Jelenlegi hely

Téligumi használata: mi az a 7 fokos szabály?

Azt hisszük, hogy tudjuk. Pedig nem árt néha pontosítani. Hogy épp melyik évszakhoz melyik autógumitípus való. Mert a legfontosabb a biztonság. Mindenek felett...

A téligumi használat jelentőségét mindenki tudja, ugyanakkor sokan élnek az alternatívát kínáló négyévszakos gumik adta lehetőséggel. Összességében olcsóbb és a teszteken is mindig jól szerepel. De vajon a 7 fokos szabály próbáját is kiállja? Egyáltalán mi az a 7 fokosszabály?

7 Fok Celsius

A “7 fokos szabály” tulajdonképpen egy ajánlás arra vonatkozóan, hogy az autósoknak mikor érdemes téligumira váltani. Amikor a napi középhőmérséklet nem éri el a 7 fokot, akkor jó eséllyel reggel, amikor mindenki munkába indul, még mínuszok lesznek. Sokan talán úgy vannak vele, hogy amíg nem esik le a hó vagy nem fagy az út, addig teljesen megfelel a nyári gumi is. Ha pusztán a környezeti tényezőket nézzük, ez valóban így van, de mi van magával a gumival?

Ez a bizonyos 7 fok az a hőmérséklet, amikor a nyárigumik merevebbé kezdenek válni (reggeli fagy például), ez pedig erősen rontja az irányíthatóságot, csökkenti a tapadást és növeli a féktávolságot is. Ezzel szemben a téligumikat kifejezetten hideg időre tervezték, nem csak havas és latyakos utakra. A téli gumiabroncsok speciális anyagból készülnek, sokkal rugalmasabbak és jobban tapadnak a jeges vagy nedves úton is.

Hétfokos szabály, négyévszakos megoldás?

Elsőre logikusnak tűnik, hogy mivel a négy évszak a telet is magába foglalja, így a négyévszakos gumik is kielégítik a 7 fokos szabályt. És bár tény, hogy télen is elég jól használható, az igazság azonban az, hogy a négyévszakos gumik lényege a kompromisszum.

Ötvözik a nyári és téligumik tulajdonságait, ebből viszont az következik, hogy a szélsőségesebb időjárásokban nem teljesítenek jól, így például az extrém melegben vagy hidegben.
És bár nálunk nem igazán vannak extremitások, a tél, ha megérkezik, akkor bizony bőven 7 fok alatt lesz a napi átlaghőmérséklet.

Ahogy feljebb már tárgyaltuk: a nyárigumik merevedésre hajlamosak, a négyévszakosak pedig szintúgy, hiába ellenállóbbak az alacsonyabb hőmérséklettel szemben. A 7 fokos szabály csak egy küszöb, az az időszak, amikortól már érdemes  a téligumira váltani, mert onnantól az időjárás már csak hidegebb lesz. 7 fok alatt tehát már erősen ajánlott a téligumi használata.

Ha csak egy kicsit is fontosnak tartjuk a saját biztonságunkat az utakon, másokéról nem is beszélve, akkor tényleg érdemes betartani ezt az ajánlást.

Szponzorált tartalom
 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére