A felvételi eljárás bonyolult és sokszor átláthatatlan lehet, hiszen rengeteg információt kell feldolgozni és összehasonlítani. Most, hogy már tudjuk a pontokat, van, akinél teljesen kitisztult az ég és tudja biztosan, hogy merre menjen. De szerintem pont most ez az év az, amikor nagyon kiszámíthatatlan minden.
A könnyű magyar felvételi után azért értek minket meglepetések, és haj a 40 pontos remények is gyorsan a kútba estek, a matekról pedig ne is beszéljünk. Mire lesz elég a 22 pontos matek, vagy épp a 32 pontos magyar? Na, pont ez az, amiben segíteni tud nekünk a sulinavigator.hu weboldala.
A sulinavigátor.hu weboldalon található információk között szerepelnek írásbeli statisztikák, rangsorok, felvételi pontszámítás módja, korábbi években utolsónak felvett diák felvételi rangsorszáma és eredménye. Ezek az információk segítenek abban, hogy a diákok jó eséllyel optimális számú, és kompetenciáiknak, motivációiknak megfelelő iskolát vegyenek fel a listájukra.
A weboldal arra is figyelmeztet, hogy a túl sok iskola/tanulmányi terület jelölése szükségtelen megterhelés a diákok és a felvételiztető iskolák számára is, míg a túl kevés vagy rosszul felmért jelentkezés a diák számára a felvételi ajánlat nélkül maradás kockázatát rejti.
De mire is való a sulinavigátor.hu?
Nem kevesebb dologra, mint arra, hogy segítsen neked objektíven dönteni abban, hogy melyik iskolákat jelöld meg, és hogy oda reális-e a felvételetek?
Picit több időt kell rászánni, de meglásd, ha belelendülsz, alig lehet majd elrángatni a képernyőtől.
Először is kattints rá a Pontszámoló menüre, ott először válaszd ki a Felvételiző évfolyama lenyílóból, hogy melyik osztályos a gyermeked. Majd írd be a matek és magyar pontokat, amit elértetek a felvételin, és válaszd viszonyítási évnek a 2023-at.
Majd vidd fel a gyermek 5-8-ig lévő bizonyítványát, ha nem is pontosan emlékszel az ötödikesre, de azért nagyjából be tudod írni. Majd válaszd ki a megyét, ha belefér a koli, akkor érdemes a szomszéd megyéket is bepipálni. A Képzés típusa és oktatott nyelv szerint – lenyílónál tudod kiválasztani, hogy milyen típusú iskolát keressen: gimi, technikum stb… Ha technikum, akkor alatta pedig a szakképzettség szerinti lenyílóból ki tudod választani, mik azok, amik érdekesek lehetnek a gyerkőcnek. De kiválaszthatod azt is, hogy milyen nyelvek érdekelnek, akár kéttannyelvű sulikra is rá tudsz szűrni, emelt matekra, biológiára és így tovább.
Hidd el ezt így elolvasni bonyolult, de ha ott vagy az oldalon, akkor adja magától, szóval, ha mindezt kiválasztottad, akkor csak nyomj rá, hogy SZÁMOLJUNK. És kidob egy szép kis listát. Mutatja, hogy tavaly mennyi volt a ponthatár, felismeri, hogy kell-e felvételi, melyik iskolába melyik évekből kell kiszámolnia a pontokat, azok súlyozását.
Itt kell majd jól megnézned, elolvasnod a kis jelmagyarázatot, mert a táblázat sorai megmutatják, hogy melyik iskolába mennyi ponttal rendelkezik most a gyermeked, és hogy ezzel a ponttal van-e esélye bekerülni az adott iskolába.
Zöld jelzésnél egyenes az út, ahol pirosat látsz, oda valószínű nincs, de azért én nem adnám fel, mert biz láttunk már csodákat és jó gimnáziumba is került már be gyerek 17 pontos matekkal, anélkül, hogy bármilyen protekciót kellett volna igénybe venni.
Tudom, most sokan kétségbe vagytok esve, úgy gondoljátok el kell engedni az álom sulit, de ne adjátok fel, írjátok be első helyre azt, amit a gyerkőc a legjobban szeretne, aztán ha nem sikerül, akkor majd a rendszer automatikusan tovább dobja a másodikhoz a listán.
Makai Marianna - Kecskemétimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges