Jelenlegi hely

Téligumi használata: mi az a 7 fokos szabály?

Azt hisszük, hogy tudjuk. Pedig nem árt néha pontosítani. Hogy épp melyik évszakhoz melyik autógumitípus való. Mert a legfontosabb a biztonság. Mindenek felett...

A téligumi használat jelentőségét mindenki tudja, ugyanakkor sokan élnek az alternatívát kínáló négyévszakos gumik adta lehetőséggel. Összességében olcsóbb és a teszteken is mindig jól szerepel. De vajon a 7 fokos szabály próbáját is kiállja? Egyáltalán mi az a 7 fokosszabály?

7 Fok Celsius

A “7 fokos szabály” tulajdonképpen egy ajánlás arra vonatkozóan, hogy az autósoknak mikor érdemes téligumira váltani. Amikor a napi középhőmérséklet nem éri el a 7 fokot, akkor jó eséllyel reggel, amikor mindenki munkába indul, még mínuszok lesznek. Sokan talán úgy vannak vele, hogy amíg nem esik le a hó vagy nem fagy az út, addig teljesen megfelel a nyári gumi is. Ha pusztán a környezeti tényezőket nézzük, ez valóban így van, de mi van magával a gumival?

Ez a bizonyos 7 fok az a hőmérséklet, amikor a nyárigumik merevebbé kezdenek válni (reggeli fagy például), ez pedig erősen rontja az irányíthatóságot, csökkenti a tapadást és növeli a féktávolságot is. Ezzel szemben a téligumikat kifejezetten hideg időre tervezték, nem csak havas és latyakos utakra. A téli gumiabroncsok speciális anyagból készülnek, sokkal rugalmasabbak és jobban tapadnak a jeges vagy nedves úton is.

Hétfokos szabály, négyévszakos megoldás?

Elsőre logikusnak tűnik, hogy mivel a négy évszak a telet is magába foglalja, így a négyévszakos gumik is kielégítik a 7 fokos szabályt. És bár tény, hogy télen is elég jól használható, az igazság azonban az, hogy a négyévszakos gumik lényege a kompromisszum.

Ötvözik a nyári és téligumik tulajdonságait, ebből viszont az következik, hogy a szélsőségesebb időjárásokban nem teljesítenek jól, így például az extrém melegben vagy hidegben.
És bár nálunk nem igazán vannak extremitások, a tél, ha megérkezik, akkor bizony bőven 7 fok alatt lesz a napi átlaghőmérséklet.

Ahogy feljebb már tárgyaltuk: a nyárigumik merevedésre hajlamosak, a négyévszakosak pedig szintúgy, hiába ellenállóbbak az alacsonyabb hőmérséklettel szemben. A 7 fokos szabály csak egy küszöb, az az időszak, amikortól már érdemes  a téligumira váltani, mert onnantól az időjárás már csak hidegebb lesz. 7 fok alatt tehát már erősen ajánlott a téligumi használata.

Ha csak egy kicsit is fontosnak tartjuk a saját biztonságunkat az utakon, másokéról nem is beszélve, akkor tényleg érdemes betartani ezt az ajánlást.

Szponzorált tartalom
 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!
Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

A kerékben az a legjobb, hogy nem kell újra feltalálni. Talpraesett, élelmes háziasszonyok annyi mindent kísérleteztek már ki az elmúlt évszázadok alatt, hogy valójában nincs más dolgod, mint kiválogatni a Neked szimpatikusakat.
Infra lámpa: Hogyan lehet a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Infra lámpa: Hogyan lehet segítségünkre a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Az infravörös (infra) lámpa egyre népszerűbb otthoni gyógyászati ​​eszköz, amely természetes módon enyhíteni a fájdalmat és gyorsítani a gyógyulást. De hogyan működik pontosan, milyen betegségek esetén érdemes használni, és mire figyeljünk vásárláskor? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre próbálok választ adni.
Ugrás az oldal tetejére