Jelenlegi hely

Csecsemőnek könyvet?

Azt gondolhatnánk, hogy egy kisbabának még teljesen felesleges könyvet adni, hiszen nem tudja megfogni, nem érti, mi történik benne, nem köti le a figyelmét. Ez részben igaz is, ugyanakkor a látásfejlődés és a korai vizuális nevelés szempontjából nem mindegy, hogy milyen tárgyak veszik őt körül.

A születés után néhány héttel már kellően alkalmazkodik a babák retinája ahhoz, hogy elkezdjék észlelni és megkülönböztetni a sötét és világos tartományokat. A fókuszálási képesség támogatására már egy-két hónapos kortól helyezhetünk a környezetükbe kontrasztos szín- és formavilágú tárgyakat. Ugyan szeretjük a babaszobát finom pasztellszínekkel harmonikussá tenni, a korai időszakban az egyszerű, fekete-fehér minták ritmusa köti le inkább a babák figyelmét.

A Babageometria lapozókkal könnyen adhatunk a fókuszálást, pásztázó szemmozgást elősegítő vizuális ingert kisbabánknak. Ezek nem csak a látás fejlődésében segíthetnek. Mivel rövid távon már képesek a mozgás tekintettel való követésére, ferde fejtartású babákat átcsalogathatunk érdekes ingerekkel a megfelelő pozícióba, vagy épp motiválhatjuk csemeténket alkartámasz kitartására, ha kontrasztos képeket támasztunk elé a játszószőnyegre.

Két hónapos kor környékén a babák fókusztávolsága nagyjából 30 cm, így például szopizás közben már meg tudják figyelni anyukájuk arcának részleteit. Ekkor még fordítva látnak, a későbbi mozgásos tapasztalatok alapján korrigálja agyuk a képet. Nagyjából három hónapos korukra lesznek képesek arra, hogy a két szem működését összehangolják. A szem mellett az idegrendszer fejlődése is elengedhetetlen ahhoz, hogy kisbabánk látása a megfelelő mederben alakuljon.

A kontrasztos babakönyveket akár a kiságyba is tehetjük, a baba arcától a fókuszálási képességének megfelelő távolságra. Később már önállóan is lapozgathatja, vagy szavakkal is leírhatjuk számára a képeken látható egyszerű történéseket. Ez a „mesélés” már a mondókás lapozók, böngészők előszobája.

Ha tartunk tőle, hogy aktívan mocorgó kisbabánknak papírkönyvet adjunk a kezébe, textilkönyv formában is találunk kontrasztos lapozókat, például a Süni vagyok. Te ki vagy? vagy az Azt mondom, brekeke. Te mit mondasz? című könyvet. Akár vonalakkal, formákkal, mintákkal, akár ritmusokkal szeretnénk lekötni kisbabánk figyelmét, a Babageometria segítségünkre lesz. Sőt, a legújabb kötetben már a színek világa is kibontakozik a lapozó oldalain.

Forrás: Móra.hu


A Pécsimami VIP Klub tagjai állandó 35% kedvezménnyel vásárolhatják meg a Móra Könyvkiadó webáruházában megtalálható szinte minden kiadványt, egészen 2025 áprilisig!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.
Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Az ősz számos lehetőséget kínál, hogy a gyerekek számára izgalmassá és élvezetessé tegyük ezt az évszakot. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyek segítenek felfedezni az ősz szépségeit és kihasználni az évszak sajátosságait a családi élmények során.
Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Vannak olyan végzetes mondatok, amit a szülők később megbánnak. Van pár ismétlődő dolog, amit ha gyakran mondunk gyerekeinknek, akkor azzal akár hosszú távon nehezítjük meg a gyerek és a magunk életét is.- Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.
Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincsen semmi bajunk?

Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincs semmi bajunk?

Azért, hogy ne is legyen! - Dr. Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus írása
Ugrás az oldal tetejére