Erről miért nem beszélt senki? - Hallom gyakran kisgyermekes édesanyáktól, akik hulla fáradtak, gyakran egyedül vannak, és olyan képességeiket, tulajdonságaikat kéne elővarázsolniuk, amiknek eddig nem is voltak tudatában.
Ma már a várandósság során számos kismamatorna, szülésfelkészítő, baba elsősegély tanfolyam közül választhat egy leendő anyuka, hogy felkészítse testét, lelkét a szülésre.
De mi van utána?
Amikor már ott a baba, családdá kovácsolódnak lassan, új szerepekkel, váratlan helyzetekkel. Amikor kialvatlanul próbálja kitalálni, miért sír a gyermeke, amikor alig várja, hogy valaki felhívja (még ritkábban meglátogassa), és kicsit felnőtt beszédet halljon.
Négy gyermek édesanyjaként személyes és szakmai tapasztalatom is, hogy az anyaság nagyon mély önismereti út. Számos váratlan helyzet adódik, amikor szükség van az anyának minden, addig talán nem is ismert erőforrására.
Ezért nagyon sok beszélgetés témája volt, hogy hogyan lehetne erre felkészíteni az anyákat, mivel tudjuk már a szülés előtt megerősíteni őket, hogy jobban ismerjék magukat, a saját működésüket, tisztábban lássák elképzeléseiket a majdani családi életről, vagy a babáról, akit a szívük alatt hordanak.
Mindenre persze nem lehet felkészülni!
Nem lehet előre aludni, hiába mondják, nem tudod, milyen lesz a babád, hogyan zajlanak majd a mindennapok. Azt viszont hiszem és tudom, hogy még születés előtt jó magunkkal közelebbi ismeretségbe kerülni. Jó feltérképezni hozott mintáinkat, tisztában lenni erősségeinkkel, korlátainkkal.
Sokat segít a későbbiekben, ha beszélünk félelmeinkről, ha tudjuk, kitől számíthatunk segítségre, vagy egyáltalán megtanulunk segítséget kérni. Fontos arról is szólni, hogyan viszonyulunk majd testünk változásaihoz, nem csak esztétikai értelemben, hanem a fokozott fizikai és mentális igénybevételhez. Elengedhetetlen, hogy asszertíven tudjunk kommunikálni, megfogalmazni igényeinket, érzelmeinket, hogy a környezetünk - akik közül senki nincs ugyanabban az élethelyzetben - értse, mi zajlik bennünk, mi az, ami segít, mi az, ami jól esik.
Ilyen és hasonló témákkal foglalkozunk az öt alkalmas szülŐfelkészítő csoporton, ahol hasonló helyzetben lévő édesanyákkal egy elfogadó, megtartó közegben, egymást tükrözve, egymáshoz kapcsolódva láthat rá minden leendő édesanya önmagára.
Helyszín: Kontaktus - készségfejlesztő pont, Pécs, HUngária u. 10.
Első alkalom: 2024. április 29., hétfő, 10-11:30. A további alkalmak hetente, hétfő 10 órakor kezdődnek.
A csoportot vezeti: Légrádi Nóra, 4 gyermek édesanyja, mentálhigiénés szakember, coach.
Az 5 alkalmas csoport díja: 25000 Ft.
A csoport minimum 4, maximum 8 résztvevővel indul.
Részvételedet a csoport díjának elutalásával tudod biztosítani. Jelentkezni a pecscoach@gmail.com címen, vagy messengeren lehet.