a deszkát, hogy ne ragadjon oda a nyújtás közben, és derelyeszaggatóval  kb. 8x5 cm-es téglalapokra vágjuk. Egy-egy lapot aztán hosszában bemetszünk és a résen alulról befordítjuk a téglalap mindkét rövidebb oldalát. Így kapjuk meg a hagyományos csörögefánkformát.

3. Forró olajban arany barnára sütjük, papírszalvétára szedjük, hogy a felesleges olaj lecsöpögjön. A végén pedig porcukorral és finom baracklekvárral ízesítjük.

Itt találsz egy hasznos videót a csörögefánk készítéséhez.

Jó étvágyat, élvezzétek a farsangolást!

 

Makai Mariann - Kecskemétimami

Képek: Pixabay; Wikipedia; Pexels/

Tima Miroshnichenko

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére